Kolka jelitowa – objawy, w ciąży. Ile trwa kolka jelitowa?

Kolką jelitową określa się ostry ból zlokalizowany w okolicy brzucha, który może rozwijać się zarówno wśród niemowląt, jak i dorosłych. Pojawia się nagle oraz ustępuje w sposób nie dający się przewidzieć. Czas trwania kolki jelitowej zależy od stopnia jej nasilenia. Czym jest więc kolka jelitowa? Jakie są jej objawy oraz w jaki sposób ją leczyć? Odpowiedzi na te pytania zamieszczone są w artykule, zapraszam.
Kolka jelitowa
Kolką jelitową definiuję się ostry, nagły i napadowy epizod bólowy zlokalizowany w okolicy brzucha, którego przyczyną się skurcze mięśni gładkich jelit. Charakterystyczne dla tego typu kolki jelitowej jest przemieszczanie się bólu wraz z przesuwaniem się skurczów jelita. Ból przyjmuje zazwyczaj formę skokową, czyli jego natężenie maleje oraz wzrasta. Osoba dorosła, która zmaga się z napadem kolki jelitowej, przyjmuje wtedy skuloną postawę w celu niwelowania natężenia dolegliwości. Przyczyn powstawania kolki jelitowej u dorosłej osoby jest wiele. Zalicza się do nich:
- niewłaściwa dieta (spożywanie ciężkostrawnych posiłków),
- choroby przewodu pokarmowego (zespół jelita drażliwego, refluks żołądkowo-przełykowy),
- niedrożność jelit,
- zaparcia,
- alergię oraz nietolerancje pokarmowe,
- uchyłkowatość i owrzodzenia jelita,
- kamienie kałowe,
- zaburzenia flory jelitowej.
Należy pamiętać, że kolka jelitowa może występować zarówno u osób dorosłych, jak i niemowląt. Częste napady kolki wśród osób dorosłych są uciążliwe, bolesne oraz skutkują obniżeniem jakości życia. Z kolei kolka niemowlęca jest drugim po ulewaniu najczęściej występującym zaburzeniem czynnościowym u dzieci. Zaburzenie to wynika z niedojrzałości przewodu pokarmowego i odpornościowego jelit, nieprawidłowości w funkcji błony śluzowej jelit, bądź nieprawidłowego wydzielania hormonów i enzymów trawiennych u niemowląt. Pojawia się zazwyczaj między 3–12 tygodniem życia dziecka, a ustępuje po 3. miesięcu życia. U 80% niemowląt pierwsze objawy kolki pojawiają się już w 2. tygodniu życia. Zdecydowanie częściej występuje u chłopców niż dziewczynek. Kolkę u niemowląt diagnozuje się zgodnie z kryteriami opisanymi przez Wessel i wsp. które opierają się na „zasadzie trzech” – napady płaczu niemowlaka powinny:
- trwać ponad 3 godz. w ciągu dnia,
- występować częściej niż 3 dni w tygodniu,
- utrzymywać się powyżej 3 tygodni.
W celu złagodzenia napadów kolki jelitowej, niemowlę należy odpowiednio pielęgnować oraz żywić. Bez wątpienia dziecko w trakcie napadów potrzebuje troskliwej opieki oraz bliskości, dlatego warto je kołysać, mówić do niego, przytulać. Korzystne w celu złagodzenia bólu jest stosowanie masażu całego ciała oraz brzucha dziecka czy rozgrzanie brzucha poprzez wykorzystanie ciepłych okładów na brzuch. Dodatkowo bardzo wnikliwie należy zanalizować jadłospis matki w celu wykluczenia produktów potencjalnie alergizujących. Z kolei, jeśli kolka jelitowa dotyczy osób dorosłych również niezbędna jest konsultacja dietetyczna mająca na celu wykluczenie z diety produktów wzdymających, ciężkostrawnych, słodyczy czy produktów mącznych. Dieta powinna być bogata w zioła wspomagające trawienie tj. koper włoski czy rumianek.
Kolka jelitowa – objawy
Objawy kolki jelitowej różnią się w zależności od wieku osoby, u której trwa napad bólowy oraz jego natężenia. Wśród osób dorosłych epizod występowania kolki jelitowej charakteryzuje się pojawieniem skurczowego bólu brzucha o zmiennej lokalizacji. W wyniku nasilania się bólu chory podkurcza nogi i zgina się w pół, ponieważ taka pozycja przynosi chwilową ulgę. Oprócz dolegliwości brzusznych napadowi towarzyszą nudności, wymioty, nadmierne oddawanie gazów oraz zaburzenia łaknienia. Z kolei w wieku niemowlęcym objawy napadu kolki sygnalizowane są głównie płaczem dziecka, który może przekształcić się w regularny pisk lub krzyk. Niemowlak pręży się, płacze, zaciska mocno pięści i oczy. W wyniku nagromadzenia się dużej ilości gazów w jelitach, brzuch dziecka jest wzdęty i twardy. Skóra twarzy i szyi przybiera czerwony kolor, natomiast usta siny. Jest to wynikiem bólu oraz niepokoju, które występują w trakcie napadu kolki jelitowej. Dodatkowo stan ten powoduje, że dziecko często oddaje gazy oraz luźne, śluzowe, zielone stolce. Warto jednak podkreślić, że zaburzenie to nie wpływa na rozwój psychiczny i fizyczny dziecka.
Kolka jelitowa w ciąży
Kolka jelitowa może występować również u kobiet w ciąży, a jej objawy są podobne do wcześniej opisanych. Może ona powstawać w wyniku nieprawidłowej diety kobiety w ciąży lub zaburzeń trawiennych, w efekcie których dochodzi do zaparć i gromadzenia się gazów jelitowych. Ataki silnego oraz ostrego bólu zlokalizowanego w okolicy brzucha mają również charakter falowy. Niespodziewanie się pojawiają, ale i szybko znikają. W zależności od miejsca występowania skurczów mięśni gładkich jelita ból można odczuwać na lewym boku, prawym lub całej powierzchni brzucha. W celu zapobiegania napadom kolki jelitowej zaleca się, aby kobiety w ciąży stosowały dietę bogatą w błonnik pokarmowy, ponieważ zapobiega on zaparciom, wzdęciom i gromadzeniu gazów jelitowych. Dobrym źródłem tego składnika jest gruboziarnista kasza, pełnoziarniste pieczywo, owoce i warzywa. Z diety należy wyeliminować produkty wzdymające, smażone, przetworzone oraz słodycze, które sprzyjają napadom. W celu eliminacji nadmiaru gazów jelitowych zaleca się picie naparów z kopru włoskiego, który wspiera prawidłowe trawienie. W ciąży nie należy również się przeciążać, dlatego nie zaleca się intensywnych, obciążających ćwiczeń w tym stanie.
Ile trwa kolka jelitowa?
U większości niemowląt pierwsze napady kolki jelitowej pojawiają się już w 2. tygodniu życia. Im wcześniej takie zaburzenie ma miejsce, tym bardziej intensywne, częstsze oraz dłuższe są jego napady. Epizody bólowe kolki występują najczęściej w porze wieczornej, jednak dziecko może być rozdrażnione przez cały dzień. Napady kolki jelitowej trwają przeważnie około kilku minut i powtarzają się co 2–3 godziny. W trakcie przerwy niemowlę najczęściej zasypia, ponieważ zmęczone jest ciągłym bólem i napięciem. Obserwuje się również dzieci, które między napadami kolki jelitowej są pogodne i nie odbiegają zachowaniami od rówieśników. Stan ten ustępuje zazwyczaj po 3. miesiącu życia.
Kolka jelitowa może wystąpić u każdego niezależnie od stanu i wieku. Jest ona zaburzeniem bolesnym, napadowym i nawracającym, dlatego powoduje ona duży dyskomfort osoby z nią się borykającej. Jednym z najważniejszych elementów zapobiegających i łagodzących napady kolki jest dieta lekkostrawna oraz odpowiednia aktywność fizyczna.
Literatura:
- Pacześ K., „Niedojrzałość przewodu pokarmowego u niemowląt”., Standardy Medyczne/ Pediatria 2015, T. 12, 283-287
- Czerwionka-Szaflarska M., Gawryjołek J., „Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej” Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 6, 408–414
- https://canpolbabies.com/pl/porady/porada/users/15/2062-kolka-jelitowa-w-ciazy—jak-zwalczyc-klucie-w-brzuchu [dostęp 22.02.18]

Pojawienie się kolki wątrobowej (kolki żółciowej), powoduje nagły, bardzo silny ból zlokalizowany pod żebrami, który może nie ustępować nawet przez kilka godzin. Przyczyną jego wystąpienia jest zaburzona praca pęcherzyka żółciowego. Jakie objawy mogą wskazywać na atak kolki wątrobowej i co zmienić w diecie, aby jej uniknąć? czytaj więcej
Kolka nerkowa-ryzyko wystąpienia, jak sobie z nią radzić? Jak zapobiec kolce nerkowej? czytaj więcej
Opinie
Napisz swoją opinię
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !
mnie w ciąży kolki bardzo nawet nie męczyły, ale za to mojego synka po urodzeniu bardzo 🙁 Mieliśmy nawet jakąś taką poduszkę specjalną antykolkową, ale nie było po tym lepiej. W końcu nam pediatra poradziła, żebyśmy zaczęli podawać kropelki acidolac z dobrymi bakteriami na poprawę flory jelitowej i to zadziałało i mały przestał się męczyć