Jesteś na:

Co wybrać- zwykłego papierosa czy może e-papierosa?

16 18 20

Czy zastanawialiście się kiedyś nad skutkami zdrowotnymi palenia papierosów elektronicznych? Wśród środowiska medycznego panuje powszechne przykonanie, że są one o wiele zdrowszą alternatywą w porównaniu ze zwykłymi papierosami. Ale czy na pewno tak jest?

Palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. Mimo, iż istnieje wiele produktów farmaceutycznych mających na celu pomóc nam w rzuceniu palenia, a ich ceny są stosunkowo niskie, wciąż nie możemy pokonać nałogu. Z tego powodu powstaje wiele strategii dążących do zmniejszenia ilości szkodliwych substancji dostających się do organizmu ludzkiego. Jednym z pomysłów jest właśnie idea e- papierosa.

Jak działa i z czego składa się e-papieros?

Części papierosa elektronicznego.

Części papierosa elektronicznego.

Elektroniczne papierosy zostały wprowadzone na rynek w ostatnich latach jako alternatywa do zwykłych papierosów. Składają się one z baterii, pojemnika zawierającego ciecz oraz miejsca, gdzie płyn jest podgrzewany i zamienia się w „dym”, a w rzeczywistości w parę ze składnikami smakowymi.Ciecz zazwyczaj zawiera glicerynę, glikol propylenowy, wodę, nikotynę i różne smaki, które użytkownik może wybierać. Przy użyciu tego urządzenia nikotyna jest dostarczana do górnych i dolnych dróg oddechowych, jednak bez procesu spalania, a więc nie zawiera żadnej z kilku tysięcy toksycznych i rakotwórczych substancji zawartych w dymie z papierosa tytoniowego. Miliony osób na całym świecie korzysta już z elektronicznych papierosów. Mimo to wciąż brakuje badań klinicznych rozstrzygających krążące wokół nich kontrowersje i obawy dotyczące ich wpływu na ludzkie zdrowie.

Zalety papierosa elektronicznego?

Odpowiedzią na lukę powstałą w tym obszarze było badanie oceniające skutki działania e-papierosów na czynność serca. To pierwszy tego typu eksperyment, którego wyniki porównano ze skutkami palenia papierosów tytoniowych. Okazało się, że po użyciu elektronicznego papierosa z płynem zawierającym nikotynę zaobserwowano niekorzystny wpływ na funkcję lewej komory mięśnia sercowego. Jednak po zestawieniu wyników ze skutkami palenia zwykłego papierosa stwierdzono, że wpływ ten jest o wiele mniejszy. Wykazano więc, że sama nikotyna nie powodują poważnych zmian w funkcji rozkurczowej serca a jej wchłanianie jest niższe w porównaniu do palenia papierosów tytoniowych.

Badanie dostarcza pierwszych klinicznych dowodów na to, że elektroniczne papierosy mają mniej niekorzystny wpływ na funkcje mięśnia sercowego w porównaniu do papierosów tytoniowych. Nie oznacza to jednak, że można używać ich bez żadnego umiaru. Pamiętajmy, że jest to produkt nowy, a konsekwencje zdrowotne mogą być widoczne dopiero w przyszłości.

Oceń
Co wybrać- zwykłego papierosa czy może e-papierosa? - 7.0/10. Oddano 13 głosy.
ponad miesiąc temu

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?