Dieta młodości – zasady, zalecane produkty
Aktualizacja: 26 lutego, 2024
Świadome podejście do codziennej diety pozwoli nie tylko zadbać o zdrowie, ale dosłownie przedłużyć młodość naszemu organizmowi. Aby zachować młody wygląd, nie musisz stosować wymyślnych diet i drogich kosmetyków. Dieta anty-aging to nic innego jak zdrowe i mądre odżywianie się. Im wcześniej wdrożysz poniższe zasady w życie tym dłużej będziesz cieszyć się skórą bez oznak starzenia i dobrym samopoczuciem.
Dieta młodości
Dieta anti-aging, zwana również dietą młodości, dietą przeciwstarzeniową, jak sama nazwa wskazuje ma na celu opóźnienie nieuniknionego procesu starzenia się organizmu i tym samym przedłużenie życia o około 30%.
Najprostsza dieta młodości to stopniowa zamiana produktów przetworzonych chemicznie na te naturalne oraz ograniczenie spożywania dań typu fast food czy kalorycznych słodyczy.
Starzenie się organizmu bardzo ściśle powiązane jest z aktywnością wolnych rodników, a odpowiednio skomponowana dieta ma za zadanie ich neutralizowanie. W diecie anty-aging duży nacisk kładzie się na antyoksydanty, dzięki którym jak twierdzą naukowcy można zminimalizować skutki w ponad 80 chorobach związanych ze starzeniem się! Przeciwutleniacze odbudowują bowiem zniszczone komórki regenerując wszystkie organy naszego organizmu.
W diecie młodości nie tylko ważny jest dobór odpowiednich produktów żywnościowych, ale również sposób ich przyrządzania. Naukowcy udowadniają, że gotowanie na parze, pieczenie i duszenie potraw może pomóc Ci zachować młodzieńczy wygląd.
Dieta młodości – zasady
Podstawowe zasady, których powinniśmy się trzymać stosując dietę przeciwstarzeniową to:
1. Antyoksydanty przede wszystkim!
Antyoksydanty to związki należące do substancji biologicznie aktywnych. Odpowiedzialne są za neutralizowanie aktywności wolnych rodników powstałych w wyniku takich procesów jak np. smażenie, wędzenie czy nieprawidłowe przechowywanie.
Do przeciwutleniaczy należą m.in. witaminy (A,C, E), składniki mineralne (wapń, selen), karotenoidy, związki polifenolowe, chlorofiliny, glutation, indole, fityniany, tiocyjaniany, izomery kwasu linolowego czy produkty reakcji Maillarda (melanoidy). Związki te charakteryzuje wysoka aktywność przeciwutleniająca, a co za tym idzie działanie przeciwzapalne, antywirusowe i przeciwnowotworowe. Zalecane są w profilaktyce miażdżycy. Ponadto uważa się także, że polifenole roślinne przeciwdziałają powstawaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy wywołanych stresem, lekami i alkoholem.
2. Dieta ubogoentergetyczna
W danych źródłowych dieta anti-aging opisywana jest jako dieta ubogoenegetyczna, gdzie restrykcja kaloryczna sięga od 30% do 50% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Przy czym zawartość składników odżywczych nie może ulegać zmniejszeniu. Zakłada się bowiem, iż ograniczenie dostarczanych do organizmu kalorii o 30% powoduje przedłużenie życia, a także pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, cukrzycę i miażdżycę.
3. Rezygnacja z żywności przetworzonej, cukru i słodyczy
Unikać należy jedzenia typu fast food, słodkich napoi gazowanych, słodyczy, dań typu instant i innych wysoko przetworzonych produktów. Cukier rafinowany a także syrop glukozowo-fruktozowy znacznie przyspiesza procesy starzenia organizmu. Szybki wzrost cukru we krwi powoduje zmiany struktury komórek, które z kolei wywołują stan zapalny w organizmie. Zapalenie nasila zmiany skórne oraz wpływa na pogłębienie zmarszczek. Ponadto cukier spowalnia produkcję kolagenu i elastyn. Jeśli nie chcemy całkowicie rezygnować ze słodkiego smaku, można stosować zamienniki cukru w postaci miodu, stewii czy ksylitolu.
4. Unikanie tłuszczów typu trans i utwardzanych na rzecz zdrowych tłuszczów
Należy podkreślić, że w diecie anty-aging nie unikamy tłuszczów, gdyż zapewniają komórkom elastyczność i przepuszczalność składników odżywczych oraz umożliwiają usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Są one również niezbędne do zachowania równowagi hormonalnej, mocnych włosów, paznokci i zdrowego wyglądu skóry. Eliminując wszelkie tłuszcze z diety blokujemy przyswajanie witamin A, D, E, K. W rezultacie zamiast się odmładzać i upiększać, zmierzamy w kierunku degeneracji organizmu. Pamiętajmy jednak, że do prawidłowej regeneracji starych i budowy nowych komórek niezbędne są zdrowe tłuszcze. Uważajmy jednak na tłuszcze TRANS, które prowadzą do utraty zdrowia i młodego wyglądu
5. Spożywanie warzyw i owoców, stosowanie przypraw
Im więcej posiłków zawiera w swoim składzie warzywa i owoce tym lepiej. Warzywa zielone są bogate w chlorofil i kwas foliowy, a także magnez, wapń, potas. Detoksykują organizm i wspomagają proces odchudzania. Warzywa pomarańczowe i żółte zawierają dużo beta karotenu i witaminy C. Są korzystne dla urody oraz chronią przed nowotworami. Warzywa koloru czerwonego są bogate w przeciwutleniacze. Wzmacniają serce i układ krążenia a także pomagają obniżyć poziom cholesterolu. Warzywa fioletowe wspierają działanie układu trawienia i zawierają przeciwutleniacze. Warzywa koloru białego zawierają naturalne antybiotyki, działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i bakteriobójczo. Przyprawy mające zbawienny wpływ na nasz organizm to m.in. imbir, kurkuma, czosnek, bazylia, chili i oregano.
6. Wzbogacanie dietę w białko
Białko jako podstawowy budulec naszego organizmu, odpowiada m.in. za prawidłową odbudowę komórek. Ponadto warunkuje właściwą pracę mózgu i utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi. Niezbędne dla prawidłowego przyswojenia białka są: błonnik oraz kwasy omega 3, 6 i 9. Białko w diecie = mniej zmarszczek. Należy jednak pamiętać, że spożywanie dużej ilości białka zwierzęcego zakwasza organizm.
7. Błonnik w diecie
Błonnik reguluje pracę jelit, zapobiega zaparciom, obniża poziom cholesterolu, a także reguluje poziom glukozy we krwi. Znajdziemy go w warzywach, owocach oraz zbożach.
8. Woda
Odpowiedni poziom wody w organizmie to podstawa dobrego samopoczucia. Jak wiemy woda pełni szereg ważnych funkcji. Jest ona niezbędnym elementem procesu trawienia i przemiany materii, transportuje wszystkie składniki po całym organizmie, reguluje temperaturę ciała, a także usuwa z organizmu toksyny. Odpowiednie nawilżenie jest warunkiem dobrego wyglądu. Skóra staje się miękka, zyskuje młody i promienny wygląd.
9. Ograniczamy toksyny w naszym otoczeniu
Nie jedzmy spalonych lub przypalonych pokarmów. Istotny jest odpowiedni dobór produktów, dlatego uważnie czytajmy etykiety i starajmy się wybierać te, w których najmniej jest konserwantów, sztucznych barwników czy emulgatorów. Uważajmy na metale ciężkie, bakterie, pleśnie, alkohol i dym papierosowy.
10. Aktywność fizyczna
Nie od dziś wiadomo, że korzyści wynikające z uprawiania sportu są niezliczone. Są to m. in:
- zmniejszenie ryzyka otyłości,
- zmniejszenie ryzyka chorób serca,
- obniżenie profilu lipidowego, w tym cholesterolu,
- zmniejszone ryzyko zachorowania na raka,
- zapobieganie rozwojowi nadciśnienia tętniczego,
- wzmocnienie mięśni i kości,
- zapewnienie zdrowia umysłowego i lepszego samopoczucia.
Dieta młodości – produkty zalecane
Najbogatszym źródłem antyoksydantów są oczywiście owoce i warzywa, najlepiej uprawiane w sposób naturalny. Produkowane na masową skalę niestety bardzo często
tracą większość najcenniejszych składników odżywczych, a tym samym swoją dobroczynną moc. Nie sposób wymienić wszystkich zdrowych i cennych roślin, jednak na większą uwagę zasługują maliny, grejpfruty, owoce acai, goji, noni, borówka amerykańskie, brokuły, zieloną herbata, marchew, cebulę, czosnek.
Źródłem pełnowartościowego białka jest przede wszystkim mięso (wołowina, kurczak, ryby, indyk) oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak jaja, sery i fermentowane przetwory mleczne. Pełnowartościowe białka roślinne znajdziemy m. in. w takich roślinach jak: quinoa, amarantus, konopie, quora oraz rośliny strączkowe (fasola, fasolka szparagowa, bób, groszek, cieciorka, soczewica, fasola azuki). Szukając odpowiedniego białka, największą uwagę należy poświęcić jego pochodzeniu. Wybierajmy mięso z małych hodowli, gdzie pasze wolne są od GMO, antybiotyków i innych toksycznych substancji, które wraz z mięsem przedostają się do naszego organizmu.
Z kolei dobrym źródłem kwasów tłuszczowych, ale również i białka są ryby, np. makrela, łosoś, pstrąg, śledź, sardynka, halibut. Odpowiednie tłuszcze zapewnią nam również orzechy: włoskie, makadamia, laskowe, migdały, a także sezam, pestki dyni, awokado, siemię lniane, ziarna konopi i słonecznika, orzechy kokosowe oraz tłoczone na zimno oleje, w tym oliwa z oliwek, nazywana płynnym złotem.
Z napoi zaleca się przede wszystkim herbatę zieloną, kakao, mleko sojowe, naturalne soki warzywne i owocowe, napar ze skrzypu, wodę mineralną niegazowaną.
Starajmy się wdrożyć powyższe punkty do codziennej diety. Dobrze jest dodać do nich również dbałość o sen i relaks, unikanie używek i stresu. Pamiętajmy, że długość naszego życia zależy w głównej mierze od naszego nastawienia i sposobu myślenia. Inspiracją dla Was mogą być również mieszkańcy niebieskich stref, którzy w pełnym zdrowiu dożywają nawet 100 lat. Dłużej żyją także ludzie optymistycznie nastawieni do życia, ciekawi świata oraz aktywni umysłowo i fizycznie.
Literatura:
Szajdek A., Borowska J., Właściwości przeciwutleniające pochodzenia roślinnego, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2004, 4 (41) S, 5 – 28