Wirus HPV u mężczyzny – objawy, leczenie i testy diagnostyczne

16 18 20

Wirus HPV (Human Papilloma Virus) to wirus brodawczaka ludzkiego. Istnieje wiele typów wirusa, które mogą powodować bardzo łagodne zmiany na skórze w postaci brodawek, aż do bardzo poważnych chorób jak nowotwór oraz złośliwych typów raka szyjki macicy czy prącia.

HPV u mężczyzn

Rzadko się mówi o HPV u mężczyzn. Większość przypadków kojarzona jest z kobietami. Najgłośniej o nim słychać podczas różnorodnych kampanii przeciwko rakowi szyjki macicy oraz propagującymi szczepienia przeciwko HPV. Jak się okazuje ten problem dotyczy również mężczyzn.

Przyjmuje się, że zakażenie wirusem HPV dotyczy nawet 50% populacji ludzkiej w ciągu całego życia. Część z tych przypadków jest przez lata utajona nie dając żadnych objawów. W tej grupie znajdują się także mężczyźni.

Szacunkowo określa się, że około 1% mężczyzn, którzy mają kontakt z wirusem, po infekcji będzie zmagać się z powikłaniami w postaci licznych chorób wywoływanych przez HPV. Najczęściej chorują mężczyźni miedzy 18 a 24 rokiem życia, a ryzyko zakażenia znacznie wzrasta wśród osób homoseksualnych.

Główną drogą zakażenia wirusem jest kontakt seksualny (także analny czy oralny). Infekcja wirusem przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, a nosiciele nie są nawet ich świadomi. Niestety, mężczyzna, który jest zakażony HPV, może zarażać kolejne osoby.

Objawy HPV u mężczyzn

Głównym problemem, który wywołuje HPV są różnego rodzaju, kształtu, wielkości i zasięgu brodawki układu moczowo-płciowego. Są one ciężkie do wyleczenia, często po okresie remisji pojawiają się ponownie. Czasami obejmują bardzo duże obszary, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając oddawanie moczu. Są to nieestetycznie wyglądające, kalafiorowate zmiany, które najczęściej występują w grupach. Na tym jednak nie koniec. HPV postrzegany jest jako bardzo groźny wirus. Może powodować rozwój nowotworów. U mężczyzn rozwijają się najczęściej nowotwory odbytu, które objawiają się bólem, krwawieniem, świądem oraz wydzieliną z odbytu. Drugim jest rak prącia. Wczesne objawy mogą przejawiać się zmianą koloru i grubości skóry oraz zgrubieniem prącia. W późniejszym etapie pojawiają się narośle oraz rany na prąciu. Niestety, czasem choroba przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, aż do bardzo zaawansowanych stanów.

Innymi, nieco nietypowymi objawami, które powinny zaniepokoić są: swędzenie i uczucie pieczenia penisa podczas oddawania moczu, zaczerwienienie, puchnięcie, dziwna wydzielina z cewki moczowej. Niekoniecznie muszą świadczyć o zakażeniu wirusem HPV, jednak mogą oznaczać inną poważną chorobę.

Leczenie HPV u mężczyzn

Niestety nie istnieje lek, który pozwala na wyleczenie HPV. Leczenie objawów wirusa jest bardzo ciężkie. Czasem stosuje się miejscowo maści ze składnikami przeciwwirusowymi, którymi pacjent może sam smarować okolice narządów płciowych zajętych brodawkami. Niekiedy po takiej terapii objawy ustępują, jednak nie jest powiedziane, że z czasem nie pojawią się ponownie. Innym sposobem pozbycia się uciążliwych zmian jest zamrażanie, a nawet w zaawansowanych stadiach wycinanie chirurgiczne brodawek.

Nowotwory wywołane HPV leczone są w zależności od stadium i rozpoznania metodami chirurgicznymi, radioterapią oraz chemioterapią. Często metody te stosowane są naprzemiennie.

Test na HPV dla mężczyzn

Badanie na obecność wirusa HPV opiera się na testach genetycznych, których zadaniem jest potwierdzenie obecności DNA wirusa. Najlepszym sposobem na wykrycie zakażenia wirusem HPV są metody biologii molekularnej, PCR (łańcuchowa reakcja polimerazy). Badanie polega na pobraniu wymazu z cewki moczowej specjalną szczoteczką, a następnie w specjalnym laboratorium wymaz poddawany jest analizom.

HPV to bardzo groźny wirus nie tylko dla kobiet. Przenoszony jest drogą płciową i może powodować łagodne, drobne zmiany w postaci brodawek w okolicach narządów płciowych, aż do poważnych chorób jak nowotwór. Często zakażenie wirusem HPV jest utajone i przez lata nie pojawiają się objawy. Aby sprawdzić, czy jesteśmy nosicielami wirusa HPV można wykonać specjalne testy molekularne, które potwierdzą jego obecność.

 

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Wirus HPV u mężczyzny – objawy, leczenie i testy diagnostyczne - 3.8/5. Oddano 211 głosy.
Autor artykułu:
Aleksandra Musiał
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.