Jesteś na:

Zalety i wady korzystania z sauny infrared. Działa na zdrowie i urodę

16 18 20

Każdy z nas potrzebuje promieni słonecznych. Poznaj właściwości sauny infrared, która zapewni ci dostęp do nich o każdej porze roku i dnia.

Sauna infrared

Sauna infrared, czyli tzw. sauna na podczerwień jest doskonałą opcją dla osób, które nie mogą z różnych powodów korzystać z tradycyjnej sauny suchej czy mokrej. W dobrze już znanych saunach wysokotemperaturowych spotkamy się z dużą wilgotnością powietrza. Dla wielu takie warunki z przyczyn zdrowotnych są niepolecane przez lekarzy. Powszechnie znane sauny, jak i infrared oddziałują ciepłem. W tej ostatniej do tego celu wykorzystane są promienie podczerwone, które ogrzewają nasze ciało bezpośrednio, a nie jak w przypadku tradycyjnych saun po przez warunki utrzymane wewnątrz pomieszczenia. Pozytywnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest fakt, że aż 80% tej energii wnika w głąb naszego organizmu dając nam wiele korzyści. Promienie podczerwone przekształcają się w ciepło, które rozgrzewa podskórną tkankę tłuszczową, mięśnie oraz narządy wewnętrzne. Temperatura, z którą mamy styczność oscyluje w granicach 25 do 60° C, dlatego seans może trwać dłużej, co sprzyja lepszemu samopoczuciu oraz bardziej efektywnemu działaniu na sylwetkę. Warto podkreślić, że regularne seanse w saunie infrared pozwolą zlikwidować nadmierną tkankę tłuszczową przez energię stymulującą przemianę materii oraz poprawić metabolizm.

Saunie infrared została wynaleziona już prawie 40 lat temu. W 1965 roku dr Tadashi Ishikawa otrzymał patent na grzejniki cyrkonowo-ceramiczne, natomiast w 1979 roku systemy termiczne oparte na promieniach wspomnianego dr Ishikawy zostały używane przez lekarzy w Japonii. Ochrona patentowa niestety ograniczyła przekazanie systemu użytkowi publicznemu, dlatego dopiero kiedy wygasła, wynalazek został rozpowszechniony na resztę globu. Dotychczas na Wschodzie sprzedano ponad 700 000 podczerwonych systemów termicznych, a już ponad 30 milionów ludzi na całym świecie leczono miejscowo za ich pomocą.

Ciekawostką jest również to, że tak naprawdę źródłem ciepła jest piasek ogrzewany przez elektryczną cewkę oporową. Piasek wraz z cewką zamknięty jest w długiej i cienkiej rurze cyrkonowo-ceramicznej, czyli promiennikach ceramicznych bądź stalowej rurce, którą pokrywa cienka warstwa ceramiki.

Sauna infrared – korzyści

Każdy seans w saunie infrared dostarcza nam wiele korzyści. Po wniknięciu w głąb naszego ciała (do ok. 4,5 cm) promieni podczerwonych, następuje intensywne pocenie się, które pozwala nam spalić nawet 900 kcal na seansie 30 minutowym. Dodatkowo skóra zostaje oczyszczona z toksyn, będzie miała ładniejszy wygląd, a cellulit zostanie zredukowany. Utratę wagi powoduje zużycie energii koniecznej do produkcji potu, a następnie wydalanie tłuszczu.

Naukowcy dowiedli, że korzystanie z promieni podczerwonych sprzyja w leczeniu różnych dolegliwości i jednostek chorobowych, a lekarze zalecają wizyty w saunie infrared przy leczeniu bólów mięśni, kontuzjach, zwichnięciach, chorobach stawów czy zaburzeń krążenia. Sauna łagodzi bóle pleców i stawów wywołane przemęczeniem, reumatyzmem czy chorobą zwyrodnieniową, bóle towarzyszące oparzeniom czy nerwobóle. Niweluje objawy stresu, czy zmęczenia, napięcia nerwowe, złe samopoczucie, apatię oraz działa antydepresyjnie. Korzystanie z sauny zwiększa także rozciągliwość tkanek kolagenowych. Jest to bardzo ważne w przypadku więzadeł, torebek stawowych, ścięgien, podwięziach czy błony maziowej, które uległy zbliznowaceniu, zgrubieniu czy skurczeniu. Tkanki, które ogrzeją się do 45°C, a następnie zostaną rozciągnięte mogą zostać trwale wydłużone o ok. 0,5-0,9%. Wydłużenie to pozostaje po zakończeniu ogrzewania i rozciągania, lecz nie uzyskamy takiego efektu przy rozciąganiu w niższej temperaturze.

Sauna infrared przyspiesza leczenie wielu chorób jak np. uszkodzenie tkanek miękkich, porażenie nerwu twarzowego, rwa kulszowa, zapalenie stawów ostre i chroniczne, niedociśnienie, owrzodzenie nóg i odleżyny, cukrzycy, żylaków, hemoroidów, łagodzi przebieg menopauzy, a także poprawia wygląd skóry po trądziku, łuszczycy, oparzeniach oraz bliznach. Ponadto sprzyja mniejszej sztywności stawów, co potwierdzono 20% zmniejszeniem sztywności w temperaturze 45°C porównując z temperaturą 33°C , leczy dzięki temu reumatyzm stawów palcowych. Stosując ją w terapii ogrzewania mięśni poprawia przepływ krwi. Podwyższona temperatura ciała, rozszerza naczynia włosowate, tętnice i żyły. Ostatnio można także spotkać stosowanie promieni podczerwonych w leczeniu nowotworów i mimo, iż jest to dopiero nowa i eksperymentalna metoda staje się bardzo obiecująca w niektórych przypadkach.

Saunę infrared jest dwukrotnie tańsza przy zakupie i trzykrotnie tańsza w eksploatacji niż sauny konwencjonalne, ponieważ do podłączenia wystarczy gniazdo 220V, a pomieszczenie nie musi być adaptowane w żaden specjalny sposób. Można ją łatwo złożyć i przenieść, wyposażone są w radio z CD oraz komplet głośników.

Sauna infrared – wady

Warto przyjrzeć się schorzeniom, przy których głębokie nagrzewanie organizmu nie jest wskazane. Osoby cierpiące na niedoczynność nadnerczy, układowy liszaj rumieniowaty, stwardnienie rozsiane, ostry uraz stawu (do 48 godzin od urazu bądź od ustąpienia zaczerwienienia, gorąca lub opuchlizny), hemofilię lub skłonność do krwotoków powinny unikać sauny infrared. Nie należy korzystać z sauny także w przypadku, otwartych ran, chorób oczu, silnych oparzeń słonecznych. Zabronione jest używanie także osobom starszym i osłabionym, zwłaszcza chorym, kobietom w ciąży (lub podejrzewającym ciążę), małym dzieciom, zwierzętom oraz osobom pod wpływem alkoholu. Przeciwwskazaniem jest także złe samopoczucie w trakcie seansu jak i po nim.

Seanse w saunie infrared są również nie zalecane przy implantach chirurgicznych, wszczepach silikonowych bądź przy przyjmowaniu preparatów farmakologicznych (różnego rodzaju maści, żeli czy kremów leczniczych). Przed seansem w saunie infrared należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Sauna infrared – jak z niej korzystać?

Przed wejściem do sauny nie stosujemy żadnych kremów czy balsamów do ciała, zmywamy makijaż, a także zdejmujemy wszelką biżuterię czy okulary. Skóra musi naturalnie oddychać, by umożliwić wydalanie wszelkich zanieczyszczeń na zewnątrz. Jedynie osoby noszące soczewki mogą w nich pozostać, lecz powinny zapoznać się wcześniej z informacją od producenta czy nie ma przeciwwskazań do noszenia ich w takich warunkach.

Warto mieć również ze sobą ręczniki np. jeden duży do siedzenia, drugi do ocierania potu, a trzeci do podłożenia pod stopy. Do sauny wchodzimy bez klapek i siadamy na ręczniku tak, by nie stykać się skórą z powierzchnią drewnianą. Oczywiście seans w saunie to czas na spokój i wyciszenie się dlatego nie stosujemy żadnych ćwiczeń fizycznych i nie pijemy napojów. Nie należy wchodzić bezpośrednio po posiłku, ani na czczo. Najlepiej odczekać godzinę lub dwie od posiłku. Optymalny czas jednorazowego wejścia wynosi 30 minut w temperaturze ok. 45°C–60°C. Po zakończonym seansie wychodząc z kabiny warto owinąć się ręcznikiem bądź szlafrokiem, a także uzupełnić płyny. Po wizycie w saunie infrared nie musimy się schładzać pod prysznicem.

Dzięki wysokiej temperaturze otwierają się pory, przez które usuwamy zarówno toksyny, jak i metale ciężkie obecne w zwykłej wodzie. Podczas korzystania z prysznica nasza skóra pochłonęłaby je z powrotem. Dlatego też twarz warto przetrzeć jedynie delikatnie wodą bądź tonikiem bezalkoholowym. Szybsze krążenie krwi sprzyja lepszemu wchłanianiu zaaplikowanych kosmetyków, więc warto użyć balsamu nawilżającego.

Sauna infrared poprawia zdrowie i wygląd. Zmniejsza tkankę tłuszczową, pomaga wydalać wodę i produkty przemiany materii w skórze. Dzięki wysokiej temperaturze wraz z potem wydalany jest tłuszczu w 20%, cholesterol, metale ciężkie, kwasy i nagromadzone w ciele toksyn. Skóra staje się gładsza, pozbawiona cellulitu, zdrowa i czysta. Jeden seans 30-minutowy pozwala spalić 600–900 kcal (tyle co przebiegnięcie dystansu 10 km). Powyższe efekty możemy uzyskać dzięki regularnemu stosowaniu, czyli codzienne lub co drugi dzień. Pamiętajmy jednak, by nie zastępować sauną ćwiczeń. Może ona stanowić dodatek w kuracji odchudzającej, ale nie zamiennik. Warto pamiętać, że przed seansem należy skonsultować się z lekarzem.

Kup dietę już teraz !
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !
Oceń
Zalety i wady korzystania z sauny infrared. Działa na zdrowie i urodę - 6.8/10. Oddano 1480 głosy.
ponad miesiąc temu

Opinie

 • Iza 02.05.2016, 7:57

  Autor powinien dopisać, ze sauna stosowana zbyt często, wyplukuje minerały z organizmu.

  Odpowiedz
  • Bonavita.pl 05.05.2016, 7:32

   Zarówno w czasie sesji w saunie, jaki i w czasie wysiłku fizycznego wydzielamy pot, a z nim pewną ilość składników mineralnych. Jednak należy zaznaczyć, że jest to niewielka ilość. Wystarczy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, najlepiej wodą mineralną, aby zapobiec ewentualnym niedoborom tych składników.

   Odpowiedz
 • gość 22.11.2016, 10:02

  Piszą państwo, że „Po wizycie w saunie infrared nie musimy się schładzać pod prysznicem .Dzięki wysokiej temperaturze otwierają się pory, przez które usuwamy zarówno toksyny, jak i metale ciężkie obecne w zwykłej wodzie. Podczas korzystania z prysznica nasza skóra pochłonęłaby je z powrotem.”
  Czy w takim razie szybki prysznic jest również niewskazany zaraz po pobycie w saunie infrared? Czy jedynie nie należy się schładzać zimna wodą? Ciało poci się jednak przy takiej sesji, ciężko mi sobie wyobrazić brak prysznica na zakończenie.

  Odpowiedz
  • gosc 31.12.2016, 1:58

   Dlatego jest napisane że masz się tylko osuszyć ręcznikiem. Nie chodzi tu o temperaturę wody ale o samą wodę w której znajduje się dużo metali ciężkich. Trzeba odczekać jakiś czas po seansie i dopiero po nim można wziąć prysznic.

   Odpowiedz
   • mądrzejszy 27.02.2017, 10:27

    Gdzie wy się spłukujecie wodą z metalami ciężkimi? w Czarnobylu na saune chodzicie?

    Odpowiedz
  • Master Breslau 24.02.2017, 9:40

   Jeśli jesteś w saunarium to po wyjściu z infrared uzupełnij płyny i możesz skorzystać jeszcze z innej sauny temp. 60 lub odpocznij 15 min i dopiero opłucz ciało . Problemem jest tylko ilość ręczników które musimy mieć lub wypożyczyć. Sauny Infrared są różne jedne same dostosowują temp , w innych samemu się reguluję natężenie z takimi się spotkałem.

   Odpowiedz
 • Ania 19.02.2017, 10:46

  chciałabym dopytać ,czy na pewno można korzystać z sauny IR mając żylaki i niewydolność żylną?z tego co się orientuję to w przypadku takich dolegliwości nie powinno sie stosować terapii ciepłem ale być może te promienie działają inaczej.Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Master Breslau 24.02.2017, 9:48

   Sauny infrared są różne w zależności od obiektu. Takie które same się uruchamiają i regulują i takie które należy samemu włączyć . temp 25-40 C . W trakcie pierwszej wizyty w infrared w pierwszych 5 minutach było wręcz zimno , ponieważ byłem pierwszym klientem tego popołudnia w infrared.

   Odpowiedz
  • Irka 12.09.2017, 12:51

   Aniu, nie powinnaś ogrzewać łydek. Znajdź taką saunę bez promienników ogrzewających łydki

   Odpowiedz
 • Bolek 23.02.2017, 3:34

  Witam.
  Chcialbym zacząć korzystać z wozyt w saunie infrared, jednak zastanawiam się, czy mogę mając wadę wzroku. Mam astygmatyzm. Noszę okulary. Nigdzie nie mogę znaleźć info czy wolno mi. Wszędzie za to jest napisane, ze osoby z chorobami oczu nie mogą. Noe ma jednak zadnych dokladnych onfo na ten temat. Proszę o poradę.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Irka 12.09.2017, 12:48

   W Twoim przypadku to tylko wchodzi w grę sauna na podczerwień niskotemperaturową (IR-C – daleka podczerwień)

   Odpowiedz
 • Master Breslau 24.02.2017, 9:55

  Najlepiej spróbować i zabrać dobre okulary przeciw słoneczne lub zamknąć oczy w trakcie seansu i póżniej skonsultować z lekarzem okulistą opisując to miejsce z którego chce korzystać . Promiennik ciepła może powodować dyskomfort .

  Odpowiedz
  • Irka 12.09.2017, 12:44

   Racja, problemem jest w saunach infrared promieniowanie IR-A, bo może uszkadzać oczy. Zresztą zawsze jak mamy do czynienia ze zbyt wysoką temperaturą to oczy są narażone na przesuszanie i uszkodzenie. Dlatego należałoby wybierać infrared na daleką podczerwień IR-C (niskotemperaturowe), ale takie promienniki są bardzo drogie i mało kto je ma.

   Odpowiedz
 • Emilia 10.09.2017, 8:16

  Mam w domu saunę infrared. Korzystam z niej od blisko dwóch lat. Najlepiej włączyć ją na kilkanaście minut przed wejściem, wówczas czas, który w niej spędzimy, ok. pól godziny, pozwoli nam na optymalne wykorzystanie promieni w określonej już temperaturze. Zauważyłam znaczną likwidację cellulitu!!!, a muszę przyznać, że był dosyć zaawansowany. Korzystam z sauny regularnie, trzy razy w tygodniu. Również zmniejszyły mi się dolegliwości związane ze zwyrodnieniami stawów ręki. Dodam jeszcze, że zanim zaczęłam korzystać z sauny infrared, miałam wiele naczynek na udach. Po regularnym wchodzeniu do infra zauważyłam wręcz, że ich ilość zmniejszyła się:)) Zatem nic dodać, nic ująć. Polecam z czystym sumieniem:))

  Odpowiedz
  • michał 30.10.2017, 6:36

   Emilia jaką masz saunę ?
   przymierzamy się do zakupu i mamy opcje sauny przeszklonej lub drewnianej .

   Odpowiedz
  • Ania 16.12.2017, 1:34

   Jak chronisz oczy? Czy może dojść do uszkodzenia wzroku poprzez regularne korzystanie z tej sauny? Dzieki za odpowiedz.

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?