Serotonina – działanie, źródła w pożywieniu
Serotonina zwana też hormonem szczęścia jest dość dobrze znana ze swoich właściwości poprawiających nastrój oraz relaksujących. Serotonina jest niezbędna dla dobrego samopoczucia, snu i apetytu, w związku z tym jej deficyt w ośrodkowym układzie nerwowym powoduje wiele niekorzystnych zmian w naszym organizmie. Wyjaśnijmy sobie zatem, skąd ona się bierze i jak działa.
Nadmiar i niedobór serotoniny. Jak podnieść poziom serotoniny?
Kiedy po raz pierwszy na początku XX wieku wyizolowano serotoninę zaczęto zastanawiać się nad rolą, a także powiązaniem jej niskiego poziomu z zaburzeniami nastroju oraz występowaniem stanów depresyjnych. Wraz z dopaminą uznawana jest za „hormon szczęścia”. To właśnie ona sprawia, że człowiek czuje się szczęśliwy, odczuwa przyjemność i euforię, a jej brak jest często powodem zaburzeń pracy wielu układów.
Bezsenność u dzieci – konsekwencje, przyczyny, dieta
Niewystarczająca ilość snu sprawia, że dzieci w ciągu dnia są drażliwe, nie mogą skupić uwagi na wykonywanych czynnościach, mają trudności z zapamiętywaniem i relacjami międzyludzkimi.
Wskazówki żywieniowe dla osób z depresją
Czy depresję można leczyć tylko środkami farmakologicznymi i przy pomocy psychoterapii? Jaki wpływ ma odżywianie na naszą kondycję psychiczną? Przekonaj się sam!
Zmiany w diecie, które pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie
Poczucie samozadowolenia, radości i optymizmu zależy oczywiście od wielu czynników. Na nasze samopoczucie może jednak wpływać także nasza dieta. Zobacz w co ją uzupełnić, aby cieszyć się życiem, a nie pogrążać w coraz niebezpieczniejszych skutkach ciągłego stresu.
Tryptofan – rola w depresji, źródła i możliwe skutki uboczne
Depresja może być także spowodowana zła dietą ubogą w tryptofan. Poznajcie substancję, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i chroni depresją.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !