Jesteś na:

niedożywienie

Kwashiorkor – objawy i leczenie niedożywienia

Chudnięcie podczas choroby nie jest normalnym objawem i należy temu przeciwdziałać. Niedożywienie upośledza funkcjonowanie organizmu, a nawet może spowodować śmierć. Najszybciej do wyniszczenia organizmu doprowadza niedożywienie typu kwashiorkor.

Niedożywienie – objawy, skutki. Niedożywienie dzieci

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Obecnie jednym największych problemów żywieniowych w krajach rozwiniętych jest zbyt duża masa ciała ich mieszkańców. Wynika ona zwykle z nieprawidłowego sposobu żywienia oraz braku aktywności fizycznej tych osób. Nie należy jednak zapominać, że problem odwrotny, czyli niedożywienie, również występuje w tych krajach i wiąże się z szeregiem niebezpiecznych powikłań. Ważne jest więc, aby znać objawy sygnalizujące problem w celu uniknięcia konsekwencji wynikających z przewlekłego niedożywienia.  

Dieta wysokokaloryczna – dla kogo? Jadłospis i produkty wysokokaloryczne

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Spadek wskaźnika BMI poniżej wartości 18,5 kg/m2 świadczy o wychudzeniu organizmu, a zarazem stanowi pierwszy sygnał alarmujący. Niedożywienie bowiem jest stanem wywołanym niedoborem składników odżywczych i może wynikać z przyjmowania niedostatecznej ilości pożywienia, jak również świadczyć o poważnych zaburzeniach zdrowotnych. Choć w praktyce niedobór masy ciała (podobnie jak jej nadmiar) spotykany jest dość często, temat ten w świetle współczesnej mody na odchudzanie bywa pomijany.

Niedożywienie u osób starszych, czyli przyczyny braku apetytu

Klaudia Niemira ponad miesiąc temu

Świadomość żywieniowa grupy wiekowej powyżej 65 lat jest niewysoka, często występują w niej zaburzenia odżywiania, niedożywienie oraz znaczne niedobory minerałów i witamin, które wpływają na pogorszenie stanu zdrowia oraz sprawności psychomotorycznej pacjentów.

Niedożywienie – mechanizmu adaptacyjne organizmu

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Organizm w stanach zagrożenia, z powodu braku dostarczonych składników odżywczych, uaktywnia mechanizmy adaptacyjne do nowych warunków. Wpływa to na rozregulowanie metabolizmu, rozdrażnienie, obniżenie aktywności fizycznej organizmu i utratę chęci do życia towarzyskiego.

Leczenie żywieniowe – stosowane w intensywnej terapii oraz opiece paliatywnej

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Ciężko chorzy pacjenci często borykają się z niedożywieniem, a nawet anoreksją. W takich przypadkach stosowane jest leczenie żywieniowe.

Leczenie żywieniowe nie tylko w szpitalu – może odbywać się również w domu

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Leczenie żywieniowe jest bardzo ważnym elementem terapii. Obecnie nie musi odbywać się wyłącznie w szpitalu. W domowych warunkach pacjenci również mają szansę na wracanie do zdrowia.