Pasta sezamowa tahini
Pasta sezamowa (tahini, tahina, masło sezamowe) to produkt często obecny w kuchniach orientalnych: arabskiej, chińskiej, japońskiej. Przygotowuje się ją z delikatnie prażonych ziaren sezamu, które następnie ugniata się lub mieli, by otrzymać oleistą konsystencję (czasami dodaje się do niej nieco oliwy z oliwek). Ciepło wydobywa z niej całe bogactwo aromatu. To podstawa słynnego hummusu, do którego dodaje się także nasiona ciecierzycy oraz aromatyczne przyprawy. Niełuskane ziarna posiadają delikatną gorycz, ale za to zawierają więcej cennych składników odżywczych i witamin. Sezam jest znany ludzkości już od tysięcy lat. Docenia się jego smak oraz właściwości zdrowotne. Równie chętnie wykorzystywany jest w kosmetyce.
Pasta sezamowa tahini – właściwości
Pasta tahini jest zalecana wegetarianom i weganom z uwagi na wysoką zawartość żelaza trójwartościowego. Jest to szczególnie istotne dla kobiet, które z uwagi na menstruację i ciążę, dużo częściej cierpią z powodu niedoborów tego składnika, prowadzących często do anemii. Również wysoka zawartość białka w sezamie jest niezbędna w stosowaniu zrównoważonej diety wegetariańskiej.
Sezam w swoim składzie zawiera duże zasoby magnezu. Obniża on ciśnienie krwi, a także redukuje poziom glukozy w osoczu. Pasta tahini zawiera sezamol, który zapobiega pojawieniu się zmian miażdżycowych w obrębie naczyń krwionośnych. Występuje w niej jednonasycony kwas tłuszczowy – kwas oleinowy i fitosterole, które obniżają frakcję LDL cholesterolu. Fitosterole zapobiegają także pojawieniu się niektórych odmian nowotworu oraz spowalnia procesy starzenia się.
Sezam posiada w swoim składzie dużo błonnika, który wpływa na prawidłową pracę jelit, wspomagając wypróżnianie. Błonnik to niezbędny element stosowania zrównoważonej diety.
Miedź, zawarta w paście tahini, jest istotna dla przeciwiutleniającego działania enzymów. Wpływa na redukcję objawów bólowych i opuchlizn stawów w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów.
Pasta sezamowa tahini – zastosowanie
Tahini można zakupić w formie gotowej w sklepie, ale jej samodzielne wykonanie jest bardzo proste. Najlepiej do zmielenia użyć ziaren sezamu niełuskanego. Dzięki dodatkowi przypraw pełni rolę dipu, na przykład do warzyw pokrojonych w słupki. Miód sprawia, że tahini jest również wykorzystywany do przygotowania deserów. Na bazie pasty tahini wykonuje się hummus, jedno z najpopularniejszych dań kuchni bliskowschodniej.
Istnieje wiele różnych odmian ziaren sezamu, z których uzyskuje się pastę o odmiennych właściwościach. Często wykorzystuje się ją w kosmetyce, ponieważ sezam zawiera duże dawki przeciwutleniaczy. Można na bazie pasty przygotować odżywczą maseczkę do położenia na twarz. Dzięki temu skóra będzie lepiej ukrwiona, a tym samym w dużo większym stopniu organizm pozbędzie się zalegających w nim toksyn.