Masło migdałowe – właściwości, przepisy. Jak zrobić masło migdałowe?
Aktualizacja: 10 kwietnia, 2024
Migdały zaliczane są do najzdrowszych orzechów na świecie, ponieważ cechuje je wyjątkowo wysoka zawartość antyoksydacyjnej witaminy E oraz jednonienasyconego kwasu oleinowego. Przygotowywane z nich masło jest smaczne, zdrowe i zdecydowanie zasługuje na miano „superfoods”, gdyż obok wspomnianych nienasyconych kwasów tłuszczowych i tokoferolu dostarcza magnezu, miedzi oraz błonnika pokarmowego.
Masło migdałowe
Masło migdałowe to idealny produkt dla wszystkich, którzy chcą odżywiać się smacznie i zdrowo! Posiada wysoką gęstość energetyczną dostarczając ok. 600 kcal w 100 g, co zawdzięcza dominującego makroskładnikowi, którym są bardzo dobrej jakości nienasycone kwasy tłuszczowe, stanowiące 52% produktu. Ponadto warto zwrócić uwagę na zawartość białka roślinnego w ilości ok. 20% oraz tyle samo węglowodanów, z czego połowę stanowi cenny dla układu trawiennego błonnik pokarmowy. Z żywieniowego punktu widzenia, migdały stanowiące bazę dla masła orzechowego stanowią skarbnicę witamin i składników mineralnych, które odpowiadają za wypełnienie zapotrzebowania na składniki odżywcze, których długotrwałe, niedostateczne spożycie grozi chorobami z niedoboru.
Kupując masło migdałowe w sklepie lub hipermarkecie, trzeba być uważnym. Migdały nie należą do tanich orzechów, toteż cena masła z nich produkowanego nie jest niska (ok. 30zł za 0,5kg). Z tego powodu właśnie niska cena masła migdałowego powinna wzbudzić ostrożność i podać w wątpliwość jakość produktu. Przed zakupem koniecznie należy skontrolować recepturę masła orzechowego, która powinna być jednoskładnikowa – zawierać wyłącznie migdały. Wystrzegać należy się produktu z dodatkiem soli, cukru, tłuszczu palmowego oraz innych olejów roślinnych, szczególnie utwardzonych. Nie kupujmy również masła z dodatkiem lecytyny, emulgatorów, stabilizatorów, aromatów i innych dodatków chemicznych.
Masło migdałowe – właściwości
Właściwości masła migdałowego dobrej jakości, czyli wykonanego wyłącznie z migdałów w dużym stopniu nie odbiegają od niezmielonych orzechów. Migdały są produktem roślinnym toteż nie zawierają cholesterolu, natomiast dostarczają korzystnych w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego fitosteroli. W 100 g migdałów znajduje się ok. 143 mg fitosteroli, które spożywane w odpowiedniej dawce pomagają obniżyć poziom cholesterolu ogólnego o 10% i a frakcji LDL o 15%, tym samym obniżając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Za wspomnianą „dawkę” zgodnie z wynikami badań klinicznych uznaje się spożycie 2–3 g fitosteroli na dobę, toteż same migdały nie wystarczą.
Migdały stanowią zasobne źródło magnezu oraz w mniejszej ilości miedzi, której odpowiedni poziom spożycia poprawia wrażliwość tkanek na insulinę, zapobiega arytmii serca oraz nadciśnieniu tętniczemu krwi. Migdały kojarzone są młodością, co zawdzięczają szczególnie wysokiej zawartości przeciwutleniającej witaminy E. Ogranicza starzenie się komórek, ponieważ lipidy wchodzące w skład błon komórkowych zostają za jej pomocą chronione przed procesem utleniania. Co więcej, witamina E ma działanie antymiażdżycowe, ponieważ zapobiega utlenianiu cholesterolu LDL. Dodam, że 30g migdałów pokrywa 65% dobowego zapotrzebowania na α-tokoferol dla dorosłej osoby!
Warto zwrócić uwagę na badanie przeprowadzone przez irańskich naukowców. Eksperyment Abazarfard’a miał na celu zbadanie wpływu diety niskokalorycznej bogatej w migdały oraz ubogokalorycznej bez orzechów na masę ciała. Okazało się, że grupa jadająca orzechy uzyskała lepszy wynik spadku masy ciała niż uczestnicy nie spożywający migdałów. Dodatkowo zaobserwowano redukcję stężenia cholesterolu całkowitego i triglicerydów u uczestników jadających orzechy.
Masło migdałowe – przepisy
(1 duża lub 2 mniejsze porcje)
Składniki:
- 2 jaja
- 3 łyżki mleka
- 3 łyżki płatków owsianych lub jaglanych
- 1 łyżeczka kakao
- 1/3 łyżeczki proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej
- Szczypta soli
- Łyżka masła migdałowego
- Dojrzały banan
- Ewentualnie olej rzepakowy lub masło do smażenia
Sposób przygotowania: Do miseczki wbijamy jaja, dodajemy płatki, kakao, sól i mleko. Całość blendujemy i odstawiamy na kilka minut by płatki nasiąkły. W tym czasie kroimy banana w plasterki i rozgrzewamy małą patelnię na małym ogniu (jeśli nie masz teflonowej, na której jest możliwość beztłuszczowego smażenia, dodaj olej/masło). Na rozgrzaną patelnię wylewamy ciasto i czekamy kilka minut, aż góra się zetnie. Wtedy przekręcamy omlet na drugą stronę. Gotowy wykładamy na talerz i ciepły smarujemy masłem migdałowym. Na koniec układamy plasterki banana.
Składniki:
- Kromka chleba żytniego razowego lub pełnoziarnistego,
- Łyżka masła orzechowego
- Kilka plasterków jabłka
- Cynamon
Sposób przygotowania: Pieczywo posmaruj masłem, a następnie ozdób kawałkami jabłka. Posyp cynamonem do smaku.
Jak zrobić masło migdałowe?
Przygotowanie domowego masła migdałowego to pomysł zdecydowanie trafiony i nietrudny w realizacji. Ilość orzechów wykorzystana do przygotowania masła, zależy od tego, ile chcemy go ostatecznie uzyskać. Sugeruję wykorzystać ok. 200–300 g migdałów. Można wykorzystać migdały w łupinach lub blanszowane, które niestety są droższe. Drugą opcją jest zalanie wrzątkiem porcji migdałów i pozostawienie ich na ok. 10 minut, a następnie obranie ich ręcznie.
Migdały należy wrzucić do blendera, a następnie zmielić (ok. 10-15 minut), do momentu wydzielenia oleju i uzyskania gładkiej, kremowej masy orzechowej. Warto robić przerwy w blendowaniu, które zapobiegną przegrzaniu się urządzenia, gdyż mielenie orzechów jest dla blendera nie lada wyzwaniem. Uzyskanie pożądanej konsystencji oznacza zakończenie przygotowywania masła orzechowego.
W ramach alternatywy dla masła arachidowego warto wypróbować w swojej kuchni masło z migdałów. Zasobne jest w zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, błonnik pokarmowy oraz cenne z żywieniowego punktu widzenia witaminy i składniki mineralne. Ponadto daje uczucie sytości i smakuje wybornie!
Literatura:
Kulik K., Waszkiewicz-Robak B.: Orzechy jadalne jako źródło składników bioaktywnych. Trendy w żywieniu człowieka. Pod. red. Karwowskiej M. i Gustawa W. Wydawnictwo Naukowe PTTŻ, Kraków 2015.
Kopeć A., Nowacka E., Piątkowska E., Leszczyńska T.: Charakterystyka i prozdrowotne właściwości steroli roślinnych. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2011, 3, 76, str. 5-14.
Bolling B.W., McKay D.L., Blumberg J.B.: The phytochemical composition and antioxidant actions of tree nuts. Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition, 2010, 19(1), 117-123.
Sabate J., Wien M.: Nuts, blood lipids and cardiovascular disease. Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition, 2010, 19(1), 131-136.
Ros E.: Health benefits of nuts consumption. Nutrients, 2010, 2(7), 652-682
Abazarfard Z., Salehi M., Keshavarzi S.: The effect of almonds on anthropometric measurements and lipid profile in overweight and obese females in a weight reduction program: A randomized controlled clinical trial. J Res Med Sci 2014; 19(5): 457-464.
Zdrojewicz Z., Starostecka E., Królikowska N., Kuźnicki P.: Wpływ składników zawartych w orzechach na organizm człowieka. Medycyna rodzinna 2015, 3, str. 124-130.