Makaron z pszenicy durum
Pszenica durum to potoczne określenie dla pszenicy twardej, należącej do rodziny wiechlinowatych. Uprawiana jest zarówno jej wersja jara, jak i ozima. Z jej ziaren tworzy się mąkę, która jest popularnym składnikiem do wyrobu wysokiej klasy makaronu. Nazywana jest potocznie semoliną. Odmianę tę uprawia się w ciepłym klimacie, najczęściej na południu Europy, w Afryce północnej, Turcji i Syrii.
Makaron z pszenicy durum – właściwości
Makaron wyprodukowany z mąki pochodzącej z pszenicy durum charakteryzuje się wyższą zawartością białka od gatunków zrobionych z innych rodzajów pszenicy. Zawiera również sporo glutenu. Jej indeks glikemiczny jest niższy w porównaniu do zwykłej pszenicy, dlatego nie powoduje szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi po spożyciu, co jest szkodliwe głównie dla diabetyków. 100 g makaronu durum zawiera około 323 kcal, z czego aż 12 g to białko. Makaron dwujajeczny ze zwykłej mąki pszennej posiada o wiele więcej kalorii.
Makaron zrobiony z semoliny (otrzymywana z pszenicy durum) ma więcej ważnych pierwiastków, takich jak fosfor, żelazo czy cynk. Ten ostatni jest bardzo istotny, ponieważ wpływa na zdecydowaną poprawę sprawności intelektualnej. Nie powinno go zabraknąć w diecie seniorów, ponieważ zapobiega postępowi starczej demencji. Charakteryzuje się także wysoką zawartością witamin z grupy B, przede wszystkim B1, B2, B5 i B6. Za sprawą dużej zawartości żelaza i kwasu foliowego, produkty z mąki uzyskiwanej z pszenicy durum są zalecane kobietom w ciąży. Jedzenie makaronu z semoliny zapobiega anemii, bowiem dostarcza żelaza, które jest niezbędnym nośnikiem tlenu we krwi i wchodzi w skład hemoglobiny.
W pszenicy durum znaleźć można bogate zasoby luteiny. Jest to naturalny barwnik chroniący skórę, ale przede wszystkim oczy. Zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, która powoduje utratę wzroku. Luteina ma również działanie przeciwmiażdżycowe.
Makaron z pszenicy durum – zastosowanie
W przypadku przygotowywania makaronu z pszenicy durum, bardzo istotny jest czas gotowania. Im krótszy czas, tym niższy jest indeks glikemiczny produktu. Makaron wykonany z mąki z pszenicy durum jest twardszy niż zrobiony z innego gatunku tego zboża, dlatego łatwiej ugotować go al dente (ok. 12 minut). Ma dość intensywną, żółtą barwę. Makaron ten nie skleja się w trakcie gotowania i pozostaje sprężysty, co wpływa również na jego aspekt wizualny.
Innym popularnym produktem z pszenicy durum jest kuskus, który nie jest wcale kaszą, jak się powszechnie uważa, ale makaronem. Semolina znakomicie nadaje się do przygotowania pizzy oraz tortilli.