Dżem brzoskwiniowy niskosłodzony
Jeszcze do niedawna domowe dżemy owocowe były specjalnością naszych babć oraz mam. Wykorzystywały one w odpowiednich proporcjach świeże owoce oraz cukier, a do nadania odpowiedniej konsystencji przetworom korzystały z żelatyny lub pektyn. Jak to wygląda w dzisiejszych czasach?
Dobrej jakości dżem brzoskwiniowy niskosłodzony będzie składał się z 25–60 g brzoskwiń oraz 35–40 g sacharozy i zostanie utrwalony metodą pasteryzacji. W składzie mogą znaleźć się również naturalne zagęstniki w postaci pektyn i kwas askorbinowy w roli przeciwutleniacza. Warto omijać dżemy, w których składzie obecne są nieznane substancje, takie jak guma guar, guma ksantanowa, syrop glukozowo-fruktozowy, maltoza, dekstroza itd. Prawdą jest, że im krótszy skład, tym lepszy produkt.
Właściwości dżemu brzoskwiniowego niskosłodzonego – witaminy i składniki mineralne
Wartości odżywcze świeżych lub mrożonych brzoskwiń są zdecydowanie wyższe niż przetworów wykonanych z owoców. Proces technologiczny opierający się na obróbce cieplnej surowca w wysokiej temperaturze, pozbawia produkt ostateczny m.in. witaminy C, A i składników mineralnych, które są wrażliwe na działanie wysokiej temperatury. Ponadto w wyniku gotowania produkt rozmięka, dzięki czemu zwiększa się jego indeks glikemiczny. W okresach jesienno-zimowych, kiedy dostęp do świeżych owoców jest niższy, warto od czasu do czasu włączyć do diety owocowy dżem.
Zawierają beta-karoten, który wzmacnia oczy oraz wzrok, a także wspomaga ochronę organizmu przed drobnoustrojami. Beta-karoten jest również antyutleniaczem chroniącym organizm przed nowotworami, utlenianiem cholesterolu LDL i chorobami cywilizacyjnymi. Ponadto chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV co zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się.
Dżemy niskosłodzone są lepszym wyborem niż marmolada czy też dżemy wysokosłodzone. Nadmiar cukru prostego dostarczanego wraz z dietą sprzyja otyłości oraz mobilizuje trzustkę do wzmożonej pracy w celu wytworzenia odpowiedniej porcji insuliny, której rola opiera się na regulowaniu stężenia cukru we krwi. Dżemy niskosłodzone wzmacniają organizm i w niewielkiej porcji dostarczają sporej dawki energii. Mogą być obecne częściej w diecie osób niedożywionych i z nowotworami, których potrzeby energetyczne są wyższe.
Kalorie – ile kalorii ma dżem brzoskwiniowy niskosłodzony
100 g dżemu dostarcza 155 kcal, z czego 37,5 g węglowodanów.
Dżem brzoskwiniowy niskosłodzony – zastosowanie
Dżemy sprawdzą się przede wszystkim podczas przygotowywania deserów. Stanowią dobry dodatek do naleśników, placków lub racuchów. Kromka chleba z twarogiem i dżemem stanowi smaczną i szybką przekąskę między śniadaniem a obiadem. Dżemy stanowią również znakomite nadzienie do domowej tarty i ciasta oraz drożdżówek.
Dla fanów połączenia słodkich owoców z mięsem, polec się wykorzystać dżem brzoskwiniowy do marynowania kurczaka z dodatkiem ostrych przypraw.