Najgroźniejszy jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Głównie przenoszony jest drogą płciową, choć może dojść do zarażenia także poprzez naskórek i podczas porodu. Prowadzi on do licznych infekcji i stanów zapalnych, które ciężko wyleczyć. Niektóre odmiany wirusa są onkogenne i stają się przyczyną występowania raka szyjki macicy. Bardzo często nosiciele wirusa nie są tego świadomi, bowiem jego obecność przechodzi w stan utajony. Wówczas pomocne mogą okazać się badania cytologiczne i testy molekularne.
Choroby zagrażające życiu kobiety
Kolejną powszechną i niebezpieczną chorobą kobiecą jest nowotwór piersi. W tym wypadku warto znać czynniki, które zwiększają ryzyko choroby. Wśród nich dużą rolę odgrywa genetyka. Jeśli nowotwór piersi występował już w rodzinie, warto rozpocząć badania mammograficzne o wiele wcześniej i kontrolować stan piersi. Genetyka jednak nie jest jedyną przyczyną występowania raka piersi. Nieodpowiedni styl życia również może prowadzić do zwiększenia ryzyka tej choroby.
Najważniejszą zasadą w przypadku wszystkich nowotworów jest to, że im wcześniej zostają wykryte, tym większa jest szansa powrotu do zdrowia. To samo dotyczy raka piersi. Im wcześniej zostanie on wykryty, tym w mniejszym stopniu może zagrażać życiu kobiety. Bardzo ważna staje obserwacja własnego organizmu i samobadanie, które każda kobieta powinna opanować do perfekcji. W razie wystąpienia niepokojących zmian, należy szybko skonsultować się ze specjalistą.
Jak już wspominaliśmy, występowanie nowotworu piersi zależy również od stylu życia i diety. Jak się okazuje, dieta może mieć wpływ na zminimalizowanie ryzyka choroby nowotworowej, a nawet jej remisji. Wszystko zależy od rodzaju nowotworu, jednak są pewne stałe zasady, których warto się trzymać, aby nie zachorować na raka piersi. Otyłość w tym wypadku jest bardzo niewskazana, tak samo jak dieta bogata w cholesterol, tłuszcze zwierzęce czy substancje toksyczne obecne w żywności wysoko przetworzonej.
Istnieje również choroba, która może nie zagraża bezpośrednio życiu kobiety, ale jest bardzo częsta i prowadzi do zaburzeń hormonalnych. Mowa o zespole policystycznych jajników. Warto znać jego objawy i przyczyny występowania. Wiele kobiet nie jest również świadomych, że zaburzenia miesiączkowania, cechy androgeniczne czy centralna otyłość mogą być wywołane właśnie przez tą chorobę.
W leczeniu zespołu policystycznych jajników bardzo dużą rolę ogrywa dieta. Jak się okazuje to kolejny przykład udowadniający jak sposób żywienia jest ważny i jak bardzo wpływa na kondycję całego organizmu. Czas przestać kojarzyć diety jedynie z nadwagą! W przypadku zespołu policystycznych jajników warto unikać tłuszczów nasyconych i cukrów prostych. Wszelkie produkty wysoko przetworzone i żywność typu fast food również powinny zostać wykluczone.