Parowar – wybór, zasady i zalety użytkowania, przepisy
Aktualizacja: 4 kwietnia, 2024
Gotowanie na parze umożliwia w szybki i prosty sposób przygotowanie pysznych oraz bogatych w substancje odżywcze potraw. Rynek oferuje nam wiele rodzajów garnków, które zostały zaprojektowane specjalnie do tego celu. Dostępne są również sitka, czy specjalne wkładki, które umożliwiają przyrządzenie dań na parze. Jednak najwygodniejszym rozwiązaniem okazuje się parowar.
Parowar – czym kierować się podczas zakupu?
Parowar to urządzenie, w którego skład wchodzi podstawa ze zbiorniczkiem na wodę, pojemniki oraz przykrywka. Do zbiornika należy nalać wody, która po podgrzaniu zamienia się w parę wodną. Do pojemników wkładamy produkty, na których ugotowaniu nam zależy. Przykrywka jest potrzebna do tego, aby zachować obieg wody.
Parowary, jakie możemy dostać w stacjonarnych i internetowych sklepach, mają różne wielkości pojemników, dodatki oraz specjalne funkcje. Pierwszym wyznacznikiem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru jest moc wyrażona w watach. Mamy tutaj szeroki wachlarz możliwości od 400 do nawet 2200 wat. Wiele zależy od naszych potrzeb – jeżeli mamy zamiar przygotowywać wyłącznie dodatki do dań w postaci warzyw to urządzenie o mocy 400 wat w zupełności wystarczy. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób gotujących wyłącznie dla siebie samych. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepiej jest zakupić taki, który ma moc 800–2200 wat – w tych urządzeniach z reguły moc jest stopniowo zmniejszana, jednak warto jest to wcześniej sprawdzić w instrukcji obsługi. Gotowanie w tego typu parowarach jest znacznie krótsze, ponieważ już na początku wykorzystywana jest pełna moc do zagrzania wody i wytworzenia pary. Tradycyjne urządzenia wydłużają czas, jaki jest potrzebny do transportu pary wodnej do górnych pojemników. Ponadto zaletą parowarów o dużej mocy jest większe zachowanie witamin, ponieważ potrawy gotują się szybciej.
Kolejną istotną cechą charakteryzującą dobry parowar jest jego pojemność, która wyrażana jest w litrach. Tutaj wybór jest prosty – im więcej osób, tym większe powinno być urządzenie. Warto zwrócić uwagę na łatwość jego składania i rozkładania, a także na to, ile miejsca zajmuje po złożeniu. Nie bez znaczenia pozostaje również okres gwarancji oraz zaplecze serwisowe. Mimo faktu, że parowary są łatwe w obsłudze to zdarzają się awarie, wobec czego lepiej jest mieć dostęp do miejsca, w którym możliwa będzie jego naprawa.
Zasady gotowania w parowarze
Podczas gotowania potraw w parowarze najważniejsza jest długość ich przyrządzania. Jednak dokładnie tak samo, jak w przypadku tradycyjnego gotowania, tak i tutaj nie ma jednej reguły. Pamiętajmy jednak, że czas gotowania powinien być liczony od momentu, w którym woda zaczyna wrzeć i parować, a nie od chwili, gdy produkty zostaną włożone do pojemnika. Zalecany czas gotowania w parowarze przykładowych produktów spożywczych prezentuje się następująco:
- pokrojony filet z kurczaka – 15 minut
- filet z łososia – 12–15 minut
- różyczki brokuła lub kalafiora – 5–8 minut
- plasterki marchewki – 12–15 minut
- jabłko – 15 minut
- cebula – 10–15 minut
- kolba kukurydzy – 20–30 minut
Gotowanie w parowarze – korzyści zdrowotne
Parowar to urządzenie, za pomocą którego w łatwy i szybki sposób można przygotować zdrowy posiłek. Gotowanie na parze pozwala zachować daniom większą ilość wartości odżywczych niż np. gotowanie w wodzie czy smażenie. Podczas gotowania w wodzie produkty tracą zawartą w sobie witaminę C – straty mogą wynosić nawet 70% jej zawartości, a także pewne ilości witamin z grupy B, witaminę A i witaminę E. Pamiętajmy, że gotowanie na parze sprawia, że potrawy są lekkostrawne i mają mniej kalorii aniżeli ich odpowiedniki przygotowane np. poprzez smażenie lub pieczenie z dodatkiem tłuszczu. Należy również wspomnieć, że gotowanie na parze doskonale wydobywa smak wielu produktów, a szczególnie ryby.
Gotowanie w parowarze – jakie produkty?
W parowarze można ugotować wszystko – najpowszechniejsze jest jego zastosowanie w przypadku obróbki termicznej warzyw. Wtedy to zwykle sięgamy po kalafior, brokuły, ziemniaki, bataty czy nawet szpinak. Idealnie sprawdza się również do przyrządzania mięs, ryb, ryżu czy makaronu.
Podczas gotowania w parowarze wykorzystuje się wyższą aniżeli podczas tradycyjnego gotowania temperaturę – dla gotowania na parze jest to 120 st. Celsjusza a dla zwykłego gotowania 100 st. Celsjusza. Tym samym przyrządzanie produktów wymaga mniej czasu. Przykładowo, aby ugotować różyczki kalafiora w tradycyjny sposób potrzebujemy ok. 15 minut, z kolei przy wykorzystaniu parowaru tak jak to zostało wcześniej nadmienione ok. 5–8. Nie trudno jest więc je rozgotować. Ponadto do wody w parowarze można dodać wino lub zioła, a w ten sposób dania zyskają ciekawy aromat.
Przepisy na pyszne dania z parowaru
Składniki:
- 500 g filetów z łososia
- 2 marchewki
- kilka różyczek kalafiora
- kilka różyczek brokułów
- 100 g groszku cukrowego
- 500 g młodych ziemniaków
- sól
- pieprz
- tymianek
Sos jogurtowy:
- 200 ml jogurtu naturalnego
- 1 ząbek czosnku
- 2 szalotki
- koperek
Sposób przygotowania:
- Łososia należy opłukać, wysuszyć, pokropić sokiem z cytryny oraz doprawić pieprzem.
- Do parowaru wlać wodę i doprowadzić ją do wrzenia. Umyć warzywa, obierać marchewkę i ziemniaki. W górnym pojemniku parowaru włożyć łososia, do środkowego warzywa, a na dolny ziemniaki. Włączyć parowar na 12–15 minut.
- Aby przygotować sos jogurtowy należy jogurt pomieszać z posiekaną szalotką, zmiażdżonym czosnkiem i pokrojonym koperkiem. Gotowym sosem polewamy warzywa.
Składniki:
- 500 g ziemniaków
- masło
- pieprz
- sól
- 2 ząbki czosnku
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki należy umyć, po czym naciąć na krzyż. Do środka włożyć odrobinę masła oraz wyciśnięty czosnek. Doprawić pieprzem oraz ulubionymi przyprawami.
- Ziemniaki włożyć do gotowania na parze na ok. 20 minut.
Składniki:
- 400 g mąki
- 200 ml mleka
- 30 g roztopionego masła
- 15 g drożdży
- 2 żółtka
- 6 łyżeczek cukru
- szczypta soli
- ulubiony dżem
Sposób przygotowania:
- Żółtka należy ubić z cukrem, a drożdże rozpuścić w odrobinie mleka z cukrem.
- Składniki włożyć do miski i połączyć ze sobą. Po dokładnym wygnieceniu ciasta, odstawić je na godzinę do wyrośnięcia.
- Ciasto należy podzielić na dwie części i uformować oponki.
- Wyrośnięte ciasto delikatnie przenieść do naczynia parowego.
- Ustawić do gotowania na parze na 10–12 minut. Tak gotowe pączki można podawać z dżemem lub sosem czekoladowym.
Parowar to ulubione urządzenie osób dbających o zgrabną sylwetkę. Potrawy przyrządzone za jego pomocą są nie tylko lekkostrawne, ale i smaczne. Korzystanie z niego sprawia, że dieta redukcyjna nie jest katorgą, a wyłącznie wielką kulinarną przyjemnością.
Literatura:
źródła przepisów:
http://kotlet.tv/ziemniaki-czosnkowe/
http://kotlet.tv/paczki-na-parze/
http://kotlet.tv/losos-z-warzywami-na-parze/