Jesteś na:

Ostropest plamisty – właściwości, dawkowanie, zastosowanie, przeciwwskazania

16 18 20

Ostropest ma niezwykle dobroczynny wpływ na nasz organizm. Oczyszcza ciało z toksyn, obniża poziom cholesterolu oraz wspomaga rekonwalescencję w chorobach wątroby. Jego nasiona są skarbnicą przeciwutleniaczy, które chronią przed nowotworami i odmładzają.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty pochodzi z rodziny roślin astrowatych, a swoim wyglądem przypomina znany każdemu oset z różowym kwiatostanem. Jako roślina lecznicza wykorzystywany jest od czasów starożytnych aż do dzisiaj. Swoje działanie zawdzięcza znajdującej się w owocni  sylimarynie, która należy do przeciwutleniaczy,  wymiatających wolne rodniki z organizmu. Związek ten ma silne działanie odtruwające oraz regenerujące wątrobę, a znaleźć go można w popularnych lekach np. Sylimarol.

Ostropest plamisty – właściwości

Spektrum leczniczego działania ostropestu jest bardzo szerokie. Roślina wspomaga osoby z chorobą alkoholową i przechodzącym leczenie odwykowe poprzez regenerację komórek wątroby oraz ochronę ich przed toksycznym działaniem alkoholu. Nasiona ostropestu zalecane są przy zaburzeniach czynności wątroby spowodowanych złą dietą. Wykorzystywane są również do rekonwalescencji po wirusowym zapaleniu wątroby typu C, marskości wątroby czy zwyrodnieniu tłuszczowym. Korzystne działanie wywierają także u osób z cukrzycą, normując poziom glukozy we krwi, a przy okazji obniżając poziom cholesterolu. Roślina stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu pomaga przy niedokwaśności soku żołądkowego oraz poprawia łaknienie.

Sylimaryna zawarta w łupinach ostropestu ma działanie oczyszczające z toksyn, dzięki czemu jest bardzo pomocna w chemioterapii, zmniejszając stopień uszkodzenia wątroby, wspomagając odnowę oraz usuwanie substancji toksycznych odkładających się w organizmie. Dodatkowo działa profilaktycznie poprzez usuwanie wolnych rodników, co zabezpiecza tkanki przed powstawaniem nowotworu. Ostropest poleca się również osobom po długich kuracjach antybiotykowych.

Ostropest plamisty – dawkowanie i zastosowanie

Ostropest w postaci nasion mielonych należy przyjmować 2–3 łyżeczki dziennie. Jego stosowanie jest wyjątkowo łatwe, ponieważ nie posiada on właściwie żadnego smaku i można go dodać zarówno do słonych, jak i słodkich potraw. Napar z ostropestu sporządzamy zalewając dwie łyżeczki mielonej rośliny niewielką ilością przegotowanej wody, następnie wypijamy napar i zjadamy pozostałość ostropestu. W przypadku przyjmowania tabletek z sylimaryną stosuje się je tak często, jak podaje instrukcja na opakowaniu. Dobrym sposobem jest dosypanie ostropestu do owsianki lub serka. Ostropest mielony dodawany może być także do musli, jogurtów, jako posypka na kanapki oraz jako dodatek do mięs.

Ostropest plamisty – przeciwskazania

Nie stwierdzono żadnej toksyczności ostropestu plamistego, co zapewnia bezpieczne jego stosowanie. Przeciwskazaniami do przyjmowania ostropestu są niedrożności przewodów żółciowych. Nie zaleca się go również  podczas ciąży i karmienia piersią.

Jak się okazuje, ostropest, który rośnie dziko na łące, jest swoistą apteką dla naszego organizmu. Ma dobroczynny wpływ nie tylko na wątrobę, ale także usprawnia funkcjonowanie całego ciała, dodatkowo chroniąc przed powstawaniem nowotworów.

Kup ostropest plamisty z rabatem 3% już teraz !
(wpisz bonavita w polu „kod specjalny” w koszyku)

Oceń
Ostropest plamisty – właściwości, dawkowanie, zastosowanie, przeciwwskazania - 6.3/10. Oddano 1598 głosy.
ponad miesiąc temu

Opinie

  • Pakier 21.11.2017, 8:14

    Ostropeks plamisty jest super ja go biore i pomaga w rurznych chorobach polecam karzdemu

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?