Piołun – właściwości lecznicze, zastosowanie. Piołun na pasożyty
Osoby, które kiedykolwiek słyszały o bylicy piołun, zapewne kojarzą ją z alkoholowym napojem o nazwie „absinth”. Zgodnie z obiegowymi mitami napój ten miał wywoływać halucynacje wizualne i inne psychotyczne doznania. Poszukiwacze tego typu wrażeń jednak nie będą zadowoleni – jest to jedynie mit i mimo, że minimalna zawartość alkoholu w prawdziwym absyncie wynosi aż 45%, to poza zatruciem alkoholem nie należy się spodziewać żadnych innych „wyskokowych” właściwości [1]. Sama legenda dotycząca halucynogenności substancji chemicznych obecnych w tym napoju alkoholowym wywodzi się z XIX-wiecznej Francji, a efekt ten – zwany „absyntyzmem” – miał stanowić połączenie omamów z bezsennością, konwulsjami i zaburzeniami psychicznymi. Naukowcy jednak obalili ten mit – okazało się, że absyntyzm był po prostu ciężkim alkoholizmem z wyjątkowo nieprzyjemnymi objawami.
Piołun
Bylica piołun ma dużo szersze zastosowanie, niż tylko do celów przemysłu spirytusowego. O potencjale roślin z rodziny astrowatych świadczyć może fakt, że w 2015 roku Nagrodą Nobla wyróżniono Panią Profesor Youyou za jej pracę nad izolacją i wykorzystaniem związków obecnych w bylicy przeciwko malarii [2]. Roślina ta ze swych leczniczych zastosowań znana była już w czasach Rzymskiego Imperium, a jej występowanie ogranicza się głównie do północnej półkuli. Charakteryzuje się wyjątkowo gorzkim smakiem, co często obserwuje się w przypadku innych roślin o szerokim spektrum związków chemicznych o działaniu zarówno leczniczym, jak i toksycznym.
Piołun – właściwości lecznicze
Ze względu na to, że stosowanie nieodpowiednich dawek bylicy piołun może skutkować działaniem toksycznym, większość badań nad jej potencjałem leczniczym prowadzone jest na gryzoniach. Na największą uwagę zasługuje jej pozytywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie układu pokarmowego. W badaniach na gryzoniach zaobserwowano, że bylice wykazują działanie ochronne przeciw uszkodzeniom żołądka i jego śluzówki [3–5]. Właściwości takie rodzina tych roślin zawdzięcza obecności pektyn i antyoksydantów, które sprzyjają utrzymaniu zdrowia żołądka i jego śluzówki m.in. poprzez stabilizację poziomu glutationu i obniżanie poziomu cytokin prozapalnych. Efekt taki może być szczególnie obiecujący dla osób borykających się z takimi problemami zdrowotnymi jak refluks czy wrzody, które mogą mieć skrajnie negatywny wpływ na jakość życia.
Piołun – zastosowanie
Piołun – poza produkcją napojów alkoholowych – wykorzystywany jest na różne sposoby. Może być przyprawą, służyć do przygotowywania naparów, a także do produkcji ekstraktów o wysokim potencjale antyoksydacyjnym. Najbardziej wartościowe dla zdrowia wydają się być właśnie ekstrakty. W badaniach na liniach komórkowych obserwowano ich pozytywny wpływ na apoptozę komórek nowotworowych, natomiast w badaniach na szczurach pozytywny wpływ na proces gojenia ran czy neuroprotekcję [6–8]. Istnieją również przesłanki, że piołun może wykazywać działanie przeciwcukrzycowe poprzez stabilizację poziomu cukru we krwi, a efekty te obserwowano również w badaniach z udziałem ludzi [9].
Piołun na pasożyty
Warto spojrzeć na piołun z perspektywy walki z pasożytami. Badania składu chemicznego roślin z rodziny astrowatych były podstawą do nagrodzenia profesor z Chin Nagrodą Nobla w dziedzinie Fizjologii i Medycyny w 2015 roku. Badania te były tak ważne, ponieważ dotyczyły nowych perspektyw w walce z malarią, która jest najczęściej występującą na świecie chorobą zakaźną, przenoszą przez komary i wynikającą z ich pasożytniczego trybu życia i odżywiania. Podobne działanie zaobserwowano w przypadku innego groźnego dla zdrowia zakażenia – leiszmaniozy – o wyjątkowo nieprzyjemnych skutkach ubocznych [10]. Mimo, że choroby te nie są obserwowane w naszym klimacie, to warto obserwować doniesienia na ich temat, zwłaszcza, że coraz większą popularnością cieszą się wyjazdy wakacyjne w najbardziej egzotyczne zakątki Świata.
Poza zakażeniami zagrażającymi ludziom, piołun wykazuje pewne działanie ochronne wobec czworonożnych przyjaciół człowieka. Do tej pory obserwowano pozytywne efekty po zastosowaniu bylicy m.in. w przypadku glisty kociej, czy psich kleszczy [11–12].
Bylica piołun i inne rośliny z jej rodziny stanowią ważny obiekt badań naukowców w ostatnich latach. Okazuje się, że jej zastosowanie zdecydowanie wykracza poza przemysł spirytusowy. Dzięki obaleniu mitu dotyczącego jej halucynogenności, coraz więcej osób bez obaw o skutki uboczne może odnosić korzyści z zastosowania tej rośliny w konkretnych celach zdrowotnych.
Literatura:
[1] Lachenmeier D.W., Emmert J., Kuballa T., Sartor G.: Thujone–cause of absinthism? Forensic Sci Int. 2006 Apr 20;158(1):1-8.
[2] https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/2015/
[3] Corrêa-Ferreira M.L., Ferreira D.M., i wsp.: Gastroprotective effects and structural characterization of a pectic fraction isolated from Artemisia campestris subsp maritima. Int J Biol Macromol. 2018 Feb;107(Pt B):2395-2403.
[4] Park S.W., Oh T.Y., i wsp.: Artemisia asiatica extracts protect against ethanol-induced injury in gastric mucosa of rats. J Gastroenterol Hepatol. 2008 Jun;23(6):976-84.
[5] Jabri M.A., Tounsi H., i wsp.: Protective effects of Artemisia campestris extract against gastric acid reflux-induced esophageal mucosa injuries. Pathophysiology. 2018 Mar;25(1):63-69.
[6] Koyuncu I.: Evaluation of anticancer, antioxidant activity and phenolic compounds of Artemisia absinthium L. Extract. Cell Mol Biol (Noisy-le-grand). 2018 Feb 28;64(3):25-34.
[7] Lachenmeier D.W.: Wormwood (Artemisia absinthium L.)–a curious plant with both neurotoxic and neuroprotective properties? J Ethnopharmacol. 2010 Aug 19;131(1):224-7.
[8] Ghlissi Z., Sayari N., i wsp.: Antioxidant, antibacterial, anti-inflammatory and wound healing effects of Artemisia campestris aqueous extract in rat. Biomed Pharmacother. 2016 Dec;84:115-122.
[9] Dabe N.E., Kefale A.T.: Antidiabetic Effects of Artemisia Species: A Systematic Review. Anc Sci Life. 2017 Apr-Jun;36(4):175-181.
[10] Tamargo B., Monzote L., i wsp.: In Vitro and In Vivo Evaluation of Essential Oil from Artemisia absinthium L. Formulated in Nanocochleates against Cutaneous Leishmaniasis. Medicines (Basel). 2017 Jun 9;4(2
[11] Yıldız K., Başalan M., i wsp.: Antiparasitic efficiency of Artemisia absinthium on Toxocara cati in naturally infected cats. Turkiye Parazitol Derg. 2011;35(1):10-4.
[12] Godara R., Parveen S., i wsp.: Acaricidal activity of extract of Artemisia absinthium against Rhipicephalus sanguineus of dogs. Parasitol Res. 2014 Feb;113(2):747-54.