Jesteś na:

Gynoidalna, androidalna i uogólniona, czyli główne rodzaje otyłości

16 18 20

Naukowcy biją na alarm! Coraz częściej na otyłość cierpią dzieci i młodzież. Dlatego tak ważne jest, by w porę zareagować, aby w późniejszych latach konsekwencje otyłości nie doprowadziły do poważnych schorzeń całego organizmu. Coraz więcej pieniędzy z budżetu państwa przeznaczonych na ochronę zdrowia, pochłania leczenie nie tyle samej otyłości, co skutków, jakie powoduje.

Otyłość prosta może być pierwotnym zaburzeniem lub wynikiem innego schorzenia. Walka z nią bywa trudna i długotrwała, dlatego istotne jest poznanie jej przyczyn.

Otyłość – rodzaje

Otyłość to nic innego jak nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, znacznie przekraczające możliwości adaptacyjne organizmu oraz zapotrzebowanie fizjologiczne. Kryteria rozpoznania otyłości mówią, że jest to stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn i 25% u kobiet.

Ze względu na przyczynę powstania otyłości, możemy podzielić ją na otyłość pierwotną (prostą) oraz otyłość wtórną. Otyłość pierwotna powodowana jest przez nadmierne spożywanie pokarmów, których organizm nie jest w stanie spożytkować na potrzeby energetyczne. Natomiast otyłość wtórna często występuje w przebiegu wielu chorób.

Otyłość pierwotna to połączenie czynników środowiskowych z uwarunkowaniami genetycznymi. Predysponowane do jej rozwinięcia są osoby, które:

 • w wyniku mutacji genetycznych nie posiadają genów odpowiedzialnych za prawidłową przemianę materii
 • prowadzą niezdrowy tryb życia – spożywanie zbyt dużej ilości tłustych i słodkich pokarmów, fast-foodów, żywności o znikomej wartości odżywczej, brak aktywności fizycznej
 • mają obniżoną odporność psychiczną – narażenie na permanentny stres, depresja, nieumiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami- sprzyja „zajadaniu problemów”
Walka z otyłością bywa trudna i długotrwała, dlatego istotne jest poznanie jej przyczyn.

Walka z otyłością bywa trudna i długotrwała, dlatego istotne jest poznanie jej przyczyn.

Za przyczynę otyłości uważa się wiele chorób. Między innymi są to:

 • niedoczynność przysadki mózgowej
 • niedoczynność tarczycy
 • zespół policystycznych jajników (PCOS)
 • zespół Cushinga
 • uszkodzenie podwzgórza
 • zespół Turnera
 • oraz niektóre choroby dziedziczne

By dokładnie określić rodzaj otyłości, stosuje się wskaźniki, takie jak: masa ciała, obwód talii oraz wskaźnik WHR (Waist to Hip Ratio). Jest to wskaźnik, który pomaga w określeniu rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Należy zmierzyć obwód talii i bioder, a następnie otrzymane wyniki w centymetrach podzielić- obwód w talii przez obwód w biodrach. Na tej podstawie możemy dokonać identyfikacji rodzaju otyłości:

 • otyłość androidalną (brzuszną) typu „jabłko” rozpoznajemy, gdy WHR jest większy bądź równy 0,8 u kobiet lub 1,0 u mężczyzn
 • otyłość gynoidalną (pośladkowo-udową) typu „gruszka” rozpoznajemy, gdy wskaźnik WHR jest niższy niż 0,8 u kobiet oraz 1,0 u mężczyzn

Istnieje jeszcze trzeci typ otyłości- otyłość uogólniona, kiedy tkanka tłuszczowa jest równomiernie rozmieszczona w całym ciele.

Otyłość dzielimy na trzy stopnie, ze względu na wartość BMI (Body Mass Index):

 • stopień I – 30 – 34,9 kg/m2
 • stopień II – 35 – 39,9 kg/m2
 • stopień III – 40 kg/m2

Otyłość gynoidalna

Jest to rodzaj otyłości, który dotyczy przede wszystkim kobiet. Otyłość typu „gruszka” sprawia, że nadmiar tkanki tłuszczowej umiejscawia się w okolicach pośladków i bioder, natomiast górne partie ciała są zazwyczaj drobne. Takie rozmieszczenie tkanki tłuszczowej jest uwarunkowane czynnikami hormonalnymi oraz genetycznymi. Zazwyczaj kobiety mają duży kłopot ze zrzuceniem zbędnych kilogramów właśnie z tych partii ciała. Dowiedziono jednak, że ten rodzaj otyłości nie jest tak niebezpieczny, jak otyłość brzuszna, która może dotykać wielu ważnych narządów wewnętrznych.

Otyłość androidalna

Otyłość typu „jabłko” zlokalizowana jest w okolicach brzucha i wiąże się z większym ryzykiem występowania chorób towarzyszących (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba wieńcowa). Zazwyczaj cierpią na nią mężczyźni, choć kobiety w okresie menopauzalnym także są na nią narażone. Ten typ otyłości charakteryzuje się szerokimi, zaokrąglonymi ramionami, szeroką klatką piersiową z widocznie powiększonymi piersiami (także u mężczyzn). Natomiast nogi są dosyć szczupłe, talia słabo lub w ogóle nie jest zarysowana, a tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach jamy brzusznej. Ten typ otyłości jest znacznie groźniejszy, gdyż wiąże się z powikłaniami metabolicznymi. Tłuszcz gromadząc się wokół ważnych narządów wewnętrznych, otłuszcza serce, płuca, pogarszając ich wydolność.

Otyłość brzuszna oprócz wskaźnika WHR, może być diagnozowana na podstawie obwodu pasa:

 • powyżej 102 cm u mężczyzn
 • i powyżej 88 cm u kobiet

Otyłość uogólniona

Ten typ otyłości, jak już wcześniej wspominaliśmy, jest typem prostym, w którym tkanka tłuszczowa jest rozmieszczona równomiernie w całym ciele. Zazwyczaj otyłość uogólniona dotyczy osób, które cierpią na problem z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała już od dzieciństwa.

Otyłość to choroba, która jest wielkim obciążeniem dla całego organizmu. Nie tylko ze względu na układ kostno-stawowy, który narażony jest na powikłania ze względu na zbyt duży ciężar, którego często nasz kręgosłup nie jest w stanie dźwigać. Z otyłością wiąże się wiele poważnych chorób, które skracają długość życia, a same kilogramy mogą powodować problemy z poruszaniem, a w skrajnych przypadkach inwalidztwo. Walka z kilogramami jest trudna, ale każdy zrzucony kilogram, zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych dolegliwości.

 

Kup dietę za 20zł

Wysyłana na e-mail w kilka minut
Oceń
Gynoidalna, androidalna i uogólniona, czyli główne rodzaje otyłości - 7.1/10. Oddano 65 głosy.
Aleksandra Musiał
ponad miesiąc temu Ukończyła dietetykę na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biotechnologię ze specjalizacją analityka biotechnologiczna na Uniwersytecie Rolniczym.

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?