Jesteś na:

Dobry dietetyk – jak wybrać, gdzie szukać?

16 18 20

Każdy organizm jest inny… Każdy z nas ma swoje ulubione potrawy, swoje potrzeby żywieniowe, swój indywidualny styl życia. Jako ludzie zazwyczaj potrzebujemy motywacji do zmian, czasem tylko nakreślenia właściwej drogi. Borykając się z własnymi problemami usiłujemy znaleźć odpowiedniego nauczyciela… dietetyka z pasją, charyzmą i pełnym zaangażowaniem.

Dobry dietetyk

Dietetyk winien być nie tylko specjalistą w zakresie żywienia, ale również dobrym psychologiem, który potrafi słuchać i dawać swego rodzaju motywację do zmian – na lepsze jutro. Ludzie zmagając się ze swymi problemami oczekują wsparcia, zrozumienia, nadziei, że  można coś zmienić, że im się uda osiągnąć sukces. Niekiedy potrzeba metody małych kroczków, cierpliwości i zaufania. Zazwyczaj na efekty trzeba chwilę poczekać, nic nie ma od razu. Zdrowa dieta odchudzająca wymaga stopniowej redukcji kalorii, maksymalnie do 500–1000 kcal na dzień, aby organizm mógł się przyzwyczaić do zmniejszonej dziennej dostawy energii. Przecież nie chcemy, aby nasz mózg odebrał nagłą redukcję kalorii jako swego rodzaju zagrożenie, po którego upływie tudzież zakończeniu odżywienia na bazie diety cud, zaczął gromadzić kolejne zapasy, dając niepożądane dla nas efekty w postaci dodatkowych kilogramów.

W żywieniu wiele się zmienia… zmieniają się normy, zalecenia… nauka idzie ciągle do przodu. Należałoby więc być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami z dietetycznego świata nauki. Jednak trzeba mieć na względzie jedną i wciąż niepodważalną prawdę. Bowiem każdy człowiek jest inny, ma inne tempo przemian metabolicznych, cierpi na rozmaite schorzenia, ma inne problemy. W związku z tym dietetyk powinien postawić na indywidualizm, a wszelkie zalecenia dostosowywać pod ową „inność” każdego człowieka.

Dobry dietetyk powinien cechować się nie tylko należytymi kwalifikacjami, ale także umiejętnością przekazania swojej wiedzy w sposób przystępny potencjalnym pacjentom/klientom. Nie wszyscy przecież muszą rozumieć trudne pojęcia, przekazy naukowe. Idąc do specjalisty oczekujemy odpowiedniego podejścia, łatwego dostępu do informacji, a przede wszystkim zrozumienia zaleceń, według których mamy postępować.

„Nigdy nie trać cierpliwości – to jest ostatni klucz, który otwiera drzwi”

[Antoine de Saint – Exupéry]

Słowa  francuskiego pisarza i poety, pasują także do relacji specjalista–pacjent, iż nigdy nie można tracić cierpliwości, bowiem to jest ostatni klucz, który otwiera drzwi – drzwi dostępu do drugiego człowieka. Dobrze jest wymieniać zalecenia, nakazywać postępowania według ściśle określonych reguł, jednak głównym źródłem informacji o sobie jest przecież nasz pacjent/klient. Nie każdy będzie skłonny otwarcie mówić o swoich problemach, swoich bolączkach, swoich błędach. Zazwyczaj potrzeba czasu, by komuś zaufać, a tym samym by odważyć się opowiedzieć o swoim życiu. W związku z powyższym dobry dietetyk winien pytać i być dobrym rozmówcą, winien egzekwować, ale jednocześnie szanować drugiego człowieka.

Gdzie szukać dietetyka

Na rynku krajowym jest wielu specjalistów do spraw żywienia, dietetyków, trenerów personalnych, fanatyków zdrowego odżywiania. Z tego też względu wielu z nas zastanawia się, gdzie szukać osoby, która nakieruje nas na właściwą drogę do zdrowia, osoby, która nam pomoże osiągnąć sukces. W ostatnich latach powstało wiele centrów zdrowego odżywiania, prywatnych placówek medycznych oraz poradni dietetycznych. Minusem jest koszt indywidulanych wizyt, spotkań, utrzymywania ciągłości kuracji. Jednakże należy pamiętać, iż życie mamy tylko jedno, a główną jego wartością jest zdrowie i dobre samopoczucie – tego typu inwestycja z pewnością nie będzie bezowocna i przyniesie pożądane rezultaty.

Przeglądając portale internetowe, fora tematyczne można zapoznać się z ofertami specjalistów – dietetyków. Na podstawie ich autoprezentacji mamy możliwość zaznajomienia się z ofertą, zakresem działalności oraz sposobem i metodami pracy z pacjentem. Wielu z nas z pewnością korzysta też z opinii innych, porad znajomych odnośnie dobrego specjalisty. Często przeszukujemy w tym celu niemalże cały internet, przeglądamy liczne komentarze na temat konkretnych osób.

Codzienny pośpiech, brak czasu na przygotowywanie świeżych, pełnowartościowych posiłków to realia XXI wieku sprawiły, iż coraz więcej ludzi korzysta z usług cateringów dietetycznych. W ten sposób również można skorzystać z porady wykwalifikowanego dietetyka, który pomoże nam dobrać dietę odpowiednią do naszego stylu życia i indywidualnych potrzeb żywieniowych.

Wśród szerokiego grona specjalistów starajmy się wybrać dietetyka z pasją, który nie tylko jest dobrym specjalistą z wysokimi kwalifikacjami, ale przede wszystkim jest dobrym człowiekiem, wedle którego zaleceń małymi kroczkami jesteśmy w stanie osiągnąć wymarzony cel i odnaleźć tę właściwą drogę do zdrowia.

Kup dietę już teraz !
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !
Oceń
Dobry dietetyk – jak wybrać, gdzie szukać? - 9.5/10. Oddano 8 głosy.
Dominika Guzik
ponad miesiąc temu Absolwentka kierunku dietetyka wydziału Lekarskiego Collegium Medicum oraz biotechnologii żywności na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Opinie

  • alicja b. 17.08.2017, 10:22

    można zacząć od swojej przychodni, ja nawet nie wiedziałam że mają świetną dietetyczkę i mam 🙂 Czuję się super, zmieniłam swoją dietę, zaczęłam ćwiczyć jogę (dla początkujących of course) i czuję się świetnie!

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?