Witamina B6 i B12 zwiększają ryzyko raka płuc!

16 18 20

Witaminy zawsze kojarzymy jako niezawodny sposób na zachowanie zdrowia. Co się dzieje, jeśli przyjmujemy ich za dużo? Według najnowszych badań znacznie większa ponad normę podaż witaminy B6 i B12 zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc!  

Witamina B6, B12 a rak płuc

Naukowcy z The Ohio State University Comprehensive Cancer Center przeprowadzili długoterminowe badania na temat wpływu witaminy B6, B12 i B9 na rozwój raka płuc. Brała w nim udział grupa 77 111 pacjentów, którym podawano duże dawki witaminy B6, B12 i B9. Obserwacje prowadzono na przełomie 10 lat.

Jak się okazało, większe ryzyko zachorowania na raka płuc obserwowano w grupie palących mężczyzn. Przy przyjmowaniu dawki większej niż 20 mg witaminy B6 ryzyko nowotworu płuc rosło trzykrotnie. Zażywanie 55 µg witaminy B12 zwiększało ryzyko zachorowania nawet czterokrotnie! Witaminy B9 nie spowodowała zwiększenia ryzyka zachorowania na raka płuc.

Po raz kolejny sprawdza się powiedzenie, że wszystko w nadmiarze może zaszkodzić. Zarówno nadmiar,  jak i niedobory witamin mogą być groźne dla zdrowia. Najważniejszy jest umiar. Warto poznać własne zapotrzebowanie na witaminy dostosowane do wieku i płci, by zapewnić sobie odpowiednią ich ilość w diecie.

Literatura:

Theodore M. Brasky, Emily White, and Chi-Ling Chen, Clear link between heavy vitamin B intake and lung cancer, [dostęp on-line] http://ascopubs.org/doi/10.1200/JCO.2017.72.7735
ponad miesiąc temu

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone