Test ciążowy może wykryć nowotwór

16 18 20

Wykonując test ciążowy, możemy przez przypadek wykryć rozwijający się w naszym organizmie nowotwór złośliwy. Co ma wspólnego ciąża z nowotworem? Okazuje się, że całkiem sporo.

Wykrywanie nowotworu

Pewne pre-embrionalne komórki w ciąży nie różnią się w sposób znaczny od złośliwych komórek nowotworowych. Trofoblastyczną teorię raka przedstawił Edward Griffin w książce „Świat bez raka”. Według niego, trofoblast, czyli zewnętrzna warstwa komórek błon płodowych ma klasyczne cechy nowotworu i w podobny sposób się rozwija: bardzo szybko ulega podziałowi i gwałtownie rośnie oraz się rozprzestrzenia. Wszystkie komórki trofoblastu (zarówno płodowe, jak i nowotworowe) produkują unikatowy hormon nazywany gonadotropowym, który jest łatwo wykrywalny w moczu.

Prosty test ciążowy oparty na wykryciu hormonu gonadotropowego wykryje zarówno ciąże, jak i nowotwór. Dokładność takiego testu wynosi powyżej 85%.  W momencie wykrycia nowotworu, jest szansa na to, że będzie on jeszcze w bardzo wczesnej fazie, kiedy to leczenie daje większą szansę na wyzdrowienie.

Test ciążowy jest szansą na polepszenie profilaktyki nowotworowej. Jest to metoda nieinwazyjna i jak najbardziej bezpieczna dla organizmu, w przeciwieństwie do biopsji czy promieniowania jonizującego, nie daje efektów ubocznych, a dodatkowo może wykryć komórki nowotworowe w bardzo wczesnej fazie. Wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szansę na wyleczenie. Ostatni trwają badania nad witaminą B17, która skutecznie niszczy komórki rakowe.  

Literatura:

1. E. Griffin, Świat bez raka. Opowieść o witaminie B17, ISBN: 9788385290179.

 

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Test ciążowy może wykryć nowotwór - 3.9/5. Oddano 139 głosy.
Autor artykułu: