Karob

Kalorie: 300 kcal Białko: 4.6 kcal Tłuszcze: 0.65 kcal Węglowodany: 49 kcal

Karob to inaczej mączka chleba świętojańskiego. Wyrób ten powstaje na skutek drobnego zmielenia nasion strączków, które rosną na drzewie karobowym (szarańczynie strąkowym). Uprawiany jest w rejonie Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej. Opisy korabu występowały już w Biblii, jednak wówczas utożsamiany był z głodem. Nazwa tego produktu pochodzi od świętego Jana Chrzciciela. Zarówno w wersji roślinnej, jak i po późniejszej obróbce, przypomina tradycyjne kakao. Co jednak istotne, jest od niego dużo bardziej odżywcze.

Karob – właściwości

Składniki czynne zawarte w mączce chleba świętojańskiego, pomagają w leczeniu astmy i innych problemów zdrowotnych o podłożu alergicznym. Ma właściwości wykrztuśne, dlatego pozytywnie wpływa na zniwelowanie uciążliwego kaszlu. Przyda się w diecie osób uzależnionych od wyrobów tytoniowych, których męczy tak zwany „kaszel palacza”. Nie ma w swojej zawartości alergenów, co jest dobrą informacją dla osób wrażliwych na kakao.

Tanina to naturalny przeciwutleniacz. W mączce chleba świętojańskiego znajduje się dużo tego składnika, który jednak nie jest rozpuszczalny w wodzie. Tanina doskonale łączy się z innymi związkami, hamując przy okazji rozwój bakterii. Dzięki temu jest wykorzystywana na przykład podczas leczenia biegunki. Oprócz taniny, karob zawiera także kwas galusowy, antyoksydant o właściwościach uśmierzających dolegliwości bólowe. Wpływa na poprawę komfortu życia osób obarczonych długotrwałym bólem, a przy tym nie wpływa negatywnie na śluzówkę żołądka.

6% zawartości karobu to białko. Uzupełnia je szereg witamin: A, B2, B3, a także D. W jego składzie nie znajdziemy kwasu szczawiowego, dlatego nie zaburza procesów wchłaniania nieorganicznych związków wapnia i cynku. Proszek ten, dzięki wiązaniu włóknika i cukrów, wpływa na gęstość pokarmów w przewodzie pokarmowym, zabezpieczając przed ich cofaniem się (tak zwanym refluksem). Mączka chleba świętojańskiego w 70% składa się z węglowodanów. Produkt ten posiada silne właściwości odżywcze i dodaje energii. Dobrze sprawdzi się w diecie dzieci, po obróbce może być stosowany jako zamiennik czekolady do picia.

Karob – zastosowanie

Karob z powodzeniem zastępować może kakao, dlatego dodaje się go do wszelkiego typu słodkich wypieków, a także deserów. Na jego bazie przygotowuje się również napój, przypominający w smaku tradycyjne kakao. Proszku należy użyć mniej, ponieważ jego słodycz jest kilkukrotnie wyższa. Produkt ten nie zawiera w sobie kofeiny, dlatego mogą sobie na niego pozwolić także kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące z powodu nadciśnienia. W sklepach można znaleźć gotowy proszek, przeznaczony do bezpośredniego wykorzystania.

Z nasion szarańczyna strąkowego uzyskuje się gumę karobową (inna nazwa mączki), która wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym jako zagęszczacz o symbolu E410. Oprócz pożywienia, karob stosuje w kosmetykach o naturalnym pochodzeniu, przy produkcji papierosów, a nawet papieru.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł