witamina

Retinol – działanie. Retinol na trądzik

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Retinol należy do grupy barwników organicznych – karotenoidów. Czym jest i jakie pełni funkcje w organizmie? Czy retinol może pomóc w zwalczaniu trądziku?

Działanie witaminy E. W czym jest witamina E?

Alicja Bławat ponad miesiąc temu

Jako witamina antyoksydacyjna zapobiega starzeniu się komórek i neutralizuje wolne rodniki. Wykazuje korzystne działanie w profilaktyce nowotworów, chorób serca. Warto poznać bliżej jej działanie oraz źródła, w których występuje.

W czym jest witamina D. Czy można przedawkować witaminę D?

Karolina Ruszkiewicz ponad miesiąc temu

Witamina D została odkryta w 1918 r. i obejmuje trzy steroidy wykazujące aktywność biologiczną: witamina D2 (ergokalciferol) – występująca w roślinach i grzybach, D3 (cholekalciferol) – wytwarzana przez organizmy zwierzęce oraz 7-dehydrocholesterol.

Niedobór witaminy C – objawy, skutki. Źródła witaminy C

Karolina Ruszkiewicz ponad miesiąc temu

Witaminy to związki egzogenne, czyli takie, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować, dlatego konieczne jest ich dostarczanie wraz z dietą. Są one potrzebne w niewielkiej ilości, ale bez nich wzrost i rozwój organizmu jest praktycznie niemożliwy. Witaminy same nie dostarczają energii, pomagają jednak w metabolizmie składników, które są jej źródłem – czyli białek, tłuszczów i węglowodanów. Niedobory witamin mogą być przyczyną wielu chorób.

Przedawkowanie witaminy C – objawy. Dzienna dawka witaminy C

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Z uwagi na brak enzymu oksydazy L-gulonolaktonowej, a tym samym możliwości syntezy witaminy C w organizmie człowieka, innych naczelnych i świnek morskich, istnieje konieczność dostarczania jej wraz z produktami żywnościowymi. Wraz z okresem jesienno-zimowych zachorowań, pod wpływem reklam telewizyjnych i innych mass-mediów, rośnie zainteresowanie rozmaitymi preparatami witaminowymi, w tym kwasem L-askorbinowym, dostępnymi  w aptekach i nie tylko..

Biotyna (witamina B7) – działanie, niedobór, występowanie. Biotyna na włosy

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Łuszcząca się skóra, osłabione włosy i paznokcie wprawiają w zakłopotanie niejedną kobietę na świecie. Niejednokrotnie przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedostateczna podaż witamin i składników mineralnych w codziennej diecie. „Witamina piękna” może okazać się skutecznym środkiem w walce z problemami skórnymi.

Cholina (witamina B4) – działanie, preparaty, występowanie

Małgorzata Mleko ponad miesiąc temu

Cholina, nazywana witaminą B4, uważana jest za substancję “witaminopodobną”. Posiada istotne znaczenie biologiczne i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jakie właściwości wykazuje? Które produkty są jej najlepszym źródłem?

Niacyna – właściwości, dawkowanie, skutki uboczne. Niacyna na depresję

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Niacyna może pomóc w leczeniu zaburzeń lipidowych, migreny a nawet depresji – wszystko zależy od jej dawki.

Nasiona chia czy siemię lniane – co lepsze?

Małgorzata Mleko ponad miesiąc temu

Odkąd nasiona chia stały się popularne na naszym rynku wiele osób zaczęło zastanawiać się, czym one właściwie różnią się od dobrze znanego nam siemienia lnianego. Czy jest w nich coś, co powoduje, że są o wiele zdrowsze od nasion lnu? A może zupełnie przeciwnie?

Witaminy – które na co i gdzie je znaleźć

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Witaminy – wszyscy wiedzą, że potrzebne, ale już nie do końca wiedzą, dlaczego i gdzie mogą je znaleźć. Dziś zbierzemy dla Was wszystkie artykuły, które do tej pory pojawiły się na naszym portalu. Przyjrzymy się najważniejszym witaminom, odnajdziemy ich źródła i poznamy rolę w organizmie.

Witamina B3 (PP, niacyna) – zapotrzebowanie, rola, źródła, niedobór oraz nadmiar

Kozak Natalia ponad miesiąc temu

Witamina B3, zwana inaczej niacyną, odpowiada między innymi za właściwe działanie mózgu, bierze udział w syntezie hormonów, a także posiada właściwości obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Rzeżucha – właściwości, wartości odżywcze, zastosowanie oraz domowa uprawa

Iwona Jędrzejczyk ponad miesiąc temu

Rżerzuchę warto posiać nie tylko na Wielkanoc. Roślina ta posiada zadziwiająco dużo pozytywnych właściwości i cennych składników odżywczych.

Jesienne zupy kremy – dynia, cukinia i bakłażan

Zofia Mikoś ponad miesiąc temu

Jesienne zupy kremy pełne wartości odżywczych.

Sałata lodowa. Właściwości, wartości odżywcze, witaminy i przepisy

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Krucha, smaczna, dobra do sałatek czy jako dodatek do dań głównych. Sałata lodowa często gości na naszych stołach. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, czy jedząc niby zwykłą i bez wyraźnego smaku sałatę, możemy dostarczyć organizmowi składników odżywczych?

Przepis na owocowy koktajl witaminowy

mgr Magdalena Borowiec ponad miesiąc temu

Sporządzenie koktajlu owocowego jest proste i szybkie, a jego wartość odżywcza jest bardzo wysoka. To doskonałe uzupełnienie codziennej diety.