Korzeń kudzu – działanie i dawkowanie. Przeciwwskazania i skutki uboczne korzenia kudzu
Aktualizacja: 10 kwietnia, 2024
Kudzu jest surowcem stosunkowo słabo znanym w Polsce. Jego działanie jest szerokie, m.in. antycukrzycowe i przeciwmiażdżycowe, jak i łagodzące menopauzę i wspomagające pracę wątroby. Zalety z jego spożywania można dwoić i troić, jednak nie jest odpowiedni dla każdego. O tym jak i ile go spożywać, dowiesz się z poniższego tekstu.
Kudzu
Kudzu jest rośliną, której najbardziej wartościowy pod względem leczniczym jest korzeń i liście. Zaliczana jest do strąkowców. Jest to roślina pnąca, mogąca osiągnąć nawet 12 m wysokości. Wśród występujących w niej substancji aktywnych biologicznie można wymienić genisteinę, daidzeinę, a także izoflawonoidy. Wywodzi się z Japonii. Już 200 lat p.n.e. był wykorzystywany w Chińskiej medycynie ludowej, w związku ze swoimi właściwościami terapeutycznymi. W 1876 roku zostało importowane do USA. Początkowo używany był wyłącznie do karmienia zwierząt hodowlanych, ze względu na swój bardzo szybki wzrost oraz błyskawiczny rozwój systemu korzeniowego.
Kudzu – właściwości
Ze względu na składniki w nim obecne, charakteryzuje się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi, przez co zapobiega nowotworzeniu i tym samym zapobiega rozwojowi nowotworów. Dodatkowo, dzięki zdolności zmniejszania frakcji cholesterolu LDL w ustroju, działa antymiażdżycogennie, hamuje agregację płytek krwi, a także powstrzymuje chorobę wieńcową. Poza tym korzeń ten spełnia funkcję przeciwgrzybiczą i antybakteryjną, a także, co ciekawe, ułatwia leczenie choroby alkoholowej, nikotynizmu i pozostałych uzależnień. Jest coraz powszechniejszą formą terapii w różnorodnych ośrodkach. Można znaleźć również doniesienia o przeciwdepresyjnej aktywności kudzu, a ponadto łagodzącej objawy menopauzy i przeciwdziałającej osteoporozie. W licznych badaniach udowodniono, że spożywanie jego korzenia pozwala uzyskać lepszą gęstość kości, a także zapobiec nawrotowi choroby. W ostatnim czasie odnotowuje się także hepatoochronne działanie korzenia.
Kudzu – dawkowanie
Kudzu można dostać w Polsce pod dwiema postaciami, jako tabletki i jako proszek w postaci skrobi. W przypadku drugiej postaci z łatwością można zastąpić nią żelatynę, panierkę czy skrobię ziemniaczaną lub kukurydzianą. Kiedy decydujemy się na pastylki, opakowanie (ok. 90 tabletek) kosztuje zwykle 30 zł i wystarcza na 1,5 miesiąca (dawkowanie 2-4 tabletki do posiłku).
Kudzu – przeciwwskazania
Z całą pewnością po kudzu nie mogą sięgać kobiety ciężarne, czy też w okresie laktacji, jak również osoby cierpiące na choroby hormonozależne (endometrioza, hashimoto). Dodatkowo nie zaleca się przyjmowania go z lekami przeciwzakrzepowymi.
Kudzu – skutki uboczne
Są rzadko odnotowywane, jednak jeśli występują, najczęściej po spożyciu farmaceutycznych preparatów, są to zwykle nudności, świąd, a nawet ze względu na związki współtowarzyszące, uszkodzenie wątroby. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzanie składu preparatu, przed podjęciem decyzji o jego zażywaniu.
Podsumowując korzeń kudzu to roślina o wielu korzystnych działaniach w obrębie organizmu. Poza właściwościami przeciwmiażdżycowymi i przeciwzapalnymi, znacząco łagodzi objawy menopauzy, zapobiega rozwojowi osteoporozy i nowotworów. Jednak jedną z najważniejszych funkcji jest wspomaganie walki z alkoholizmem i innymi uzależnieniami. Warto wzbogacić swoją dietę w skrobię z opisywanego surowca, która zasługuje na miano „super food”.
Literatura:
- K. H. Wong, G. Q. Li, K. M. Li, V. Razmovski-Naumovski, K. Chan: „Kudzu root: Traditional uses and potential medicinal benefits in diabetes and cardiovascular diseases.”, Journal of Ethnopharmacology, Volume 134, Issue 3, 12 April 2011, Pages 584-607.
- T. Kamiya, M. Sameshima-Kamiya, R. Nagamine, M. Tsubata, M. Ikeguchi, K. Takagaki, T. Shimada, M. Aburada: „The Crude Extract from Puerariae Flower Exerts Antiobesity and Antifatty Liver Effects in High-Fat Diet-Induced Obese Mice.”, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, Volume 2012 (2012), Article ID 272710, 6 pages.
- J. Niedworok: „Korzeń kudzu – nowe możliwości farmakoterapii choroby alkoholowej.”, Lek w Polsce, 1999r.
- J. Pietkiewicz: „Bioaktywne izoflawonoidy: daidzeina, daidzyna i pueraryna z ołownika łatkowatego (pueraria lobata, kudzu).”, Katedra i Zakład Biochemii Lekarskiej, Akademia Medyczna we Wrocławiu.
- G. Zheng, X. Zhang, Q. Meng, W. Gong, X. Wen, H. Xie: ” Protective effect of total isoflavones from Pueraria lobata on secondary osteoporosis induced by dexamethasone in rats.”, Zhong Yao Cai. 2002 Sep;25(9):643-6.
- S. Carlson, N. Peng, J. K. Prasain, J. M. Wyss: „The effects of botanical dietary supplements on cardiovascular, cognitive and metabolic function in males and females.”, Gend Med. 2008 ; 5(Suppl A): S76–S90. doi:10.1016/j.genm.2008.03.008.
- L. Hae-Woong, C. Min-Kyung, B. Eun-Ah, K. Dong-Hyun: „β-Glucuronidase inhibitor tectorigenin isolated from the flower of Pueraria thunbergiana protects carbon tetrachloride-induced liver injury.”, Liver International, 30 July 2003.
- B. Yana, D. Wang, D. M. Xing, R. Wang, F. Lei, L. J. Du: „The antidepressant effect of ethanol extract of radix puerariae in mice exposed to cerebral ischemia reperfusion.”, Pharmacology Biochemistry and Behavior, Volume 78, Issue 2, June 2004, Pages 319-325.