Jesteś na:

Czy jajka naprawdę podwyższają poziom cholesterolu? Poznaj prawdę!

16 18 20

Pomimo, że są źródłem witamin i minerałów, ciężko jest zaprzeczyć temu, że jajka a w szczególności żółtko, ma bardzo dużo cholesterolu. Czy powinniśmy zatem zaprzestać jedzenia jajek w ogóle? Na poziom cholesterolu we krwi ma wpływ wiele czynników, dlaczego więc w większości skupiamy się na tłustych potrawach czy produktach, które miałyby go powodować?

Cholesterol jest tłuszczem wchodzącym w skład wszystkich komórek w naszym organizmie. Jego podwyższony poziom prowadzić może do zawału serca, miażdżycy czy udaru mózgu, dlatego ważne jest abyśmy mieli jego poziom zawsze pod kontrolą. To prawda, że spożywanie tłustych produktów ma wpływ na jego podwyższony poziom. Jajko a prawdę mówiąc samo żółtko, zawiera 212 mg cholesterolu, przy czym dziennna maksymalna dawka cholesterolu powinna wynosić około 300 mg. Jest to bardzo duża ilość, jednak nie zapominajmy o tym, że jajka są również świetnym źródłem witamin i minerałów i że całkowite wyeliminowanie ich z naszej diety mogłoby okazać się bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia.

Ewa , 23 lata
Podczas 3 miesięcznego odchudzania z Trizerem udało mi się schudnąć 15 kg. Straciłam 5 cm w udach, 13 w biodrach, 11 w talii oraz 2 w bicepsie. Przyjmowałam Trizer 3 razy dziennie przed głównymi posiłkami...
Marta , 19 lat
Mam lat 19. Zaczęłam dietę od 103 kilogramów. Schudłam 10 kilogramów.Zamierzam zgubić jeszcze 20 – oczywiście z Trizerem. Zaczęłam odchudzanie , bo źle się czułam ze swoją wagą i chciałam zmienić swoje życie na lepsze...
Marta , 19 lat
Mam lat 19. Zaczęłam dietę od 103 kilogramów. Schudłam 10 kilogramów.Zamierzam zgubić jeszcze 20 – oczywiście z Trizerem. Zaczęłam odchudzanie , bo źle się czułam ze swoją wagą i chciałam zmienić swoje życie na lepsze...

Jajka a cholesterol

Jaka są bogatym źródłem witaminy A, E, D, K a także B12 i B2. W ich skład wchodzą również składniki mineralne takie, jak: magnez, żelazo, potas, fosfor i wapń. W żółtku jajka znajdziemy również luteinę, która poprawia widzenie oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jajka są także źródłem dobrze przyswajalnego białka. Ponadto są produktem bardzo niskokalorycznym, jedno jajko to około 75 kalorii, dlatego są często polecane przy dietach odchudzających. Chciałoby się powiedzieć, że jajko jest produktem dla naszego organizmu niezmiernie ważnym i zdrowym i jest to prawda. Jednak co ze złym cholesterolem, który przez spożywanie jajek rzekomo dostarczany jest do organizmu?

Żółtko jajka zawiera w sobie jeszcze jeden bardzo ważny element – lecytynę. Sprawia ona, że cholesterol zawarty w jajku nie odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych. Czyli z jednej strony prawdą jest, że dostarcza do orgaznizmu tłuszcz zwany cholesterolem, ale z drugiej strony zapobiega jego odkładaniu się na ściankach naczyń krwionośnych, czyli zmniejsza ryzyko zawału serca.

Żółtko jajka zawiera w sobie jeszcze jeden bardzo ważny element - lecytynę.

Żółtko jajka zawiera w sobie jeszcze jeden bardzo ważny element – lecytynę.

Nie możemy zapomnieć również o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o tym, że wysoki poziom cholesterolu może być powodowany przez inne czynniki, nie tylko pokarmowe. Na poziom naszego cholesterolu ma wpływ także nasz wiek, waga, styl życia jaki prowadzimy oraz co najważniejsze, niektóre osoby są bardziej podatne na podwyższony cholesterol. Każdy oragnizm jest inny, niektórym osobom wystarczy zjedzenie niewielkiej ilości czegoś tłustego, co od razu powoduje podwyższenie cholesterolu we krwi. Inni zaś nie ograniczają się w swojej codziennej diecie, jednak ich cholesterol jest cały czas w normie. Oznacza to, że indywidualna podatność na podwyższony cholesterol jest w tym przypadku kluczowa.

Postarajmy się teraz podsumować wszystkie informacje. Żółtko jajka zawiera w sobie dużo cholesterolu, jednak nie jest to powód, aby zacząć oraniczać ich spożywanie. Jajka mają więcej zalet niż wad, wszystkie witaminy i minerały, które zawierają w swoim składzie są ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. To prawda, że dostarczają do organizmu dużo cholesterolu, ale jednocześnie zawarta w nich lecytyna zapobiega odkładaniu się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Całkowita rezygnacja ze spożywania jajek mogłaby niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm, dlatego pamiętajmy o tym, gdy następnym razem zrezygnujemy ze zjedzenia jajek.

Zobacz również:
Oceń
Czy jajka naprawdę podwyższają poziom cholesterolu? Poznaj prawdę! - 6.6/10. Oddano 140 głosy.
ponad miesiąc temu

Opinie

 • Wegan 15.11.2015, 5:26

  Jedzenie produktu kurzej menstruacji ma być zdrowe dla człowieka?

  Odpowiedz
  • Bonavita.pl 16.11.2015, 11:01

   Rozpatrujemy skład jajka pod względem substancji odżywczych, bez uwikłania w idee weganizmu.

   Odpowiedz
  • Kubek 12.03.2016, 2:30

   Jako kochający zwierzęta weganin powinieneś wiedzieć, że menstruacja jest procesem typowym dla ssaków, nieobecnym u ryb, płazów, gadów i ptaków.

   Odpowiedz
  • Yo 11.04.2017, 3:03

   kolejny ktory nie wie co pisze…..

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?