Jesteś na:

Węgiel aktywny – właściwości, zastosowanie, dawkowanie

16 18 20

Węgiel aktywny jest to preparat, którego cenne właściwości lecznicze znane są od wielu lat. Stanowi on nieodzowny element prawie każdej domowej apteczki, ponieważ jest sprawdzonym środkiem wykorzystywanym w celu łagodzenia zaburzeń trawienia oraz zatruć pokarmowych. Czy stosowanie węgla aktywnego jest bezpieczne dla zdrowia człowieka? Jakie mogą być inne korzyści wynikające z jego działania?

Węgiel aktywny

Węgiel aktywny powszechnie znany jest również pod innymi nazwami tj. węgiel leczniczy czy aktywowany. Doustny materiał węglowy stosowany był w medycynie już od pradawnych lat. Sam Hipokrates używał go jako lek umożliwiający łagodzenie objawów zatruć pokarmowych oraz w celu przyspieszenia gojenia ran. Z kolei Indianie wykorzystywali go do leczenia zaburzeń trawienia i infekcji skóry. Węgiel aktywny jest substancją składającą się z węgla pierwiastkowego, popiołu, krzemionki i tlenków metali alkalicznych. Do tej pory produkt ten wykorzystuje się w medycynie, ale również w przemyśle chemicznym, elektrotechnice czy uzdatnianiu wody. Węgiel aktywny pozyskiwany jest z miazgi drzewa oraz odpadów rolniczych tj. łupiny, skorupy, nasiona poddawanych w pierwszym etapie działaniu wysokiej temperatury, a następnie pary wodnej czy silnych kwasów mających za zadanie zwiększenie jego powierzchni absorpcyjnej. Jego produkcja jest tania, a sam produkt posiada cenne właściwości lecznicze przy jednoczesnym braku szkodliwego działania na zdrowie człowieka.

Węgiel aktywny – właściwości

Warto wiedzieć, że dopiero w 1773 roku odkryto mechanizm działania węgla aktywnego, który oparty jest o zjawisko absorpcji. Produkt ten, dzięki swojej silnie rozbudowanej, porowatej powierzchni posiada dużą zdolność do wiązania składników chemicznych dostających się do organizmu człowieka, a następnie ich usuwania drogą pokarmową. Dodatkowo pokrywa on przewód trawienny warstwą ochronną zapobiegając w ten sposób uszkodzeniu tej struktury. Należy podkreślić, że jest to mechanizm nieselektywny, dlatego produkt ten może wiązać każde substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym człowieka tj. toksyny bakteryjne, trucizny, leki, gazy jelitowe czy produkty gnilne. Jest on jednym z najskuteczniejszych związków o takim działaniu, ponieważ już 1 g węgla może zaabsorbować 800 mg morfiny czy 1,8g sublimatu. Dodatkowo węgiel leczniczy nie wchłania się w przewodzie pokarmowym człowieka – wydalany jest z niego wraz z kałem. Jest on więc jednym z najbardziej dostępnych, skutecznych i bezpiecznych związków oczyszczających organizm człowieka.

Węgiel aktywny – cena, gdzie kupić

Preparat ten dostępny jest w aptekach pod postacią kapsułek, tabletek lub proszku. Lek ten można nabyć bez konieczności posiadania recepty, a jego cena zależna jest od formy w jakiej występuje preparat oraz miejsca zakupu. Średnio wynosi ona od 3 do 10 zł za 30 kapsułek składnika czynnego.

Węgiel aktywny – zastosowanie

Węgiel aktywny to uniwersalne antidotum na wiele dolegliwości, z którymi często boryka się człowiek. Dodatkowo z powodzeniem wykorzystywany jest również w kosmetologii jako preparat korzystnie wpływający na urodę i atrakcyjność jego użytkowników. Stosowany jest jako:

  1. Preparat zwalczający zatrucia: dzięki właściwościom absorbującym węgiel aktywny wiąże leki, bakterie i substancje toksyczne. Należy jednak pamiętać, że jego stosowanie jest wskazane jedynie w przypadku zatrucia związkami podatnymi na jego działanie. Zalicza się do nich min.: salicylany, paracetamol, barbiturany, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, fenole, alkaloidy, sole metali ciężkich, digoksynę, digitoksynę, ibuprofen, kwas mefenamowy, mianserynę, nikotynę, parakwat, inhibitory MAO, fenytoinę, propranolol i inne β-adrenolityki, chininę i teofilinę. Preparat ten nie jest skuteczny w leczeniu zatruć spowodowanych ługami i kwasami, litem, żelazem, alkoholem, wybielaczami, cyjankami, olejkami eterycznymi czy pochodnymi ropy naftowej. Zaleca się, aby węgiel przyjąć bezpośrednio po spożyciu substancji niebezpiecznej, najlepiej po uprzednim opróżnieniu żołądka z treści pokarmowej. Uznaje się, że podana dawka węgla leczniczego powinna być 3x większa niż ilość spożytej substancji toksycznej.
  2. Preparat redukujący biegunki: węgiel wiąże bakterie, produkty fermentacji, gazy czy produkty gnilne, dlatego redukuje dolegliwości związane z występowaniem uciążliwej biegunki, bólem żołądka, uwalnianiem nadmiernej ilości gazów czy wzdęć.
  3. Preparat przyspieszający gojenie się ran: węgiel aktywny wiąże bakterie, dlatego sprzyja oczyszczaniu ran. Zjawisko to wykorzystuje się w kosmetologii i codziennej pielęgnacji skóry. Z pokruszonego węgla aktywnego tworzy się maseczkę, którą nakłada się na skórę twarzy, dekoltu oraz szyi w celu poprawienia jej stanu oraz gojenia się wyprysków skórnych. Zabieg ten należy powtarzać w zależności od potrzeb około 2x w tygodniu, aż do uzyskania pożądanego efektu. Co więcej węgiel leczniczy regeneruję skórę po ukąszeniach owadów.
  4. Preparat wybielający zęby: sproszkowany węgiel aktywny wcierany w zęby skutecznie wybiela i poprawia ich koloryt. Dotyczy to szczególnie przebarwień wynikających z palenia papierosów czy spożywania produktów barwiących tj. jagody czy czerwone wino. Stosowanie węgla aktywnego jest bezpiecznym i tanim sposobem na domowe wybielanie zębów.

Węgiel aktywny – dawkowanie

Preparat przeznaczony jest do stosowania wyłącznie doustnego i nie należy bez konsultacji z lekarzem przekraczać jego zaleconych dawek dozwolonych, które wskazane są na opakowaniu produktu. W celu niwelowania dolegliwości  tj. nieżyt jelit, biegunka, wzdęcia, nadmierna fermentacja jelitowa zaleca się stosowanie 34 kapsułek jednorazowo, a jeśli jest to konieczne dawkę tą należy powtórzyć 3 i więcej razy w ciągu tego dnia. Z kolei w celu uzupełniającego leczenia zatruć pokarmowych substancjami chemicznymi należy zastosować 10 kapsułek jednorazowo, a następnie dawkować je indywidualnie zależnie od potrzeb.

Bezwzględnie przed przyjęciem węgla aktywnego należy zapoznać się z jego ulotką oraz sposobem dawkowania, ponieważ mimo jego korzystnych właściwości absorbujących wpływa on również na obniżenie wchłaniania niektórych leków, dlatego nie zaleca się równoczesnego przyjmowania tych preparatów o tej samej porze. Dodatkowo nie należy spożywać węgla aktywnego w trakcie posiłku, który może wpłynąć na skuteczność działania tego leku.

Stosowanie węgla aktywnego jest jednym z skutecznych, bezpiecznych i tanich elementów leczenia zaburzeń jelitowych oraz zatruć pokarmowych. Należy jednak pamiętać, że preparat ten podobnie jak inne leki bez recepty powinien być stosowany zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się na jego ulotce.

Literatura:

  1. https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=838 [dostęp 29.04.18]
  2. Wiśniewski M i wsp., „Medyczne aspekty nanostrukturalnych materiałów węglowych.”, 2013, t. 16, nr 2, s. 255-261
  3. http://sygnaturazdrowia.pl/niesamowita-moc-pewnego-wegla/ [dostęp 29.04.18]

Kup dietę za 20zł

Wysyłana na e-mail w kilka minut
Oceń
Węgiel aktywny – właściwości, zastosowanie, dawkowanie - 10.0/10. Oddano 1 głosy.
Justyna Paroń
ponad tydzień temu Absolwentka kierunku dietetyka na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dietetyk kliniczny, doradca żywieniowy.

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?