Wino białe wytrawne
Białe wytrawne wino, spożywane w umiarkowanych ilościach, wspomaga nasz organizm, a przy tym doskonale smakuje. Podawane do posiłków uwydatnia ich głęboki smak. Oczywiście, pod warunkiem, że wino jest dobrej jakości i nie powstało z resztek pozostałych po produkcji dobrego wina. Białe wino, wbrew nazwie, ma kolor przezroczysty z delikatnym odcieniem słomkowym, różowym lub herbacianym.
Wino białe powstaje z samego soku owoców (najczęściej winogron). Sok najpierw jest poddawany procesowi sedymentacji (samoczynne osadzanie się cząstek zanieczyszczeń), a później procesowi fermentacji. Następnie wino dojrzewa, które (w odróżnieniu od wina czerwonego) w tym samym naczyniu czy beczce, gdzie zachodziła fermentacja. Białe wino wytrawne jest mocne i aromatyczne w smaku, dość cierpkie i kwaskowate. Co ciekawe, odmian wina białego jest dużo więcej niż wina czerwonego.
Wino białe wytrawne – właściwości
Białe wino wytrawne ma wiele właściwości zdrowotnych. Choć powszechnie przyjmuje się, że alkohol szkodzi zdrowiu, pite z umiarem może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych. Wino wytrawne zawiera niewiele cukru, który pochodzi z naturalnego soku. W odróżnieniu od win słodkich nie jest ono sztucznie dosładzane. Lampka białego wina nie zawiera wiele kalorii i można sobie na nią pozwolić nawet będąc na diecie redukcyjnej. Szczególnie, że białe wytrawne wino ma właściwości moczopędne i pozwala na pozbycie się nadmiaru wody w organizmie. Wino wytrawne wspomaga również trawienie i poprawia pracę układu pokarmowego. Jest idealne do ciężkich i tłustych posiłków, gdyż ułatwia ich rozkładanie w żołądku i jelitach.
Wino białe wytrawne, podobnie jak wszystkie inne alkohole, zawiera etanol – jest go od około 9 do 18 procent objętości. Jednak poza etanolem w winie jest mnóstwo związków, które mają działanie prozdrowotne. Są to, między innymi: kwasy organiczne, garbniki i estry, witaminy A, C, H, PP oraz witaminy z grupy B. Spośród pierwiastków najwięcej jest fosforu i żelaza. Wino zawiera sporo polifenoli, które są naturalnymi antyoksydantami. Wspomagają pracę serca i układu krążenia, obniżają ciśnienie krwi oraz zmniejszają produkcję złego cholesterolu LDL. Wino białe korzystnie wpływa na prace nerek i pęcherza moczowego, ułatwiając wydalanie toksyn i zbędnych substancji. Regularne picie białego wina znacznie obniża ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej.
Wino białe wytrawne – zastosowanie
Białe wino wytrawne doskonale smakuje lekko schłodzone, podawanie go w temperaturze pokojowej nie pozwala na wydobycie głębokiego smaku. Warto pamiętać jednak, pomimo wielu właściwości zdrowotnych, jest przede wszystkim napojem alkoholowym. Jego nadużywanie jest niewskazane, gdyż nadmiar wcale nie wpłynie korzystnie na zdrowie. Lampka wina do obiadu – jak najbardziej, ale regularne picie większych ilości to nienajlepszy pomysł.
Białe wytrawne wino można wykorzystać w kuchni do przygotowywania wielu dań – doskonale komponuje się z mięsem i rybami oraz owocami morza. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sosów czy do mięsa podczas duszenia i pieczenia. Oczywiście, dodając wino należy zachować umiar – jego nadmiar może spowodować, że smak potrawy nie zostanie podkreślony, a zniwelowany.