Maślanka – właściwości, przepisy. Czy maślanka jest zdrowa?

Mleko oraz przetwory mleczne to niestety w diecie Polaków produkty niedoceniane. Stanowią one bogate źródło pełnowartościowego białka, wapnia oraz witamin z grupy B oraz rozpuszczalnych w tłuszczu A,D,E,K. Fermentowane produkty mleczne, do których zalicza się maślankę, zawierają również bakterie probiotyczne, które zbawiennie wpływają na pracę jelit.
Maślanka
Maślanka to naturalny, fermentowany produkt mleczny o wysokiej wartości odżywczej. Tradycyjnym sposobem, powstaje jako produkt uboczny podczas produkcji masła, na co wskazuje sama nazwa. Surowcem wyjściowym jest śmietanka zebrana z powierzchni mleka, którą uprzednio poddano fermentacji za pomocą bakterii kwasu mlekowego, dzięki czemu otrzymano śmietanę. W wyniku ubijania tłustej śmietany wytrąca się stały tłuszcz, czyli masło, a pozostały półprzeźroczysty płyn z drobinkami tłuszczu jest określany maślanką. Taką maślankę można było spotkać lata temu na targach wiejskich. Obecnie dostępna w sklepach maślanka posiada białą lub kremową barwę i gęstszą konsystencję, gdyż produkowana jest z mleka odtłuszczonego, które poddawane jest ukwaszeniu za pomocą szczepów bakterii kwasu mlekowego. Maślanka posiada orzeźwiający, lekko kwaskowaty, ale jednocześnie delikatny i łagodny smak oraz lekko orzechowy aromat. W konsystencji jest zdecydowanie rzadsza, niż jogurt naturalny lub kefir, ale gęstsza niż mleko. To niewątpliwe pożądany produkt w naszej diecie. Dlaczego?
Właściwości maślanki
Maślanka jest łatwo strawnym produktem mlecznym i jednocześnie posiada niską wartość energetyczną. Dostarcza niewiele tłuszczu, gdyż jedynie 1,5g na 100ml, ok. 4,5 g węglowodanów w postaci laktozy oraz 3,5 g pełnowartościowego białka. Laktoza zawarta w maślance jest lepiej tolerowana przez osoby z niedoborem enzymu laktazy niż mleko, gdyż w wyniku fermentacji przeprowadzonej przez bakterie fermentacyjne, dwucukier został rozłożony do glukozy i galaktozy, co nie wywołuje nieprzyjemnych objawów. Warto wspomnieć, że w badaniach naukowych stwierdzono, iż spożywanie pełnotłustej maślanki obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Ponadto tłuszcz zawarty w maślance posiada wysoką wartość odżywczą, gdyż jest zasobny w fosfolipidy oraz sfingolipidy, które budują błonę komórkową każdej komórki organizmu człowieka. Wyniki badania Asano i wsp. wskazują, że maślanka jest regulatorem brązowej tkanki tłuszczowej, która odpowiada m.in. za termoregulację i wydatkowanie energii w postaci ciepła, co zwiększa podstawową przemianę materii. Wyniki tych badań sugerują, że spożywanie maślanki może być pomocne w zwalczaniu nadwagi i otyłości.
Jogurt, kefir, maślanka oraz mleko acidofilne są naturalnymi źródłami probiotycznych bakterii. Spożywanie wymienionych produktów jest szczególnie istotne podczas stosowania antybiotykoterapii, w przypadku drożdżycy narządów płciowych oraz w celach profilaktycznych zapobiegania zmianom składu mikroflory jelitowej. Odpowiedni skład mikroflory jelitowej wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie oraz na procesy wchłaniania składników odżywczych ze spożytych i strawionych w przewodzie pokarmowym posiłków. Niwelowane są ponadto takie objawy jak wzdęcia, gazy oraz przelewanie w nadbrzuszu. Fermentowane produkty mleczne, w tym również maślanka są polecane jako zapobiegające zaparciom, ponieważ korzystnie wpływają na perystaltykę, formowanie i uwodnienie stolca.
Maślanka stanowi bogate źródło wapnia łatwo dostępnego dla organizmu, przy stosunkowo niskiej kaloryczności produktu. Wapń jest niezbędnym składnikiem diety, ponieważ jego brak w codziennych posiłkach skutkuje uwalnianiem go z kości, co osłabia ich strukturę i zwiększa podatność kości na złamania. Uczestniczy w mineralizacji kości oraz zębów, bierze udział w wytwarzaniu białka, warunkuje prawidłową pracę mięśni oraz układu nerwowego. Odpowiednia podaż wapnia w diecie oraz witaminy D stanowią podstawę postępowania profilaktycznego w osteoporozie. W maślance zawarte są również witaminy z grupy B: tiamina, ryboflawina i witamina B12 oraz potas i magnez.
Potrawy z maślanką
Maślankę można wykorzystać do przygotowania rozmaitych potraw na ciepło i na zimno, na słodko lub wytrawnie. Ten napój mleczny możemy wypić jako przekąskę między posiłkami, wypić jako dodatek do kanapki lub domowego ciasta, wykorzystać jako alternatywę dla mleka i zjeść na zimno z musli lub płatkami zbożowymi. Sprawdzi się jako baza do chłodnika lub jako dodatek do sałatki owocowej. Na jej bazie można przygotować smaczny koktajl mleczny lub mleczno-owocowy oraz placki i racuchy. Co ważne i o czym warto pamiętać, przygotowując z maślanki potrawy na ciepło (placki lub racuchy), produkt przestaje być źródłem bakterii kwasu mlekowego, ponieważ w wyniku smażenia dochodzi do ich zabicia.
Maślanka czy kefir?
Zarówno maślanka, jak i kefir są wartościowymi fermentowanymi napojami mlecznymi, dlatego powinny być wybierane przez osoby zdrowe zamiennie. Oba produkty są odpowiednie i bezpieczne dla osób z nietolerancją laktozy, ponieważ zostały wytworzone w procesie fermentacji mleka. Posiadają podobną wartość energetyczną oscylującą w granicach 41–50 kcal na 100 ml napoju, dostarczają pełnowartościowego białka oraz zdrowego tłuszczu, podobną ilość wapnia oraz składników mineralnych i witamin. To co je odróżnia to rodzaj bakterii fermentacyjnych, które odpowiadają na nadanie przetworowi charakterystycznego smaku i aromatu. Kefir ponadto jest lekko gazowany, podczas gdy maślanka delikatna.
Maślanka to smaczny produkt, który zachęcam, aby włączyć do swojej diety. Polecam ponadto zwrócić uwagę na skład maślanki i wybierać wyłącznie te produkty, które posiadają najkrótszą listę składników. Jeśli jesteś fanem owocowych przetworów mlecznych, spróbuj zmiksować maślankę z bananem i cynamonem. Myślę, że jeśli wiemy, co jemy i skupiamy się na wyborze dobrych jakościowo produktów, nasze zdrowie na dłużej pozostanie bez szwanku.
Literatura:
Wencka B.: Drożdżyca narządów płciowych. Terapia, 2013, s, 2, 287, str. 57-61
Milewicz A., Jędrzejuk D., Lwow F.: Prewencja i terapia alternatywna do HTZ u kobiet po operacji raka gruczołu piersiowego. Terapia, 2002, 6, 123, str. 19-23.
Lorenc R.S., Głuszko P., Karczmarewicz E., Księżopolska-Orłowska K., Misiorowski W., Franek E., Horst-Sikorska W., Kaleta M., Męczekalski B., Olszyński W., Przedlacki J., Skalska A., Warenik-Szymankiewicz A., Więcek A.: Zalecenia postępowania diagnostycznego i leczniczego w osteoporozie. Obniżenie częstości złamań poprzez efektywną profilaktykę i leczenie. Terapia, 2007, 9, 200, str. 11-39.
Ehrmann-Jóśko A., Muszyński J., Wałkuski J.: Zaparcie – problem ludzi w różnym wieku. Terapia 2013, 4, 287, str. 68-76.
Ibsen D.B., Laursen A.S.D., Lauritzen L., Tjønneland A., Overvad K., Jakobsen M.U.: Substitutions between dairy product subgroups and risk of type 2 diabetes: the Danish Diet, Cancer and Health cohort. Br J Nutr. 2017, 118, 11:989-997.
Castro-Gómez P., Montero O., Fontecha J.:In-Depth Lipidomic Analysis of Molecular Species of Triacylglycerides, Diacylglycerides, Glycerophospholipids, and Sphingolipids of Buttermilk by GC-MS/FID, HPLC-ELSD, and UPLC-QToF-MS. Int J Mol Sci. 2017, 10,18(3).
Asano H., Kida R., Muto K., Nara T.Y., Kato K., Hashimoto O., Kawada T., Matsui T., Funaba M.: Modulation of brown adipocyte activity by milk by-products: Stimulation of brown adipogenesis by buttermilk. Cell Biochem Funct. 2016, 34, 8 :647-656.

Kefir sprzyja walce ze zbędnymi kilogramami. Dlaczego jeszcze warto wypijać szklankę kefiru każdego dnia? czytaj więcej
Smak i cenne właściwości mlecznych napojów fermentowanych znano już od czasów starożytnych. Na przestrzeni dziejów trafiały one na stoły niemal wszystkich krajów basenu Morza Śródziemnego. Spożywane samodzielne lub jako dodatek do rozmaitych dań stanowią doskonałe uzupełnienie codziennego menu. czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !