Jesteś na:

6 wskazówek jak jeść smacznie, zdrowo i tanio!

16 18 20

Zdrowy styl życia i przygotowywanie wartościowych posiłków wyłącznie z dobrej jakości składników wielu osobom kojarzy się ze sporymi kosztami. Czy aby na pewno zdrowe, smaczne i różnorodne dania przygotowywane w domowym zaciszu muszą pochłaniać większą część rodzinnego budżetu?



Wskazówki jak jeść zdrowo i tanio

1. Wybierajmy takie produkty, które producent zapakował najprościej

Produkty porcjowane są zawsze droższe niż ten sam produkt zapakowany w  jedno opakowanie. Dla przykładu:

Porcjowany ryż czy kasza gryczana zamknięta po 100 g w foliowych torebkach (łączna masa produktu w opakowaniu 4x100g = 400 g) są zdecydowanie droższe w zakupie od tego, który dostaniemy w 1-kilogramowym opakowaniu papierowym. Nie ma potrzeby płacić za to, co samodzielnie jesteśmy w stanie zrobić w domu.

Koszt 1 kg ryżu w torebce papierowej np. Sonko – ryż biały to 2,99 zł

Koszt 0,4 kg ryżu pakowanego w osobne torebki np. Sonko – ryż biały to 2,19 zł (za 1 kg–5,48zł).

Oszczędność na 1kg: 2,49 zł.

2. Większe opakowania – większa oszczędność

Kupując produkty w większych opakowaniach jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić. Oczywiście należy wziąć pod uwagę rodzaj kupowanego przez nas produktu oraz to,  czy będziemy w stanie zużyć daną żywność przed jej zepsuciem lub upływem terminu przydatności. Kupujmy większe opakowania, ale produktów suchych (mąki, kasze, ryż, makaron), z długim terminem ważności (olej rzepakowy, słonecznikowy, masło). Nie starajmy się kupować na zapas warzyw, owoców, pieczywa czy mięs, ponieważ w miarę upływu czasu tracą swoje wartości odżywcze, a prawdopodobieństwo zużycia zbyt dużej ilości produktu maleje, co wiąże się ze stratami. Warto korzystać również z promocji producentów: 2+1 (choć dla pewności sprawdźmy czy faktycznie jest to okazja, czy jedynie pułapka oferowana przez sklep).

3. Doceń magię ziół!

Świetnym źródłem antyoksydantów, jak i substancji wpływających korzystnie na pracę naszego organizmu, są zioła. Zarówno te świeże, jak i suszone zdecydowanie warto wdrożyć do codziennej diety. Nie dość, że polepszają walory smakowe posiłków to dodatkowo wpływają korzystnie na samopoczucie, oczyszczanie z toksyn tkanek oraz regulują metabolizm. Zakup ziół nie wiąże się z dużym kosztem – warto zastąpić nimi gotowe przyprawy do ryb, mięs wieprzowych czy wołowych lub kurczaka, które z reguły zawierają mnóstwo soli, a znacznie mniej wartościowych ususzonych listków ziołowych. Kupujmy osobno zioła i twórzmy własnoręczne aromatyczne i niepowtarzalne mieszanki!

4. Sezonowe produkty – zdecydowanie na tak!

Sezonowe warzywa zdrowsze niż mrożone lub sztucznie hodowane.

Sezonowe warzywa zdrowsze niż mrożone lub sztucznie hodowane.

Zakup świeżych warzyw wiąże się często z dużym kosztem, jednak nie zawsze! Skupmy się na produktach dostępnych sezonowo! Kupując maliny czy borówki, w momencie, gdy na rynku jest ich najwięcej, zapłacimy mniej za opakowanie, które poza sezonem będzie kosztowało nas krocie. Podczas lata warto kupić więcej warzyw, stworzyć własne mieszanki i mrozić, aby w zimę móc skorzystać ze smacznych jarzyn niedostępnych podczas aktualnej pory roku. Warto zauważyć, że podczas sezonu warzywa i owoce zawierają najwięcej witamin, mikro i makro elementów niż w innych momentach, ponieważ wtedy mają najkorzystniejsze warunki do rozwoju!

5. Treść na etykiecie jest istotniejsza niż ładne opakowanie!

Nie dajmy się oszukać i nabrać na ładne etykiety, które pieczołowicie zdobią dany produkt. Skład produktu jest dla nas ważniejszy niż kolorowe opakowanie. Zanim zdecydujesz się na zakup poleconego produktu, który widziałeś ostatnio w reklamie zapoznaj się ze składem jakościowym umieszczonym na etykiecie. Zwróć uwagę na to, czy nie ma w nim dodatku cukru (w postaci syropów glukozowo-fruktozowych, fruktozowych, melasy czy monosacharydów lub dekstryn), zagęstników (np. skrobi, mączki chleba świętojańskiego, gumy guar) lub popularnych utrwalaczy z literą „E”. Gdy przeczytasz skład jednego produktu sięgnij po drugi i porównaj je ze sobą. Wybierz ten, który bardziej Ci odpowiada ceną i składem. W sklepach produkty o dobrym składzie znajdziemy na najniższych pułkach.

6. Spójrz na producenta

Duże spółki np. Bonduelle czy Morliny oprócz sprzedaży żywności pod własną marką ze znanym logo, część swoich produktów odstępuje pod tzw. sieciówki. Dla przykładu wspomniane wyżej Bonduelle możemy znaleźć również pod etykietą Carrefoura! Morliny z kolei znajdziemy jako producenta np. parówek w Lidlu firmy Picok. Szukajmy również zamienników drogich produktów jednak tak, aby nie tracić na ich jakości! Warto poświęcić czas i zrobić rozeznanie w cenach jakie oferują okoliczne sklepy. Jeden produkt danej firmy w sklepie „X” może kosztować mniej niż ten sam w sklepie „Y”.

Podsumowując, aby zdrowo i smacznie zjeść należy przede wszystkim: wybierać produkty sezonowe, których smak dodatkowo możemy wyostrzyć i podkreślić stosując podczas obróbki różne zioła i przyprawy. Czytajmy etykiety produktów i nie dajmy się zwieść kolorowym opakowaniom, kryjącym w środku produkty, które podobnej jakości dostaniemy za niższą cenę, lecz pod logo mniej znanego producenta. Kupujmy opakowania w większych,  ekonomicznych opakowaniach i wybierajmy je dodatkowo tak, aby nie płacić producentowi za czynności, które sami możemy wykonać w domowym zaciszu.

 

Zobacz również:
Oceń
6 wskazówek jak jeść smacznie, zdrowo i tanio! - 9.2/10. Oddano 5 głosy.
ponad miesiąc temu

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?