Kwas migdałowy – efekty, skutki uboczne, przeciwwskazania. Jak stosować kwas migdałowy
Peelingi skóry przynoszą wiele korzyści. Złuszczają martwy naskórek, co zwiększa stopień wchłaniania aplikowanych kremów lub serum, co prowadzi do efektywniejszego jej nawilżenia. Peelingi są również korzystnym zabiegiem dla osób z chorobami skóry. Należy pamiętać, że peelingi są korzystne wyłącznie wtedy, gdy zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo i z użyciem odpowiedniego dla stanu oraz rodzaju cery preparatu. A tych w obecnych czasach medycyna kosmetologiczna oferuje nam wiele!
Kwas migdałowy
Kwas migdałowy zaliczany jest do grupy α-hydroksykwasów, które w formie skrótu określa się „AHA”. AHA to związki powszechnie występujące w przyrodzie, a to oznacza, że uzyskuje się z naturalnych produktów takich jak trzcina cukrowa, owoce, mleko. Do tej grupy kwasów zalicza się również substancje syntetyzowane drogą chemiczną m.in. kwas migdałowy, ale również glikolowy, mlekowy, propionowy. Hydroksykwasy posiadają właściwości, które chętnie wykorzystuje się podczas leczenia oraz wspomagająco w terapii ukierunkowanej na poprawę stanu cery osób z trądzikiem pospolitym, łojotokowym zapaleniem skóry oraz bliznami. Kwas migdałowy posiada właściwości nawilżające, depigmentacyjne, zapobiega starzeniu się skóry oraz działanie przeciwbakteryjne.
Kwas migdałowy – efekty
Kwas migdałowy jest wykorzystywany do przeprowadzania peelingów chemicznych, które podobnie jak peelingi drobno- i gruboziarniste oraz enzymatyczne, mają właściwości złuszczające martwy naskórek. Oczyszczona ze zbędnej powłoki skóra ma znacznie ułatwione zadanie, jeśli chodzi o absorpcję zaaplikowanych kremów oraz preparatów odżywiających cerę oraz spłycających zmarszczki. Dodatkową korzyścią, jaką uzyskujemy ze stosowania peelingów jest przebudowa kolagenu występującego w skórze, który dzięki bodźcom wzmacnia się, uelastycznia, co daje wrażenie odświeżenia, odmłodzenia i wygładzenia powierzchni skóry. Kwas migdałowy zaaplikowany na powierzchnię skóry powoduje obniżenie melaniny zawartej i wytwarzanej w komórkach skóry. Rozjaśnia cerę i poprawia jej koloryt oraz reguluje wydzielanie sebum. W badaniu Kani i Pierzchały, autorki zaobserwowały obniżenie ilości zmian skórnych u 30% pacjentów (grupa badawcza 30 osób) z łojotokowym zapaleniem skóry lub trądzikiem pospolitym po trzech zabiegach wykonywanych w 2-tygodniowym odstępie czasowym.
Co ciekawe kwas migdałowy warto jest zastosować w połączeniu z kwasem salicylowym lub glikolowym, gdyż wówczas obserwujemy synergistyczny, czyli większy efekt po zastosowaniu tych kwasów niż w przypadku zabiegu z wykorzystaniem wyłącznie jednego z preparatów. Ponadto niektórzy wskazują na korzystne połączenie kwasu migdałowego z witaminami antyoksydacyjnymi, co potęguje jego działanie lecznicze.
Kwas migdałowy – przeciwwskazania
W gruncie rzeczy kwas migdałowy jest bezpieczny dla skóry każdego typu. Istnieją mimo wszystko pewne schorzenia, które wykluczają z zabiegu. Na zabieg kwasem migdałowy nie powinny przychodzić:
- kobiety w ciąży lub w okresie laktacji,
- osoby z alergiami skórnymi,
- ciężkimi postaciami trądziku,
- autoimmunologicznymi chorobami skóry,
- ze skórą skaleczoną lub podrażnioną w miejscu, które miałby zostać poddane zabiegowi,
- osoby po miejscowej lub doustnej terapii retinoidami,
- podczas zakażenia wirusowego lub bakteryjnego,
- ze skłonnościami do bliznowacenia skóry,
- oraz w ciągu 2. miesięcy po operacji.
Kwas migdałowy – skutki uboczne
Zaaplikowanie kwasu migdałowego jest bardzo skutecznym oraz bezpiecznym zabiegiem polecanym szczególnie w kontekście poprawy jakości cery trądzikowej i z łojotokowym zapaleniem skóry. Zmniejsza widoczność blizn oraz zmarszczek, rozjaśnia i odświeża cerę. Kwas migdałowy posiada szereg korzystnych właściwości, a skutki uboczne nie są częste. Kwas migdałowy u nielicznych osób szczególnie ze skórą wrażliwą, gdy stężenie kwasu do zabiegu zostanie dobrane niepoprawnie, bądź sam zabieg zostanie przeprowadzony nieprawidłowo, może powodować podrażnienia, szczypanie, zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie skóry, co wynika z właściwości chemicznych preparatu. AHA powoduje nadwrażliwość na promienie UV, dlatego po zabiegach nie należy korzystać z solarium, ani wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych. Nie bez powodu zabiegi z kwasami nie są polecane w okresie letnim a zimowym.
Jak stosować kwas migdałowy?
Kwas migdałowy stosujemy powierzchniowo. Najkorzystniej nakładać go na powierzchnię skóry za pomocą cienkiego, ale szerokiego pędzelka. Ma on działanie łagodniejsze w porównaniu do kwasu glikolowego, dlatego jego zastosowanie w sposób prawidłowy nie powinno powodować podrażnienia skóry. Warto pamiętać, że wyróżniamy peelingi powierzchniowe, średnio głębokie oraz głębokie. Im wyższe stężenie zastosowanego kwasu, głębokość penetracji środka złuszczającego, którym w tym przypadku jest kwas migdałowy, tym silniejszy efekt złuszczający.
Zabieg z wykorzystaniem kwasu migdałowego jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na poprawę jakości cery, spłycenie zmarszczek, nawilżenie oraz rozświetlenie skóry. To propozycja skierowana również do osób z chorobami skóry, trądzikiem pospolitym oraz bliznami. Zabieg można wykonać w salonie kosmetycznym lub samemu w domu, ponieważ są dostępne kwasy do kupienia przez niezależnego konsumenta. Należy jednak pamiętać, że peeling za pomocą kwasów przeprowadza się w sposób diametralnie różny niż enzymatyczny czy drobnoziarnisty. Z tego powodu zachęcam, aby w pierwszej kolejności skorzystać z usług doświadczonego i sprawdzonego specjalisty, a dopiero po uzyskaniu instrukcji, w jaki sposób zabieg bezpiecznie można przeprowadzić w domu, zdecydować się wykonać go samemu.
Literatura:
Marczyk B., Mucha P., Rotsztejn H.: Działanie peelingów chemicznych najczęściej stosowanych w trądziku pospolitym. Dermatologia Kliniczna 2012; 14(4): 183-187.
Van Scott E.J., Ditre Ch.M., Yu R.J.: Alphahydroxy-acids: therapeutic potentials. Can J Der ma tol 1989; 5: 108-112.
Van Scott E.J., Ditre Ch.M., Yu R.J.: Alpha-hydroxyacids in the treatment of signs of photoaging. Clin Dermatol 1996; 14: 217-226
Garg V.K., Sinha S., Sarkar R.: Glycolic Acid Peels Versus Salicylic-Mandelic Acid Peels in Active Acne Vulgaris and Post-Acne Scarring and Hyperpigmentation: A Comparative Study. Dermatol Surg 2009; 35: 59-65.
Kania J., Pierzchała E.: Zastosowanie peelingu migdałowego w leczeniu nadmiernego łojotoku i trądziku pospolitego skóry twarzy. Dermatol Estetyczna 2009; 11: 35-53.
Kurtzweil P.: Alpha hydroxy acids for skin care. FDA Consum., 1998; 32: 30-35
Briden M.E.: Alpha-hydroxyacid chemical peeling agents: case studies and rationale for safe and effective use. Cutis, 2004; 73 (Suppl. 2): 18-24
Kapuścińska A., Nowak I.: Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry. Postepy Hig Med Dosw (online), 2015; 69: 374-383
Zabiegi z użyciem kwasów mogą pomóc zwalczyć wiele problemów z cerą. Najważniejsze to odpowiednio dobrać konkretny kwas do rodzaju cery. Peeling migdałowy z zawartością 40% kwasu doskonale sprawdza się w przypadku cery wrażliwej. Jako jeden z niewielu kwasów może być stosowany także w okresie letnim. Wszystko to, ponieważ kwas migdałowy posiada duże cząsteczki, które nie są w stanie przenikać do głębokich warstw skóry. Działają one tylko na powierzchni – w warstwie rogowej. Dzięki temu peeling kwasem migdałowym nie wywołuje zaczerwienień i podrażnień.