Botwinka

Kalorie: 17 kcal Białko: 2.1 kcal Tłuszcze: 0.5 kcal Węglowodany: 5.5 kcal

Botwinka to młode listki i korzenie buraka ćwikłowego. Zbierana jest na wiosnę, przez co zalicza się ją do grona nowalijek. Znana jest już od IV wieku p.n.e. Już wówczas była doceniana ze względu na swój smak, ładny różowy kolor, który nadaje potrawom, ale przede wszystkim dzięki bogatym wartościom zdrowotnym. Jej popularność trwa aż do dzisiaj sprawiając, że zupa botwinkowa jest częstym gościem na stołach Polaków. W niektórych regionach nazywana jest również „boćwinką”.

Botwinka właściwości

Botwinka działa pobudzająco na apetyt, ale także odkwasza i odtruwa organizm, dlatego przyda się w leczeniu zmian wątrobowych. Burak ćwikłowy w porównaniu do korzeniowego, zawiera jeszcze więcej witaminy A i C, a także żelaza oraz wapnia. Jest lekkostrawna, więc dobrze sprawdzi się w trakcie leczenia infekcji i towarzyszącej jej podwyższonej ciepłoty ciała. Nie obciąży żołądka i ułatwi walkę z chorobą.

Nie można zapominać o wysokiej zawartości witamin z grupy B w młodych burakach ćwikłowych. Szczególnie ważny jest kwas foliowy, niezbędny dla kobiet będących w ciąży albo dopiero ją planujących, ale również dla wszystkich pań. Pomaga on zapobiegać kobiecym nowotworom i reguluje przebieg procesów hormonalnych.

To warzywo o bardzo niskiej kaloryczności, rzędu jedynie 20 kcal na 100 g produktu. Botwinka w swoim składzie pochwalić się może wysoką zawartością przeciwutleniaczy, które poprawiają funkcjonowanie układu krążenia, mają znaczenie w profilaktyce przeciwnowotworowej, ale także wiążą wolne rodniki. Dzięki temu botwinkę uznać można również za warzywo poprawiające wygląd skóry i redukujące poziom negatywnego wpływu stresu na organizm. Poprawia także koncentrację, więc dobrze jest ją jeść na przykład przed ważnymi egzaminami.

Botwinka zastosowanie

Najczęściej wykorzystuje się botwinkę do przygotowywanie zup w formie chłodnika. Można ją także dodać w sałatce, po krótkiej obróbce, takiej samej jak w przypadku liści szpinaku. Niestety, podobnie jak szpinak, zawiera kwas szczawiowy, który wpływa na zmniejszenie wchłaniania wapnia. By temu zapobiec, liście botwinki gotuje się w dużej objętości wody, a do potraw z jej udziałem dodaje się ser, jogurt czy mleko. Dawniej liści botwinki używano do przygotowania potrawy przypominającej gołąbki, ale współcześnie to nieco zapomniane danie.

Warzywo to posiada bardzo wiele wartościowych składników, przede wszystkim żelaza, koniecznie spożywać je powinni wegetarianie oraz kobiety, zwłaszcza w czasie menstruacji. Zarówno buraki, jak i liście botwinki zjadać można na surowo, ale w niewielkich ilościach ze względu na zawartość kwasu szczawiowego. Nie są prawdziwe doniesienia na temat trudności trawienia tego warzywa w formie nieugotowanej. Polecamy wypróbowanie sałatki z liści botwinki, która ma bardzo orzeźwiający smak.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł