Wykrywanie raka piersi - niezbędne regularne samobadanie!

16 18 20

Niestety nie zostały jeszcze poznane przyczyny powstawania zmian nowotworowych, lecz wiadomo o wielu czynnikach, które znacząco wpływają na jego wystąpienie. Statystycznie można przyjąć, że spośród obecnie żyjących kobiet, co czternasta Polka zachoruje na raka piersi, natomiast rocznie w Polsce na raka sutka umiera 5000 kobiet.

Wykrywanie raka piersi

Profilaktyka pozwala nie dopuścić do rozwoju chorób, różnego rodzaju zaburzeń, a także zmniejsza ich skutki. Ważne jest pilnowanie badań okresowych, dzięki którym dbamy o siebie i swoich najbliższych.

Badania profilaktyczne pomagające wcześnie wykryć raka piersi, wpływają znacząco na podwyższenie świadomości kobiet na całym świecie i skuteczne wczesne wykrywanie zmian. Poddawanie się badaniom profilaktycznym umożliwia zdiagnozowanie choroby jak najwcześniej, a to sprzyja zwiększeniu szans na wyleczenie. W Polsce z programu profilaktyki w ciągu 2 lat skorzystało 43% kobiet.

Rak piersi to przeciwnik, którego można pokonać. Nie jest to łatwe, lecz do zrobienia. Potrzebna jest odwaga, cierpliwość oraz siła, które doprowadzą do całkowitego zdrowia. Największe prawdopodobieństwo zupełnego wyleczenia mają kobiety, u których rak piersi został wykryty najwcześniej, a umożliwia to właśnie regularne badanie piersi.

Profilaktykę dzielimy na pierwotną i wtórną. Pierwotna ma na celu zmniejszenie zachorowalności na raka piersi. Pomaga ona usunąć i zmienić dotychczasowe, niekorzystne zachowania dzięki wzrostowi świadomości u kobiet. Czynnikami ryzyka są m.in.: wysokoprocentowy alkohol, dieta z dużą ilością tłuszczów nasyconych czy otyłość – przede wszystkim w wieku pomenopauzalnym. Z pomocą może przyjść dieta bogata w owoce i warzywa, zwłaszcza te bogate w kwas foliowy, a także regularna aktywność fizyczna pomagająca zredukować tkankę tłuszczową. Profilaktyka wtórna z kolei stara się jak najwcześniej wykryć chorobę, a w konsekwencji sprawia, że jest to mniej okaleczające leczenie raka piersi. To od kobiety w pełni zależy, kiedy ewentualny rak zostanie wykryty, dlatego powinny one wykształcić w sobie nawyk samobadania piersi i zapoznać się ze wczesnymi objawami nowotworu.

Na wyniki badania mammograficznego trzeba czekać do ok. 3 tygodni.

Na wyniki badania mammograficznego trzeba czekać do ok. 3 tygodni.

Istnieje Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, który jest jedną z misji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Adresatami Programu są głównie kobiety między 50 a 69 rokiem życia, które powinny raz na 2 lata wykonać mammografię bez potrzebnego skierowania od lekarza. Podzielony jest on na dwa etapy: podstawowy oraz pogłębionej diagnostyki.

Na etap podstawowy skład się wywiad z wypełnioną ankietą, w której pacjentka odpowiada na pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia z naciskiem na kwestie związane z piersiami, niepokojącymi zaburzeniami oraz zagrożeniami, oraz badanie mammograficzne składające się z 4 zdjęć (po 2 każdej piersi) wraz z opisem.

W przypadku, gdy wynik badania jest pozytywny, czyli nie wykryto żadnych zmian złośliwych, na opisie widnieje wiadomość o braku jakichkolwiek podejrzeń oraz przybliżona data następnego badania. Natomiast kiedy wynik jest negatywny, znajdziemy informację o badaniach, jakie należy uzupełnić, a także skierowanie do następnego etapu, tj. pogłębionej diagnostyki.

Na wyniki badania mammograficznego trzeba czekać do ok. 3 tygodni. Najczęściej można je odebrać w ośrodku, w którym było przeprowadzone badanie bądź zostanie on wysłany pocztą w przypadku badań w mammobusach. Warto wiedzieć, że zdjęcie rentgenowskie przechowywane jest w ośrodku do 10 lat i jeśli byłoby potrzebne, zostanie wydane na wniosek kobiety.

Do drugiego etapu pogłębionej diagnostyki kierowane są kobiety, u których zostały zdiagnozowane pewne zmiany w etapie podstawowym. Jego celem jest wykluczenie bądź potwierdzenie ostatecznego wyniku. Lekarz bada piersi, może skierować na potrzebne badania, a także oceni wyniki dotychczasowych badań. Badaniami, jakie mogą zostać zlecone, są: mammografia uzupełniająca, USG piersi, biopsja cienkoigłowa, biopsja cienkoigłowa wykonywana podczas badania USG zwana celowaną czy biopsja grubo igłowa przy badaniu mikroskopowym pobranego materiału cytologicznego.

Zazwyczaj jakiekolwiek zmiany widoczne w drugim etapie nie są złośliwe, a pacjentka po 2 latach musiałaby się zgłosić do pierwszego etapu. Natomiast w przypadku, kiedy badania wykażą nowotwór złośliwy, lekarz w porozumieniu z pacjentką wyznacza dalsze postępowanie lecznicze.

Samobadanie piersi

By jednak nie doprowadzić do raka, bardzo ważne jest samobadanie piersi, które daje duże szanse na wyleczenie. Samobadanie składa się również z dwóch etapów: oglądania stanu piersi, a także palpacji, czyli badania dotykowego. Badanie powinno przeprowadzać się w ciepłym miejscu, w którym można zachować prywatność np. przed kąpielą. Sprawdźmy jak prawidłowo wykonać samobadanie:

Samobadanie – pozycja stojąca:

 1. Na początku skupmy się na wyglądzie piersi. Należy stanąć przed lustrem i dokładnie obejrzeć ich kształt, wielkość, kolor brodawek oraz zwrócić uwagę na to, czy nie pojawiły się wypryski, zmiany, dołki bądź uwypuklenia. Zwróćmy uwagę, czy brodawki mają taką samą wielkość oraz na górną część piersi dochodzącą do pach – węzły chłonne.
 2. Następnie odwróćmy się bokiem do lustra, splećmy dłonie z tyłu głowy i obejrzyjmy biust dokładnie z każdej strony.
 3. Oprzyjmy dłonie na biodrach, naciskając je tak mocno, by napinać odpowiednie mięśnie klatki piersiowej. Sprawdźmy, czy nie ma niepożądanych zmian.
 4. Pochylmy się do przodu i upewnijmy się, czy nie ma żadnych wgłębień bądź pofałdowań skóry czy wyciągnięcia brodawek.
By nie doprowadzić do raka, bardzo ważne jest samobadanie piersi.

By nie doprowadzić do raka, bardzo ważne jest samobadanie piersi.

Samobadanie – pozycja leżąca:

 1. Połóżmy się wygodnie, podłóżmy prawą rękę pod głowę – taka pozycja pozwala na przesuniecie części piersi w stronę mostka, a to zapewnia lepszy dostęp do całego gruczołu. Kobiety o dużym biuście niech podłożą poduszkę pod lewy bark.
 2. Samobadanie wykonujemy lewą ręką, uciskając mocno pierś, przemieszczając palce według jednego z poniższych opisów. Badanie przeprowadzajmy starannie, nie pomijając żadnego fragmentu gruczołu. Dłoń należy trzymać równolegle do powierzchni skóry, a całą powierzchnią dłoni dotykać pierś – nie tylko koniuszkami.
 3. Trzeba pamiętać, że rak piersi może stwarzać przerzuty do węzłów chłonnych oraz okolicy nadobojczykowej. Badanie dotykowe również pozwoli nam zdiagnozować zmiany w dołach pachowych. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, czy węzły chłonne nie są powiększone.
 4. Po zakończeniu badania lewej piesi przechodzimy do prawej i powtarzamy wszystkie punkty. Podłóżmy lewą rękę pod głowę i stosujmy się do instrukcji.

Piersi należy badać ruchami w kształcie koncentrycznych okręgów, ruchami promienistymi lub ruchami góra – dół.

 1. Ruchy w kształcie koncentrycznych okręgów – zaczynamy od zatoczenia największego koła stanowiącego obwód piersi, a przy tym małe kółeczka prostopadle do kierunku ruchu, przesuwając się dalej ruchem spiralnym aż do brodawki. W taki sposób uda nam się zbadać cały gruczoł.
 2. Ruchy promieniste – pierś dzielimy na 12 godzin jak w tarczy zegara; kierunek ruchu: od brodawki na zewnątrz piersi, ruch: zataczanie koła na zewnątrz gruczołu, do czasu aż zbadamy całą pierś.
 3. Ruchy góra-dół – Pierś dzielimy na wąskie pionowe paski, ruch ręki kieruje się na zmianę do góry i do dołu zataczając przy tym małe koła.

Korzystajmy z dostępnych w dzisiejszych czasach programów i sposobów wczesnego wykrywania raka piersi, ponieważ może to spotkać wielu z nas. Warto znać metody wykrywania nowotworu by później być mądrzejszym i świadomym dalszej drogi leczenia. Nie bójmy się zapisać na wizytę do lekarza onkologa, jeśli tylko nam się wydaje, że coś wyczuliśmy na piersi.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Wykrywanie raka piersi - niezbędne regularne samobadanie! - 4.3/5. Oddano 4 głosy.
Autor artykułu: