Bazylia pospolita – właściwości lecznicze. Olejek bazyliowy
Bazylię często spotyka się na sklepowych półkach wśród licznych przypraw, jest chętnie wykorzystywana na co dzień w kuchni. Dodaje aromatu potrawom – to pewne, ale czy wiesz, że wpływa korzystnie m.in. na trawienie, a powstały z niej olejek ma działanie immunomodulujące oraz uśmierzające ból? W czym jeszcze może być pomocna bazylia?
Bazylia pospolita
Bazylia liczy sobie blisko 35 gatunków, jej dzikie odmiany rosną w klimacie tropikalnym, subtropikalnym i umiarkowanym: Azji, Afryce i Wyspach Pacyficznych.
Bazylia pospolita (Ocimum basilicum L.) nazywana również wonną, ogrodową lub zwyczajną, jest rośliną jednoroczną, z rodziny jasnowatych (Lamiaceae). Osiąga wysokość do 60 cm, ma czerwonawe łodygi i jasno zielone liście o jajowatym kształcie. Na ich spodniej stronie znajdują się gruczoły wydzielające olejek. Kwiaty bazylii mają kolor czerwonawy lub żółtawy, pojawiają się w okresie letnio-jesiennym. Pierwotnie gatunek ten wywodzi się z Indii, w Europie uprawiana jest głównie w krajach śródziemnomorskich ze względu na ciepły klimat i wysokie nasłonecznienie niezbędne roślinie do wzrostu.
Jako surowiec zielarski wykorzystuje się ziele bazylii, które zawiera olejki eteryczne (0.5–2.5 %), flawonoidy, garbniki, związki fenolowe, saponinowe oraz antocyjany i sole mineralne.
W zielu bazylii znajdziemy białko (16,3%), tłuszcze (4,7%), błonnik (12,6%), skrobię, garbniki, witaminę C, E i rutynę. Posiada wysoką koncentrację wapnia, potasu, magnezu, siarki i żelaza.
Bazylia jest szeroko stosowana w kuchni, jako dodatek do zup, sosów, sałatek, dań mięsnych; używa się jej do aromatyzowania żywności, ale też w produktach stomatologicznych. Nie mniej ważną funkcję pełni jako środek leczniczy wykorzystywany w medycynie i farmakologii [1].
Właściwości lecznicze bazylii
Właściwości terapeutyczne bazylii wynikają częściowo z obecności olejków eterycznych o szerokim spektrum działania farmakologicznego. Jako przyprawa, bazylia ma działanie przyspieszające i ułatwiające trawienie, dzięki pobudzaniu do produkcji i wydzielaniu śliny, soku żołądkowego, soku trzustkowego, soku jelitowego i żółci. W bazylii znajduje się znaczna ilość kwasu salicylowego, dzięki czemu jest wykorzystywany w terapii trądziku pospolitego [2].W farmacji korzysta się z niej z powodu właściwości moczopędnych.
Działanie farmakologiczne bazylii opiera się na właściwościach:
- antyoksydacyjnych: w bazylii obecne są związki fenolowe i flawonoidy odpowiedzialne za działanie przeciwutleniające. Obecnie sugeruje się, iż w zależności od ilości zawartego w olejku z bazylii eugenolu, może występować słabe lub silne działanie antyoksydacyjne;
- przeciwbakteryjnych: w licznych badaniach wykazano przeciwbakteryjne działanie bazylii przeciwko bakteriom takim jak: Salmonella spp., Escherichai coli, Campylobacter jejunii i Clostridium perferingens. Aktywność antybakteryjną wykazywały zarówno różne części ziela bazylii, jak i pozyskiwany z niej olejek;
- hipoglikemizujących: ekstrakt z bazylii, poprzez działanie przeciwutleniające oraz prawdopodobnie dzięki hamującemu działaniu na alfa-glukozydazę i alfa-amylazę, może korzystnie wpływać na kontrolę cukrzycy [3];
- neuroprotekcyjnych: w badaniu przeprowadzonym na myszach, wyciąg z bazylii wpływał korzystnie na pamięć, a efekt ten spowodowany był aktywnością przeciwutleniającą flawonoidów, garbników i terpenów;
- antyhistaminowych, przeciw anafilaktycznych: sugeruje się korzystny wpływ bazylii w leczeniu astmy i powiązanych z nią stanów chorobowych. Różne badania wykazały, że antyhistaminowy i przeciwanafilaktyczny wpływ ekstraktu Ocimum sanctum L. wynikał głównie z jego potencjału stabilizacji komórek tucznych, supresji immunoglobulin IgE i hamowania uwalniania mediatorów stanu zapalnego [4] .
Bazylia w ciąży
W przeciwieństwie do leków i suplementów, bezpieczeństwo przyjmowania ziół w ciąży nie jest jednoznacznie określone, także ze względu na fakt, iż surowcem leczniczym mogą być w tym przypadku różne części rośliny. Zioła i przyprawy określane przez American Pregnancy Association jako „prawdopodobnie bezpieczne” (likely safe), są ogólnie uważane za bezpieczne w stosowaniu podczas ciąży, podczas gdy „prawdopodobnie niebezpieczne” (unlikely safe) lub „niebezpieczne” (unsafe) oczywiście nie mogą być stosowane.
Sama bazylia jako przyprawa (liście, łodyga, kwiaty) jest w ciąży bezpieczna i można ją stosować w umiarkowanych ilościach bez obaw.
Olejek bazyliowy nie może być stosowany w czasie ciąży, ponieważ może wywoływać skurcze macicy. Generalnie olejki eteryczne w ciąży są przeciwwskazane ze względu na możliwe niekorzystne oddziaływanie na płód. Wykazano, iż stosowanie olejku z bazylii w dużej ilości, ze względu na zawarty w nim estragol powodowało raka wątroby u myszy poddanych badaniu interwencyjnemu [5].
Olejek bazyliowy
Olejek eteryczny jest mieszaniną lotnych związków, tworzonych i akumulowanych przez rośliny w gruczołach, komórkach i przewodach. Olej bazyliowy uzyskiwany jest w drodze destylacji z suchego zioła. Jest jednym ze składników kompozycji zapachowych stosowanych w przemyśle perfumeryjnym, jak i w aromaterapii.
Olejek eteryczny z bazylii to płyn o lekko żółtawym kolorze i charakterystycznym zapachu. Bazylia zawiera ok. 1,5% olejku eterycznego, w którym obecne są substancje takie jak: linalol (do 75%), metylochawikol (do 87%), eugenol (do 20%) oraz w mniejszej ilości monoterpeny, seskwiterpeny i pochodne fenylopropanu [6]. Poza tym w olejku tym znajdziemy też saponiny, garbniki, flawonoidy, glikozydy, enzymy i kwasy organiczne.
Olejek z bazylii wykazuje działanie przeciwbólowe w migrenowych bólach głowy, nerwobólach i bólu reumatycznym. Posiada właściwości wzmacniające przy zmęczeniu fizycznym i umysłowym. Wpływa na poprawę pamięci, koncentracji oraz jakość snu [7]. Olejek występujący w liściach i kwiatach bazylii jest główną substancją bakteriobójczą i grzybobójczą [8], wykazuje działanie immunomodulacyjne i antyoksydacyjne.
Bazylia pospolita jest powszechnie używana jako przyprawa do szerokiej gamy potraw. Zarówno zioło i olejek bazylii wykazują właściwości antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, hipoglikemizujące, neuroprotekcyjne i antyhistaminowe, regulują także procesy trawienne w jelitach oraz uśmierzają ból. Bazylia świeża bądź suszona może być stosowana w ciąży, natomiast wytworzony z niej olejek jest przeciwwskazany.
Literatura:
[1] Nurzyńska – Wierdak Renata, “Ocimum basilicum L. – wartościowa roślina przyprawowa, lecznicza i olejkodajna. Praca przeglądowa,” Ann. Univ. Mariae Curie- Skłodowska, vol. XXII, no. 1, 2012.
[2] M. Kanlayavattanakul and N. Lourith, “Therapeutic agents and herbs in topical application for acne treatment,” Int. J. Cosmet. Sci., vol. 33, no. 4, pp. 289–297, Aug. 2011.
[3] H. El-Beshbishy and S. Bahashwan, “Hypoglycemic effect of basil ( Ocimum basilicum ) aqueous extract is mediated through inhibition of α-glucosidase and α-amylase activities,” Toxicol. Ind. Health, vol. 28, no. 1, pp. 42–50, Feb. 2012.
[4] Wójscik- Stopczyńska Barbara and Jakowienko Paulina, “Bazylia pospolita- naturalna bariera antyolsydacyjna,” Panacea, vol. 4, no. 33, pp. 20–23, 2010.
[5] Shinde Poonam, Patil Pankaj, and Bairagi Vinod, “HERBS IN PREGNANCY AND LACTATION: A REVIEW APPRAISAL,” Int J Pharm Res Sci., vol. 3, no. 9, pp. 3001–3006, 2012.
[6] M. Wyszkowska-Kolatko, P. Koczurkiewicz, and K. Wójcik, “Rośliny lecznicze w terapii chorób skóry,” Postępy Fitoter., vol. 3, 2015.
[7] W. S. Brud and I. Konopacka, Pachnąca apteka : tajemnice aromaterapii. Oficyna Wydawnicza MA, 2008.
[8] K. Dzida, “BIOLOGICAL VALUE AND ESSENTIAL OIL CONTENT IN SWEET BASIL (Ocimum basilicum L.) DEPENDING ON CALCIUM FERTILIZATION AND CULTIVAR,” Acta Sci. Pol. Hortorum Cultus, vol. 9, no. 4, pp. 153–161, 2010.