Zespół Nocnego Jedzenia – objawy, leczenie

16 18 20

Jak to się dzieje, że niektórzy mimo deklarowanej diety i ćwiczeń nie mogą schudnąć? Poświęcają swój czas i pieniądze, lecz nie widać efektów ich pracy i wysiłku. Głównej przyczyny należy szukać w utracie kontroli nad jedzeniem, która doprowadza do zaniechania dalszych starań o niższą wagę, a w konsekwencji do podjadania. Niektórzy podjadają między posiłkami, inni w ukryciu, a niektórzy robią to w nocy. Ostatni, chorują na Zespół Nocnego Objadania, który zaprzepaszcza ich szansę na utratę wagi.

Zespół Nocnego Jedzenia

Syndrom Nocnego Jedzenia (Night Eating Syndrome) jest zaburzeniem odżywiania, które polega na niekontrolowanym i bardzo często – wielokrotnym objadaniu się w nocy. W populacji ten syndrom dotyka 1,5% osób i odnosi się do tych, którzy doświadczają epizodów objadania się, osób odchudzających się, otyłych, cierpiących na depresję lub bulimię czy doświadczających zaburzeń w zakresie snu.

Zespół Nocnego Jedzenia – objawy

Istnieje kilka charakterystycznych symptomów, których znajomość może umożliwić rozpoznanie tego problemu i podjąć odpowiednie kroki w jego eliminacji. Do najbardziej charakterystycznych zachowań i objawów należy:

 • brak apetytu rano – mówi się o tym jako o „porannej anoreksji”, ponieważ dana osoba nie spożywa posiłku przez kilka godzin po przebudzeniu. Przynajmniej 4 razy w tygodniu pomija śniadanie;
 • 50% lub nawet więcej dziennego posiłku spożywane są po godzinie 19,
 • problemy z zaśnięciem, wybudzanie ze snu,
 • wstawanie w nocy, żeby coś zjeść,
 • spożywanie głównie węglowodanów,
 • pojawiają się wyrzuty sumienia, poczucie winy i wstydu wynikające z nocnego jedzenia,
 • pogarsza się nastrój (zmęczenie, niepokój, napięcie, poczucie winy),
 • zmiany substancji biochemicznych, jak zmniejszenie poziomu melatoniny, a wzrost leptyny i kortyzolu,
 • objawy utrzymują się co najmniej 2 miesiące.

Wymienione powyżej oznaki syndromu mogą pojawić się bądź też nasilać w wyniku stresujących wydarzeń czy wspomnianej już wcześniej bezsenności. Istnieją podejrzenia o podłożu genetycznym tego syndromu, lecz nie ma co do tego pewności. Przyczyną NES może być następstwo chorób psychicznych, takich jak depresja lub schorzeń somatycznych: cukrzycy i reflkusu żołądkowo-przełykowego. W wyjaśnianiu tego syndromu podejmuje się tezę, iż jedzenie zastępuje danej jednostce marzenia, plany, myśli, których uświadomienie sobie jest z jakichś powodów trudne bądź niemożliwe. Pożywienie więc stanowi pewną rekompensatę – samotności, niskiej samooceny czy obniżonego nastroju.

Zespół Nocnego Jedzenia – leczenie

W leczeniu duży nacisk kładzie się na połączenie farmakoterapii z edukacją żywieniową i pracą z psychologiem. Ta pierwsza skłania się ku osobom cierpiącym na depresję lub inne zaburzenia i kłopoty hormonalne (w tym z melatoniną lub leptyną). Praca z dietetykiem ma na celu nauczenie nowych nawyków żywieniowych, w tym planowania jadłospisu i komponowanie niskokalorycznych posiłków. Natomiast psycholog, dzięki technikom behawioralnym i relaksacyjnym wspomoże redukcję stresu i niepokoju. Ważne jest dbanie o higienę snu, by doprowadzić do jego normalizacji i zwalczyć bezsenność. W tym celu istotne jest, aby: kłaść się do łóżka w stanie zmęczenia i ochoty na sen, a nie „na siłę”, ograniczyć czas snu do 6 godzin i zrezygnować z drzemek w trakcie dnia. Pomocne jest także badanie pod kątem zaburzeń snu, podczas którego bierze się pod uwagę wyniki takich badań, jak EEG, EMG i EOG (rejestruje aktywność gałek ocznych) w celu ustalenia farmakoterapii i dalszego leczenia.

Zespół Nocnego Jedzenia, mimo że jest bardzo uciążliwym zaburzeniem, które rzutuje na jakość życia jest możliwe do opanowania i całkowitego wyleczenia. Ważna jest współpraca z różnymi specjalistami, by nad nim zapanować, ale przede wszystkim istotna jest chęć zwalczenia tej przypadłości i konsekwencja w realizacji tego działania. Podjęcie leczenia tego syndromu jest bardzo ważne, ponieważ stanowi poważne zagrożenia dla życia jednostki.

Sprawdź swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Darmowy kalkulator online

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Zespół Nocnego Jedzenia – objawy, leczenie - 4.2/5. Oddano 63 głosy.
Autor artykułu:
, Psycholog i pasjonatka zdrowego stylu życia.

Opinie

 • Avatar
  VIP 06.10.2016, 2:48

  A czy nie jest tak, że w pierwszym etapie osoba, która zazwyczaj podjada nocą powinna zmienić styl odżywiania, i pomimo tego, źe nie jadają śniadań powinny się „zmusić” do ich jedzenia ? Jeżeli zaczniemy jeść regularnie to wydaje mi się, że będziemy na tyle najedzeni, że nie będziemy musieli sięgać po jedzenie nocą? No chyba, że się mylę w tej kwestii, bo wydaje mi sie właśnie że 90 proc takich przypadków w taki sposób da się „wyleczyć”

  Odpowiedz
  • Avatar
   Ania 06.11.2016, 11:09

   Jem śniadanie,drugie śniadanie,obiad,podwieczorek,lekkostrwaną kolację,wszystko w porozumieniu z dietetykiem.I w dalszym ciągu budzę sìę w nocy,jem co popadnie,banana,plasterek sera,pomidor.Probowałam wielu rzeczy,jak do tej pory nic mi nie pomogło.

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone