Len mielony
Len mielony to nic innego jak bardzo drobno zmielone siemię lniane. W takiej postaci możliwości dodawania go do jedzenia są praktycznie nieograniczone. Len jest wykorzystywany przez człowieka od tysięcy lat. Dostarcza mu nie tylko mnóstwa energii, ale też naturalnego materiału na ubrania. Obecnie, gdy moda na eko-produkty zatacza coraz szersze kręgi, warto sobie przypomnieć, dlaczego len uważany jest za wyjątkowo prozdrowotny produkt.
Siemię lniane wywodzi się z terenów basenu Morza Śródziemnego. Jest nieodłącznym elementem śródziemnomorskiej kuchni. Ma wiele składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.
Len mielony – właściwości
Zmielone siemię lniane to prawdziwa skarbnica kwasów tłuszczowych – tych korzystnych dla zdrowia. Zawiera kwas omega-3 i kwas oleinowy. Te dobre tłuszcze są dla naszego organizmu niezbędne, nie tylko biorą udział w wielu przemianach wewnętrznych, ale też korzystnie wpływają na pracę serca i układu krążenia, przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu. Mają też działanie antymiażdżycowe. Mielony len jest bogatym źródłem witamin i minerałów – witaminy E oraz witamin z grupy B, a także żelazu, manganu, potasu, wapnia, cynku i selenu.
Spożywanie siemienia lnianego doskonale wpływa na przewód pokarmowy – reguluje przemianę materii, dzięki dużej zawartości błonnika oczyszcza jelita ze złogów, świetnie sprawdza się w łagodzeniu choroby wrzodowej żołądka. Len mielony zawiera substancje śluzowe, które w żołądku tworzą warstwę ochronną, dzięki której kwasy żołądkowe nie działają mocno drażniąco na ścianki żołądka. Mielony len obniża poziom szkodliwych bakterii jelitowych (zawdzięcza to obecności niewielkich ilości kwasu pruskiego), co ułatwia trawienie. Dzięki śluzowi, który wytwarza się podczas wymieszania mielonego lnu z wodą można go stosować w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu oddechowego. Śluz osadza się na ściance gardła, co zdecydowanie łagodzi kaszel i przyspiesza leczenie infekcji.
Len mielony ma też niebagatelny wpływ na urodę – korzystnie oddziałuje na skórę, włosy i paznokcie. Działa równie skutecznie, gdy jest dodawany do posiłków, jak i w zewnętrznej formie, jako składnik domowych maseczek. Len odżywia, uelastycznia skórę i sprawia, że jest ona lepiej chroniona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia i drobnoustroje. Len mielony rozpuszczony w niewielkiej ilości wody sprawdzi się jako środek do łagodzenia stanów zapalnych skóry czy oparzeń słonecznych.
Len mielony – zastosowanie
Mielony len to doskonały dodatek do żywności, który zwiększa wartości odżywcze potraw i ułatwia ich trawienie. Len mielony można kupić już gotowy, jednak równie dobrze sprawdza się samodzielne mielenie nasion lnu tuż przed dodaniem ich do konkretnej potrawy. Wtedy można mieć pewność, że len jest świeży i podczas jego pakowania nie stosowano żadnych chemicznych substancji. Mielony len jest dużo lepiej przyswajalny przez nasz organizm niż całe ziarenka. Co więcej, wiele osób nie przepada za niewielkimi pestkami i z tego powodu nie stosuje ich w codziennej diecie. Zmielony len jest zdecydowanie smaczniejszy i wygodniejszy w użyciu.
Zmielone ziarenka lnu są niemal bez smaku, dzięki czemu można je dodawać do potraw bez obaw, że zmienią ich właściwości smakowe. Len mielony jest świetnym składnikiem odżywczych koktajli, tworzonych na bazie owoców lub warzyw. Można go dodawać do zup, sałatek, sosów, jogurtów i surówek, a także posypywać nim kanapki.