Całkowita przemiana materii a odchudzanie. Poznaj wzór na CPM
Aktualizacja: 20 marca, 2019
Redukcja masy ciała jest wręcz niemożliwa bez odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej, która znakomicie wspomaga proces odchudzanie. Racja pokarmowa w tym okresie opiera się na ograniczeniu wartości energetycznej pożywienia, którą określa się na podstawie wydatków organizmu na tzw. całkowitą przemianę materii. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest owy wskaźnik, jak można go oznaczyć oraz jaki ma on wpływ na redukcję masy ciała!
Całkowita przemiana materii
Całkowita przemiana materii to wskaźnik obrazujący całodobowe wydatki energetyczne człowieka wykorzystywane na jego normalne funkcjonowanie w środowisku oraz pracę zawodową. Uwzględnia on potrzeby wynikające z dodatkowych aktywności fizycznych, podejmowanych zarówno dobrowolnie, np. jogging, siłownia, pływanie, jak również wysiłek związany z zawodem. Ogólniej ujmując określa on wszelkie potrzeby energetyczne organizmu. Jego modyfikacja może okazać się niezbędna wyłącznie w sytuacji wystąpienia niezwykle ciężkich chorób, np. zaburzeń w funkcjonowaniu nerek, niedożywienia, choroby Parkinsona, ale również wielu innych schorzeń.
Poznaj wzór na CPM
Wzór na całkowitą przemianę materii, a więc potrzeby energetyczne organizmu, które winny być pokryte wraz z dietą wygląda następująco:
CPM = PPM + PAL
Pozostałe wskaźniki zastosowane w modelu są niezwykle istotne, w celu oznaczenia ilości energii, jaką człowiek musi przyjąć z pokarmem. PPM, a więc Podstawowa Przemiana Materii nazywany bywa „metabolizmem podstawowym”. Definiowany jest jako najniższą wartość energetyczną, niezbędną do przetrwania organizmu i zachowania podstawowych funkcji życiowych w optymalnych warunkach. Prościej mówiąc jest to „paliwo” niezbędne do oddychania, pracy serca oraz pozostałych organów, a także utrzymanie ciepłoty ciała czy odbudowy tkanek. Obliczany jest on najczęściej ze wzoru Harrisa-Benedicta, który w zależności od płci wygląda następująco:
- Kobiety:
PPM = 655,1 + (9,6 x Masa Ciała [kg]) + (1,85 x Wzrost [cm]) – (4,7 x wiek)
- Mężczyźni:
PPM = 66,5 + (13,75 x Masa Ciała [kg]) + (5 x Wzrost [cm]) – (6,8 x wiek)
Na rozmaitych stronach internetowych z łatwością odnaleźć można wirtualne kalkulatory, które po wpisaniu swoich wartości masy ciała, wzrostu oraz wieku od razu podają nam gotowy wynik PPM. Kolejnym krokiem jest oznaczenie PAL, a więc współczynnika aktywności fizycznej. Nie trudno się domyślić, iż zależy on od wysiłku fizycznego wydatkowanego w pracy, jak i dodatkowo podejmowanej aktywności fizycznej. Rysuje się on następująco:
- 1,2–1,39 (dla osoby leżącej, z całkowitym brakiem aktywności fizycznej),
- 1,4–1,69 (dla osób o siedzącym trybie życia lub wykonujących sporadycznie ćwiczenia fizyczne, ok. 103 x w tygodniu / Niska aktywność fizyczna),
- 1,7–1,99 (dla osób pracujących fizycznie lub też wykonujących zawód siedzący, jednak podejmujących co najmniej godzinę aktywności dziennie [np. bieganie] / Umiarkowana aktywność fizyczna),
- 2–2,4 (dla osób wykonujących bardzo ciężką pracę fizyczną [np. rolnicy, budowlańcy] lub też wykonujących ok. 2 godzinną ciężką aktywność fizyczną / Wysoka aktywność fizyczna),
- > 2,4 (dla sportowców zawodowych, podejmujących codziennie ciężkie treningi [np. kolarstwo podczas zawodów].
Mając wyżej wymienione parametry z łatwością oznaczyć można wysokość CPM. Podobnie, jak w przypadku PPM w internecie odnaleźć można kalkulatory online, gdzie wpisując swoje wartości masy ciała, wzrostu oraz wiek, jak i określając poziom PAL uzyskamy gotowy wynik CPM.
Czy wskaźnik jest ważny podczas odchudzania?
Całkowita Przemiana Materii jest wskaźnikiem niezbędnym do oceny wartości energetycznej racji pokarmowej. Nie bez znaczenia jest on także w redukcji masy ciała. W owym przypadku należy zmniejszyć wartość kaloryczną diety o określoną indywidualnie ilość bazując właśnie na CPM.
Źródła donoszą, iż najbezpieczniejsza redukcja mieści się w zakresie 500–700 kcal, choć w niektórych przypadkach rozważyć można nawet taką na poziomie 1 000 kcal. Pamiętać należy, że prawidłowo dobrana dieta mająca na celu zmniejszenie masy ciała nie wywołuje głodu u pacjenta, a długotrwałe uczucie sytości. Dodatkowo nie powinna być ona zbyt niskokaloryczna, by nie zaburzyć procesów trawienia i tym samy nie pogorszyć tempa metabolizmu. Zbyt wysoka podaż energii wraz z dietą w porównaniu do CPM skutkuje nadwyżką masy ciała, równocześnie obniżona daje w efekcie spalanie tkanki tłuszczowej, w której zmagazynowane są nadwyżki kaloryczne, w efekcie masa ciała maleje.
Podsumowując CPM, a więc całkowita przemiana materii jest wskaźnikiem niezbędnym do zaplanowania prawidłowej racji pokarmowej każdego człowieka, niezależnie od jego stanu zdrowia. Wzór do jego obliczenia jest niezwykle prosty i nie wymaga znaczących umiejętności. Dodatkowo bez problemu można znaleźć kalkulatory online, które po wpisaniu odpowiednich współczynników dadzą nam gotowy wynik. CPM ma ponadto niezwykle ważne znaczenie w planowaniu diet redukcyjnych, zatem warto zgłębić jego temat.
Literatura:
- Ciborowska, H., Rudnicka, A., 2012, „Dietetyka. Żywienie Zdrowego i Chorego Człowieka.”, PZWL.
- Czerwińska, D., Gulińska, E., 2005, „Podstawy Żywienia Człowieka.”, WSiP.
- Gawęcki, J., 2012, „Żywienie Człowieka. Podstawy Nauki o Żywieniu.”, Wydawnictwo naukowe PWN.
- Snopek, S., Szostak-Węgierek, D., Ziółkowska, A., 2009, „Rozpowszechnienie cech stylu życia zwiększających ryzyko zaburzeń lipidowych u młodych mężczyzn – studentów medycyny.”, Probl. Hig. Epidemiol., 90(4), 598-603.