Magnez w ciąży – dawka. Jaki magnez brać w ciąży? Niedobór magnezu u kobiet w ciąży
Aktualizacja: 26 maja, 2020
Stan ciąży jest okresem wyjątkowym dla każdej kobiety. W trosce o dziecko przyszła matka zmienia swoje przyzwyczajenia i nawyki żywieniowe, jednak niekiedy zapomina o dostarczeniu niezbędnych ilości składników mineralnych i witamin, których wymagane dawki zwykle w tym czasie ulegają wzrostowi. Jednym z takich związków jest magnez, którego odpowiedni poziom konieczny jest m.in. do odpowiedniego rozwoju układu nerwowego, a także prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o jego właściwościach i niezbędnych dawkach.
Spis treści:
- Magnez w ciąży
- Niedobór magnezu w ciąży
- Zapotrzebowanie na magnez w ciąży
- Jaki magnez brać w ciąży?
- W czym jest magnez?
Magnez w ciąży
Magnez to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. Poprzez obniżanie kurczliwości mięśni poprzecznie prążkowanych oraz gładkich wpływa on na regulację przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Niedobór magnezu w ciąży skutkuje podwyższeniem progu pobudliwości i wzrostem ryzyka pojawienia się stanu przedrzucawkowego – rzucawki. Jest to choroba wielonarządowa stanowiąca główną przyczynę zachorowalności i umieralności matek oraz ich potomstwa. Dodatkowo rozkurcz mięśniówki gładkiej naczyń powoduje ich relaksację oraz redukcję ciśnienia tętniczego, a jednocześnie zmianę progu drgawkowego. Związek ten odpowiedzialny jest również za zwiększenie gęstości mineralnej kości. Utrzymanie jego prawidłowego stężenia niezbędne jest do wzmożenia wchłaniania wapnia. W czasie ciąży zapotrzebowanie na magnez rośnie, gdyż dochodzi wówczas do wzrostu objętości krwi krążącej kobiety, a rozkurcz mięśniówki naczyń (powodowany przez odpowiednią podaż pierwiastka) to jeden z elementów pozwalających na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Niedawne badania donoszą również o możliwym wpływie magnezu na wydzielanie oraz działanie hormonów umożliwiających regulację poziomu glukozy w ustroju. Jego niskie zawartości często zauważane są u osób cierpiących na cukrzycę typu II.
Niedobór magnezu w ciąży
Niedobór magnezu w ciąży skutkuje zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego oraz zwiększeniem kurczliwości włókien mięśniowych. Wówczas rośnie ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Objawy, które mogą wskazywać niedobór magnezu, to:
- zmęczenie,
- osłabienie,
- zaburzenia koncentracji,
- zaniki pamięci,
- bóle głowy,
- kołatanie serca,
- bezsenność,
- niekiedy nudności i wymioty,
- bolesne skurcze mięśni,
- wzrost przepuszczalności błon komórkowych.
Skutkiem owych symptomów jest wzrost stężenia sodu oraz wapnia wewnątrzkomórkowego i jednoczesny spadek poziomu potasu wewnątrzkomórkowego. Niektóre źródła donoszą, że niedobór magnezu skutkować może rozwojem oporności na insulinę i cukrzycy ciążowej. Udowodniono ponadto, iż stan ten skutkować może powstaniem hematologicznych uszkodzeń teratogennych. Oczywiście niektóre z powyższych objawów wskazują także na możliwość wystąpienia niskiej masy urodzeniowej dziecka matki, u której zdiagnozowano niedobór tego składnika.
Zapotrzebowanie na magnez w ciąży
Zapotrzebowanie na magnez wynosi ok. 6 mg/kg masy ciała. Wiadomo jednak, że jak w przypadku wielu innych związków i na ten także rośnie zapotrzebowanie w tym nadzwyczajnym stanie fizjologicznym. Związane jest to z wydatkiem na tworzenie się nowych tkanek łożyska oraz płodu. Uznaje się, że dawka jest wówczas wyższa nawet dwukrotnie. W normach żywienia oznaczona została na 360 mg pierwiastka podanego wraz z dietą. Dawka doustna suplementacyjna w przypadku magnezu waha się od 200 do 1000 mg na dobę, a o dokładnej ilości powinien zdecydować lekarz prowadzący. Jednak suplementacja zalecana jest w przypadku niedoboru pierwiastka lub też występowania jego objawów klinicznych. Najlepszym źródłem magnezu jest zbilansowana i urozmaicona dieta.
Jaki magnez brać w ciąży?
Suplementy i inne preparaty zawierające magnez najlepiej przyjmować w dwóch dawkach – rano i wieczorem, pomiędzy posiłkami. Najlepiej łączyć go z witaminą B6, która wzmaga jego wchłanianie oraz niweluje nudności. W przypadku równoczesnego przyjmowania żelaza należy zachować co najmniej 2-godzinną przerwę. W innym przypadku pierwiastki te zwalczą się nawzajem. Warto mieć na uwadze, że najbezpieczniejszym sposobem na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników jest ich odpowiednia podaż wraz z dietą. W takiej sytuacji ryzyko przedawkowania jest znikome. Sytuacja jest zupełnie inna w przypadku suplementów. Dodatkowo brak jest badań nad większością dostępnych preparatów. Sprawia to, że kobieta ciężarna, pobierając pastylkę, nie jest pewna ani jej składu, ani ilości poszczególnych substancji podanych na etykiecie. W razie wątpliwości zawsze można sprawdzić, czy dany produkt został przebadany i wpisany do rejestru prowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny. Taki produkt jest bezpieczny i zgodny z deklarowanym składem oraz działaniem.
Jaki magnez w ciąży jest najlepszy? Naturalny! Najlepiej zatem zadbać o obecność w diecie produktów bogatych w ten pierwiastek.
W czym jest magnez?
W czym jest magnez w największej ilości? Do najważniejszych źródeł magnezu zalicza się m.in. orzechy, kiełki, pestki dyni i słonecznika, a także migdały, rośliny strączkowe czy produkty zbożowe, poza tym mleko, banany i kiwi oraz gorzkie kakao.
Podsumowując, magnez jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego rozwoju płodu, jak również funkcjonowania organizmu matki. Jego niedobór prowadzić może do rozwoju wielu niebezpiecznych objawów, w tym wad teratogennych. Właśnie z tego względu jego odpowiednia podaż jest tak istotna. Najlepiej zapewnić wysoką zawartość tego pierwiastka wraz z dietą. Jest to najzdrowsza i najbezpieczniejsza możliwość. W sytuacji, kiedy jednak nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania na magnez z produktami żywnościowymi, warto włączyć do diety dobry i przebadany suplement widniejący na oficjalnej stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Literatura:
- Asci O., Rathfisch G., Effect of lifestyle interventions of pregnant women on their dietary habits, lifestyle behaviors, and weight gain: a randomized controlled trial, J Health Popul Nutr, 2016,
- Bojar I., Owoc A. i in., Inappropriate consumption of vitamins and minerals by pregnant women in Poland, Ann Agric Environ Med. 2012,
- Hovdenak N., Haram K., Influence of mineral and vitamin supplements on pregnancy outcome, Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol, 2012,
- Khoushabi F., Shadan M.R. i in., Determination of maternal serum zinc, iron, calcium and magnesium during pregnancy in pregnant women and umbilical cord blood and their association with outcome of pregnancy, Mater Sociomed, 2016,
- Nabouli M.R., Lassoued L. i in., Modification of Total Magnesium level in pregnant Saudi Women developing gestational diabetes mellitus, Diabetes Metab Syndr, 2016,
- Poręba R., Drews K. i in., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, Ginekol Pol. 2011, 82, s. 550–553,
- Yamasaki M., Magnesium and pregnancy, Clin Calcium, 2012.