Jogurt naturalny „Grecki”
Gęsta konsystencja jogurtu naturalnego typu “greckiego” wspaniale pasuje do dań kuchni śródziemnomorskiej. Ma wyrazisty, bogaty smak, dzięki czemu znalazł sobie grono oddanych wielbicieli. Powstaje on z mleka krowiego, do którego dodawane są pożyteczne bakterie, przeprowadzające fermentację.. Jogurt grecki fermentuje dopiero po przelaniu go do pojedynczych pojemników. Tworzy się go dzięki odsączeniu serwatki z jogurtu naturalnego. Tego procesu nie można zaburzać i nie należy dodawać do niego na przykład śmietanki, w celu lepszego zgęstnienia i poprawy walorów smakowych.
Jego nazwa, chociaż wskazuje na greckie źródła pochodzenia, niewiele ma wspólnego z obecną produkcją masową. Sam pomysł na produkcję gęstego jogurtu faktycznie pochodzi z Bałkanów, ale został zaadoptowany do potrzeb lokalnych rynków.
Jogurt naturalny “grecki” – właściwości
Jogurt w typie greckim ma w swoim składzie więcej białka i mniej cukru, niż zwykły jogurt. Łatwo przyswajalne białko wpływa na naturalne przyśpieszenie przemiany materii. Pomimo dwukrotnie większej ilości białka, ilość wapnia w jogurcie greckim jest dużo mniejsza niż w zwykłej odmianie jogurtu.
Jednak uwaga – jogurt naturalny grecki nie jest produktem niskotłuszczowym. Zawiera więcej kalorii niż jego zwykły odpowiednik. W zamian zyskuje się naprawdę kremową konsystencję. Zawiera także mniejszą ilość sodu, co jest pozytywną jego cechą, gdyż dieta Polaków często zawiera go zbyt dużo.
Najistotniejsza jest zawartość bakterii w jogurcie. Są to bakterie kwasu mlekowego: Lactobactillus bulgaricus i Steptococcus thermopilus. Mają one zdolność dotarcia do jelit, pokonując przy tym barierę soków żołądkowych. Dzięki zakwaszeniu przewodu pokarmowego, uniemożliwiają one rozwój niekorzystnych kultur bakterii. Ich obecność wspomaga wchłanianie wapnia oraz żelaza, uzupełniając niedobory tych składników w organizmie. To szczególnie istotne dla kobiet cierpiących z powody infekcji dróg moczowych.
Taki jogurt zawiera dużo fosforu i innych soli mineralnych niezbędnych w procesie właściwego krzepnięcia krwi. Oprócz tego posiada on komplet witamin z grupy B. Mają one wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Produkty zawierające żywe kultury bakterii doskonale sprawdzą się jako ochrona przed wyjałowieniem przewodu pokarmowego w trakcie antybiotykoterapii.
Jogurt naturalny “grecki” – zastosowanie
Jogurt grecki ma różnorodne możliwości zastosowania. Na Bałkanach często spożywa się go w formie słodkiego deseru, dodając miód i bakalie. Zastąpi także bardziej kaloryczną śmietanę i majonez w sosach i sałatkach.
Nazwa „jogurt grecki” jest bardzo niejednoznaczna. Choć powinien on być produkowany tradycyjnymi metodami, nie zawsze jest to przestrzegane. Dlatego warto przeczytać etykietę i zaznajomić się ze składem produktu, by uniknąć przykrych niespodzianek. Niektóre jogurty typu greckiego nie są do końca wegetariańskie. Aby polepszyć konsystencję jogurtu greckiego niektórzy producenci dodają do niego żelatynę pochodzenia zwierzęcego.
Jogurt grecki stosować można jako naturalny kosmetyk. Odżywi zmęczoną skórę pozbawioną kolorytu i nawilży włosy.