Musztarda

Kalorie: 162 kcal Białko: 5.7 kcal Tłuszcze: 6.4 kcal Węglowodany: 20.3 kcal

Stołowa, sarepska, francuska, rosyjska czy też krymska. Rodzajów musztard obecnie dostępnych na polskim rynku jest wiele, począwszy od łagodnych i delikatnych w smaku, po ostre i pikantne. Tym, co łączy je wszystkie jest oczywiście składnik bazowy, czyli gorczyca!

Prawdziwa i dobra musztarda składa się z kilku składników: ziaren gorczycy białej, czarnej lub sarepskiej, ocet, sól oraz cukier i przyprawy. Po połączeniu wszystkich składników otrzymujemy smaczny sos, którego smak zależy od ewentualnych dodatków (np. miodu, chrzanu, wina), a gęstość i konsystencja od stopnia rozdrobnienia ziaren gorczycy. Gorczyca jest źródłem synalbiny (biała) oraz synigryny, czyli glikozydów, z których pod wpływem enzymów powstaje olejek synalbinowy lub synigrynowy nadający ostrość gotowej musztardzie.

Właściwości musztardy – witaminy i składniki mineralne

Najbardziej wartościowym składnikiem musztardy jest gorczyca, która od wieków ceniona jest za wyjątkowy profil składników odżywczych. Dodawana do potraw musztarda wspiera trawienie pokarmów, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych, żółci oraz enzymów. Ponadto przetwory z gorczycy stosowane są na bóle mięśniowe, bóle stawów, reumatyzm oraz jako środek stymulujący perystaltykę jelit w zaparciach. Ziarna gorczycy wykazują właściwości rozgrzewające i odkażające. Zawarte w niej synalbina lub synigryna, obniżają ryzyko nowotworów płuc, żołądka, jelita grubego oraz układu moczowego. Gorczyca podobnie jak większość przypraw posiada wysoki potencjał antyoksydacyjny, który polega na redukcji i wyciszaniu wolnych rodników tlenowych przyczyniających się do zaburzenia przemian metabolicznych.

Musztarda stanowi ponadto źródło składników mineralnych takich jak żelazo, wapń, selen, miedź i magnez. Żelazo pełni rolę transportera tlenu w organizmie, gdyż jest wbudowane w czerwone krwinki. Wapń stanowi niezbędny element do budowy kości oraz wraz z magnezem uczestniczy w przekaźnictwie mięśniowo-nerwowym. Selen jest niezbędnym pierwiastkiem zapewniającym prawidłową pracę tarczycy i wytwarzanie hormonów przez ten organ. Działa również antyoksydacyjnie, zabezpieczając przed rozwojem raka, a miedź jest pierwiastkiem, który obniża cholesterol. Zawarte w gorczycy witamina A, K, a także kompleks witamin z grupy B dopełniają bogaty profil odżywczy małych ziarenek gorczycy.

Kalorie – ile kalorii ma musztarda?

100 g musztardy dostarcza od ok. 100–140 kcal, z czego 10–16 g węglowodanów, 4–4,5 g białka oraz 3,5–4,5 g tłuszczu.

Musztarda – zastosowanie

Musztarda nadaje potrawom charakterystycznego smaku. Komponuje się z wędlinami oraz dobrej jakości kiełbasami. Warto dodawać ją do marynowania całych kawałków mięs, doprawić nią mięso mielone na kotlety lub wzbogacić jej smakiem farsz do nadziewania drobiu lub pieczeni. Marynowanie mięs w musztardzie zmiękcza jego strukturę. Warto dodać ją również do sosów do pieczeni lub świeżych sałat. Musztarda obok keczupu jest klasycznym dodatkiem do domowych burgerów lub hot-dogów.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł