Żyworódka – właściwości lecznicze: na trądzik, na rany, na włosy

16 18 20

Żyworódka – tą sugestywną nazwą została obdarzona Kalanchoe pinnata ze względu na sposób, w jaki się rozmnaża. Sadzonki żyworódki wyrastają na skrajach liści, z których następnie opadają i zakorzeniając się w glebie rozpoczynają cykl życiowy nowej rośliny.

Żyworódka pierzasta

Żyworódka pierzasta znana jest od bardzo dawna w krajach Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Jej fanem był także Wolfgang Goethe do dziś w Niemczech nazywa się żyworódkę rośliną Goethego. Wykorzystywana była, i wciąż jest, we wspomaganiu leczenia wielu schorzeń. Jest źródłem alkaloidów, saponin, fenoli, węglowodanów, aminokwasów, glikozydów – stąd też jej wielokierunkowe działanie.

Właściwości lecznicze żyworódki

Długo by wymieniać, w ilu przypadłościach może nas wspomóc żyworódka. Bardzo ciekawe jest na przykład działanie hamujące rozwój pasożytów z rodzaju Leishmania. Wyróżniamy kilka podtypów leiszmaniozy – trzewną, skórną i skórno-śluzówkową. Ta pasożytnicza choroba jest bardzo niebezpieczna i  w większości przypadków kończy się śmiercią osoby zakażonej. Zaobserwowano, że u myszy cierpiących na leiszmaniozę wodny ekstrakt z żyworódki wykazał działanie hamujące progresję choroby. Podobnie, ekstrakt z Kalanchoe pinnata zadziałał hamująco na ekspresję białek wirusa HPV, co przyczyniło się do zablokowania jego rozwoju. Żyworódka może także łagodzić objawy alergii. Wykazano, że ma działanie hamujące degranulację mastocytów, czyli uwalnianie z nich histaminy związku wywołującego objawy alergii. Nie tylko w walce z alergią, ale także z cukrzycą może pomóc wyciąg z żyworódki – ma on bowiem działanie obniżające glikemię oraz stymulujące wydzielanie insuliny (działanie wykazane na badaniach z udziałem szczurów). U szczurów także zaobserwowano działanie hamujące rozwój wrzodów żołądka. Trwają intensywne prace nad wyizolowaniem z rośliny najcenniejszych związków i wykorzystanie ich w przemyśle farmaceutycznym jako panaceum na liczne dolegliwości.

Żyworódka na trądzik

Trudno znaleźć w literaturze dowody na skuteczność leczenia trądziku przy pomocy ekstraktu z żyworódki, jednak ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i kojące, może wspomóc leczenie także tego schorzenia. Należy smarować sokiem chorobowo zmienione miejsca kilka razy dziennie. Jak zwykle, aby uzyskać pożądany efekt, konieczna jest systematyczność. Warto wszelkie działania kosmetyczne połączyć z odpowiednim postępowaniem dietetycznym. Choć nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących diety w trądziku z dużym prawdopodobieństwem cukier (cukry proste ogółem) i wszelkie produkty, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi mogą nasilać zmiany skórne.

Żyworódka na rany

Żyworódka słynie przede wszystkim ze swojego działania kojącego rany. Ekstrakty wodne i alkoholowe nałożone na zranione miejsce mogą zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie. Prawdopodobnie żyworódka wykazuje taką aktywność dzięki zawartości glikozydów steroidowych oraz antyoksydantów.

Żyworódka na włosy

Co prawda nikt nie przeprowadził do tej pory kontrolowanych doświadczeń badających wpływ żyworódki na włosy, jednak internet pęcznieje od relacji blogerów na ten temat. Prawie jednogłośnie osoby stosujące żyworódkę, jako tak zwaną wcierkę, przypisują jej właściwości stymulujące porost włosów. Zdarzają się także opinie, gdzie sok z żyworódki pomaga w walce z łupieżem. Wystarczy nacierać sokiem skórę głowy, np. na noc.

Jak stosować żyworódkę?

W walce z trądzikiem, łupieżem czy trudno gojącymi się ranami należy nanosić wyciąg z żyworódki bezpośrednio na wybraną część ciała. W sklepach internetowych dostępne są także maści, które w swoim składzie zawierają ekstrakty z Kalanchoe pinnata. Ekstrakty z żyworódki w medycynie ludowej stosowane były także wewnętrznie. Do tej pory nie odnotowano przypadku zatrucia (żyworódka jest jednak toksyczna dla zwierząt). W ramach jednego z eksperymentów, 35 letni mężczyzna cierpiący na leiszmaniozę przyjmował dziennie 30 g liści żyworódki – bez wystąpienia objawów ubocznych, bez wpływu na poziom enzymów wątrobowych. Co ciekawe, w trakcie leczenia rany nie powiększały się, a nawet nieznacznie zmniejszyły (był to wyjątkowo trudny przypadek). Producenci zalecają średnio wypijanie 20–30 kropel soku z żyworódki dziennie – dla osób cierpiących na wrzody żołądka czy cukrzycę, ale nie tylko.

Warto próbować naturalnych metod mających na celu zachowanie zdrowia i leczenie wszelkich przypadłości. Jeśli jednak jesteśmy w trakcie leczenia farmakologicznego, nie należy na własną rękę wprowadzać roślinnych ekstraktów lub innych suplementów (nawet jeżeli są naturalnego pochodzenia). Zawsze istnieje ryzyko interakcji z lekami, dlatego konieczna jest konsultacja lekarska przed włączeniem do diety nowych substancji.

 

Literatura:

  • E.C Torres-Santos et al.; Toxicological analysis and effectiveness of oral Kalanchoe pinnata on a human case of cutaneous leishmaniasis; Phytotherapy Research, 17, 2003
  • Quazi Majaz A. et al.; The mirakla plant (Kalanchoe pinnata): a phytochemical and pharmacological review; International Journal of Research in Ajurveda and Pharmacy, May 2011
  • P.B. Rajsekhar et al.; The “Wonder Plant” Kalanchoe pinnata: A review; Journal of Applied Pharmaceuticals Science Vol.6; March 2016
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Żyworódka – właściwości lecznicze: na trądzik, na rany, na włosy - 4.2/5. Oddano 22 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Wierzy, że odpowiednie żywienie jest kluczem do zdrowego i długiego życia.

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone