Cebulka dymka
Cebulka dymka to rodzaj niewielkiej cebulki, z której nawet w warunkach domowych można wyhodować szczypiorek. W sklepach występuje najczęściej w pęczku razem z zielonym szczypiorkiem. To bardzo popularna roślina uprawiana w Polsce, szczególnie na działkach i w przydomowych ogródkach. Jest nieskomplikowana w uprawie, a do tego pojawia się już w marcu, więc stanowi ważne uzupełnienie witamin w codziennej diecie po zimie, kiedy nasza dieta jest uboższa o cenne witaminy pochodzące ze świeżych warzyw. Jej smak jest zdecydowanie bardziej delikatny niż w zwykłych odmianach cebuli. Dlatego spożywać ją można również na surowo.
Cebulka dymka – właściwości
Cebulka dymka zawiera wiele witamin. Są to przede wszystkim witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, który jest zalecany w codziennej diecie kobiet, szczególnie tych starających się albo będących już w ciąży. Oprócz tego wysoki poziom witaminy C wpływa na uszczelnianie naczyń krwionośnych. Kwas askorbinowy ma także bardzo pozytywny wpływ na układ immunologiczny, pobudzając go do walki z infekcją i zapobiegając pojawieniu się przeziębień. Jest to ważne szczególnie wczesną wiosną. Zawiera również witaminę E – „witaminę młodości”.
Warzywo to stanowi bogate źródło manganu, potasu, siarki, fosforu, wapnia i żelaza. Warto podawać ją dzieciom, ponieważ pobudza apetyt oraz ma właściwości bakterio- i grzybobójcze. Zawartość soli mineralnych poprawia kondycję i wizualny wygląd włosów, paznokci i skóry.
Dzięki swoim składnikom cebulka dymka przeciwdziała pojawieniu się zaparć, a także doskonale usuwa nadmiar wody z organizmu. Jest to cenna właściwość, przydatna szczególnie osobom w trakcie diety odchudzającej. Cebulka dymka jest produktem niskokalorycznym, ponieważ zawiera jedynie około 40 kcal w 100 g. Zawiera również 1,7 g błonnika w takiej samej porcji.
Cebulka dymka ma działanie dezynfekujące. Wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Spożywać ją mogą osoby chorujące na przypadłości układu moczowego, ponieważ działa moczopędnie.
Cebulka dymka – zastosowanie
Cebulkę dymkę spożywać można na surowo, jako dodatek delikatnie zaostrzający smak kanapek czy twarogu. Jest popularnym składnikiem kuchni azjatyckiej, gdzie dodaje się ją do dań przygotowywanych w woku. Może być używana zarówno w potrawach mięsnych, jak i wegetariańskich. Niewielkie cebulki poddaje się procesowi marynowania, dzięki czemu zyskuje intrygujący smak. Najbardziej wskazane pod względem zdrowotnym jest jedzenie surowej cebuli.
Świeża cebulka dymka powinna być twarda, pozbawiona przebarwień, o jędrnej strukturze. Szczypior z niej wyrosły musi mieć jednolitą, ciemnozieloną barwę. Tego typu cebula nie jest przystosowana do jej długotrwałego przechowywania. Chociaż w warunkach domowych uprawiać ją można właściwie przez cały rok, najwięcej składników ma świeży produkt wyhodowany w sezonie, czyli pomiędzy marcem a sierpniem.