Jesteś na:

Polifenole skuteczne w prewencji chorób układu krążenia

16 18 20

 

Naukowcy z projektu BACCHUS udowodnili, że polifenole są skutecznym środkiem w prewencji chorób układu krążenia. W czasie prowadzonych badań wykazali, że osoby posiadające w swojej codziennej diecie dużą ilość warzyw i owoców, rzadziej zapadają na choroby układu krążenia, a także posiadają mniejsze ryzyko miażdżycy i zawału serca.

Polifenole i peptydy

W czasie badań nad komórkami naczyń krwionośnych zespół badawczy wykazał, że polifenole hamują molekuły sygnałowe VEGF – uważane za przyczynę odkładania się blaszek miażdżycowych. Dodatkowo po zjedzeniu produktów spożywczych bogatych w polifenole, takich jak jabłka bądź zielona herbata, zaobserwowano większą aktywność innego enzymatycznego układu sygnałowego, który zwiększa produkcję tlenku azotu. Ten zaś powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie ryzyka ich uszkodzenia.

W niektórych owocach i warzywach znajdują się również peptydy, które aktywnie wspomagają prewencję chorób układu krążenia.Ten sam zespół badawczy zaobserwował zwiększenie elastyczności tętnic po spożyciu produktów bogatych w peptydy. Powoduje to obniżenie ciśnienia i zatrzymanie dalszych zamian miażdżycowych.

Rola warzyw i owoców w diecie jak widać nie ogranicza się do pozyskiwania z nich cennych witamin i minerałów. Jak wykazali naukowcy mogą stanowić podstawę prewencji chorób układu krążenia. Zima jest czasem, kiedy najbardziej brakuje nam świeżych owoców i warzyw. Dowiedz się jak je przechowywać, aby cieszyć się nimi cały rok. 

Kup dietę już teraz !
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !
Oceń
Polifenole skuteczne w prewencji chorób układu krążenia - 6.5/10. Oddano 2 głosy.
ponad miesiąc temu

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?