Krwawnik pospolity – właściwości lecznicze, na torbiele, na okres. Działanie uboczne krwawnika

16 18 20

Krwawnik pospolity – na jakie dolegliwości pomaga? Czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity jest środkiem leczniczym, wykorzystywanym już od wieków między innymi do hamowania krwawienia. Można go stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Jest łatwo dostępny na całym świecie. Jego skład może się jednak zmieniać, w zależności od typu surowca. Kwitnie od lipca do października wydzielając aromatyczny, ziołowy zapach. W smaku jest bardzo gorzki. Zawiera substancje o działaniu leczniczym: flawonoidy, olejek eteryczny, cholina, garbniki, sole mineralne (magnez, cynk, azot, potas, fosfor), witamina C. Zastosowanie mają zarówno jego liście, jak i kwiaty [1].

Dla porównania warto zwrócić uwagę na dzięgiel chiński!

Właściwości lecznicze

Krwawnik to zioło, które ma wiele zastosowań w lecznictwie. Działa przeciwzapalnie oraz przeciwkonwulsyjne. Przyspiesza gojenie się ran. Zawarte w nim alkaloidy zatrzymują krwawienie, natomiast chamazulen (który jest również w rumianku) działa przeciwalergicznie. Po za wyżej wymienionymi właściwościami krwawnik pospolity posiada również dobroczynne działanie na wiele układów organizmu [2].

  • Układ pokarmowy. Może być stosowany jako środek odżywczy, np. w czasie przeziębienia. Przyspiesza  trawienie, co może być przydatne przy braku apetytu. Antyseptyczne oraz przeciwzapalne właściwości zioła leczą infekcje i stany zapalne, takie jak zapalenie żołądka i zapalenie jelit. Pomaga na wzdęcia, kolki oraz niestrawność.
  • Układ moczowy. Właściwości moczopędne krwawnika pomagają w eliminacji płynów oraz toksyn z organizmu poprzez mocz. Łagodzi również zapalenie pęcherza.
  • Układ sercowo-naczyniowy. Posiada właściwości przeciwskurczowe oraz lekko moczopędne, może więc mieć zastosowanie przy obniżaniu wysokiego ciśnienia krwi. Poprawia stan żylaków, redukuje zapalenie żył i wspomaga leczenie zakrzepicy.
  • Układ rozrodczy. Stosowany zewnętrznie działa antybakteryjnie, osłonowo oraz grzybobójczo. Sprzyja gojeniu drobnych otarć i chroni przed infekcjami, a także zapobiega zmianom śluzówki.

Krwawnik na torbiele

Mówi się również o tym, iż krwawnik pomaga złagodzić przekrwienie miednicy i może pomóc w rozpuszczeniu torbieli jajników. Jednak nie ma na ten temat badań naukowych.

Krwawnik na okres

Dzięki zawartości steroli, które działają podobnie jak hormony, jedną z właściwości krwawnika jest regulowanie cyklów menstruacyjnych. Krwawnik zmniejsza obfite krwawienia oraz łagodzi bóle menstruacyjne. Niewielką dawkę w postaci herbaty lub płynnego ekstraktu najlepiej spożywać codziennie. Dawkowanie może być zwiększone podczas miesiączki, jeśli zajdzie taka potrzeba [4].

Krwawnik działanie uboczne

Mimo że krwawnik daje wiele korzyści, może mieć również potencjalne skutki uboczne, które występują u niektórych osób. Jeśli kiedykolwiek występowało uczulenie na któryś ze składników krwawnika, nie powinno się go stosować zarówno wewnętrznie, jak i miejscowo, ponieważ może wywołać nieznane reakcje alergiczne [5].

Krwawnik może również sprawić, że skóra będzie bardziej wrażliwa na działanie światła słonecznego, dlatego należy być ostrożnym podczas jego stosowania. Mimo iż jest to znane zioło, nadal jest o nim zbyt mało badań naukowych, dlatego też nie zaleca się jego stosowania kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Zioło to może powodować poronienie i mieć nieznane skutki u nienarodzonego dziecka. Używane w nadmiernych ilościach jest przyczyną zatruć, objawiających się bólem głowy i lekkim oszołomieniem. Z powodu potencjalnych skutków ubocznych i interakcji z lekami należy przyjmować wyłącznie suplementy diety pod nadzorem lekarza [3,5].

Mimo iż krwawnik pospolity to zioło, które stosowane jest od lat na różnego rodzaju dolegliwości, to nadal nie ma wielu badań naukowych na jego temat. Jeśli jednak występuje u Ciebie któraś z wyżej wymienionych dolegliwości, to warto je wypróbować. Należy jednak  pamiętać, że każdy organizm jest inny i nie na wszystkich będzie działać ten sam preparat.

Literatura:

[1] Karolina Pitura, Marzena Błażewicz-Woźniak, Zbigniew JArosz, Joanna Konopińska, Cechy wzrostu i kwitnienia krwawnika pospolitego (Achillea millefolium L.) na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim w zależności od siedliska, “Annales UMCS”, 4/2014, [dostęp on-line] http://wydawnictwo.up.lublin.pl/annales/Horticultura/2014/4/04.pdf

[2] Krwawnik – zioło miesiąca, [dostęp on-line] http://www.studencimedycyny.pl/a/Krwawnik_ziolo_miesiaca-755

[3] Boswell-Ruys CL, Preliminary screening study of reproductive outcomes after exposure to yarrow in the pregnant rat. Birth Defects Res B Dev Reprod Toxicol. 2003 Oct;68(5):416-20

[4] Yarrow Achillea millefolium, Herbalpedia, The Herb Growing & Marketing Network, 2010

[5] Yarrow: The Herb That Heals Wounds, and So Much More, [dostęp on-line] https://articles.mercola.com/herbs-spices/yarrow.aspx

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Krwawnik pospolity – właściwości lecznicze, na torbiele, na okres. Działanie uboczne krwawnika - 4.4/5. Oddano 36 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Uwielbia gotować, udowadniając, że zdrowe jedzenie może być pyszne!

Opinie

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone