Zakażenie salmonellą – objawy, leczenie. Czy salmonella jest zaraźliwa?
Zatrucia pokarmowe będące ostrym schorzeniem żołądkowo-jelitowym powodowane są najczęściej aktywnością drobnoustrojów, które dostały się do organizmu wraz z zarażonym pożywieniem. Zjawisku temu bardzo często sprzyja okres wiosenno-letni, bowiem to właśnie wtedy obserwuje się zwiększoną liczbę odnotowanych przypadków zakażeń. Szczególnie groźne bywają bakterie z rodzaju Salmonella, potocznie zwane pałeczkami salmonelli, z uwagi na charakterystyczny podłużny kształt obserwowany w obrazie mikroskopowym. Niepokojące symptomy świadczące o zakażeniu pojawiają się zwykle od 6–72 godzin od zakażenia. O jakich symptomach mowa? Czy salmonella bywa zaraźliwa i może zagrażać życiu ? Jakie są sposoby leczenia? – na te inne pytania udzielimy odpowiedzi w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Zakażenie salmonellą
Naturalnym środowiskiem bytowania pałeczek salmonelli bywa przewód pokarmowy zwierząt hodowlanych i dzikich. Do środowiska zewnętrznego bakterie dostają się wraz z odchodami, a o stopniu ich przetrwania decydują takie czynniki jak temperatura, wilgoć czy obecność resztek białka w kale. W sprzyjających warunkach bakterie te są w stanie przetrwać w glebie nawet do kilku miesięcy, a dostając się do produktów spożywczych – nawet dłużej.
Do zakażenia pałeczkami salmonelli dochodzi najczęściej:
- poprzez żywność zanieczyszczoną odchodami zakażonych zwierząt np. drobiu, myszy, szczurów np. na skutek niewłaściwej higieny produkcji;
- poprzez produkty żywnościowe pochodzące od zwierząt zakażonych (przykładowo jaja pochodzące od zakażonych kur);
- poprzez kontakt z zakażoną zwierzyną i ludźmi wydzielającymi wraz z kałem pałeczki Salmonelli;
- wiele źródeł naukowych podaje, że najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych bywa konsumpcja gotowych już wyrobów (najczęściej cukierniczych), do których produkcji stosowano np. surowe jaja, czy wyroby z zakażonego mleka. Niektóre odnotowane przypadki dotyczyły również surowych wyrobów mięsnych jak tatar.
Objawy salmonelli
Objawy zakażenia pałeczkami salmonelli bywają niekiedy dość niespecyficzne, a wpływ na to wywiera m.in. wielkość kolonii bakteryjnej, która dostała się do organizmu; jakości flory bakteryjnej osoby zarażonej czy stopnień funkcjonowania układu immunologicznego. Choroba u niektórych osób może przebiegać niemal bezobjawowo i ustępować już po kilku dniach kiedy u innych doprowadza do ciężkiego zakażenia. W skrajnych przypadkach choroba może powodować posocznicę, a nawet doprowadzić do śmierci.
Do najczęściej opisywanych objawów w literaturze naukowej możemy zaliczyć:
- gorączkę,
- uporczywe bóle brzucha,
- odczuwalne skurcze jelit, którym towarzyszy ból,
- biegunka z domieszką śluzu,
- obecność granulocytów w badaniu mikroskopowym kału,
- niekiedy nudności i/lub wymioty.
Zwykle manifestacja któregoś z powyższych objawów obserwowana jest po upływie od 6 do 72 godzin od zakażenia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu szczegółowej diagnostyki.
Jak leczyć salmonellę?
Choroba w niektórych przypadkach może ustąpić samoistnie, zwykle w przeciągu tygodnia i nie wymaga leczenia farmakologicznego. Zaleca się wówczas stosowanie diety lekkostrawnej połączonej z większym spożyciem płynów. W przypadku obfitych biegunek praktykowana jest podaż:
- doustnych roztworów nawadniających bogatych w elektrolityki;
- stosowanie chemioterapeutyków;
- dożylnych roztworów nawadniających (w szczególnych sytuacjach).
Ciężkie przypadki zarażenia wymagają wdrożenia odpowiedniej antybiotykoterapii, o której decyduje lekarz prowadzący. Farmakoterapia z wyboru opiera się wówczas najczęściej o leki zawierające w składzie ampicylinę, cyprofloksacynę czy trimetoprim-sulfametoksazol, wykazujące działanie bakteriobójcze.
Czy salmonella jest zaraźliwa?
Salmonelloza jest zaliczana do chorób zakaźnych. Do zarażenia pałeczkami może dojść przez zwykły kontakt z osobą zarówno chorą, jak i zdrową, będącą jedynie nosicielem bakterii. Odbywa się to najczęściej w efekcie niewłaściwego przestrzegania zasad higieny osobistej, niewłaściwych warunków higieniczno-sanitarnych ubikacji czy poprzez konsumpcję zanieczyszczonych produktów spożywczych przez osoby mające kontakt z żywnością.
Wspomniana higiena osobista stanowi kluczowy czynnik profilaktyczny salmonellozy. Warto zatem przestrzegać następujących zasad, aby zminimalizować ryzyko zakażenia:
- mycie rąk po kontakcie ze skorupkami jaj czy surowym mięsie;
- utrzymywanie w czystości środowiska pracy: naczyń, sprzętów kuchennych czy blatów roboczych;
- dokładne mycie rąk po skorzystaniu z ubikacji;
- mycie rąk po kontakcie z żywą zwierzyną (ptactwem, bydłem) i/lub ich odchodami;
- unikanie konsumpcji nieprzegotowanego i niepasteryzowanego mleka;
- dokładne mycie użytego do przygotowania potraw sprzętu;
- separowanie surowego mięsa oraz jaj od innych artykułów spożywczych przechowywanych w lodówce;
- przechowywanie artykułów spożywczych w niskiej temperaturze;
- unikanie ponownego zamrażania żywności po jej ówczesnym rozmrożeniu;
- unikanie konsumpcji surowych produktów spożywczych (np. koktajli na bazie surowych jaj czy mięsa z niepewnego źródła).
Literatura:
- Anusz Z.: Podstawy epidemiologii i kliniki chorób zakaźnych. PZWL, 2002.
- Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zieliński A.: Choroby zakaźne i pasożytnicze – epidemiologia i profilaktyka. Alfa-medica Press, 2004.
- Rudkowski Z.: Choroby zakaźne i pasożytnicze u dzieci. PZWL, 2008.
- Szewczyk E.M.: Diagnostyka bakteriologiczna. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005.
- Darby G., Sheorehy H.: Searching for Salmonella. Australian Family Physician Vol. 37, No. 10., 2008.
- Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie – ulotka informacyjna.