suszone owoce

Rodzynki – rodzaje, właściwości. Rodzynki a odchudzanie. Czy rodzynki są zdrowe?

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Rodzynki można uwielbiać lub mieć do nich awersję. Ich dodatek do ciast – sernika czy makowca – budzi duże kontrowersje. Jak rodzynki wyglądają z punktu widzenia dietetyka?

Suszone figi – właściwości. Jak suszyć figi?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Suszone figi są surowcem niezwykle popularnym. Znajdują się na półkach wszystkich sklepów i są nieodłącznym składnikiem bożonarodzeniowego kompotu z suszu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakimi właściwościami się charakteryzują i jakie korzyści płyną z ich spożywania!

Liofilizacja – żywność i owoce liofilizowane

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Liofilizowana żywność zaczęła wchodzić coraz śmielej do przemysłu spożywczego ciesząc się rosnącą popularnością. Owoce zachowujące swój piękny kolor czy kształt zdobią potrawy blogerów na całym świecie, ale pozostaje jeszcze pytanie o ich wartość zdrowotną. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest liofilizacja i jakie ma zastosowanie.

Suszona żurawina – właściwości, kalorie, cena. Jak suszyć żurawinę?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Suszona żurawina jest powszechnie dostępna na sklepowych półkach, jednak nadal niedostatecznie doceniana. Niestety nie każdy wie, jakie korzyści zdrowotne niesie jej spożywanie oraz jakim bogatym składem charakteryzuje się ten produkt. Co więcej otrzymywanie suszonych owoców ze świeżych jest niezwykle proste i możliwe do samodzielnego wykonania w domu, zatem nie trzeba wydawać kroci by cieszyć się jej smakiem.

Suszone jabłka – właściwości. Jak suszyć jabłka. Przepis na chipsy jabłkowe

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Jak suszyć jabłka i zrobić z nich chipsy? Właściwości suszonych jabłek.

Daktyle suszone – właściwości. Daktyle suszone a odchudzanie

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Suszone daktyle są owocami zaliczanymi do bakalii, czyli produktów charakteryzujących się wysoką wartością odżywczą i walorami prozdrowotnymi oraz ciekawym aromatem. Bakalie są powszechnie wykorzystywane do wyrobów cukierniczych m.in. ciast i ciasteczek, sprawdzają się ponadto jako dodatek do potraw mięsnych, słodki element sałatek warzywnych oraz samodzielna przekąska między posiłkami.

Daktyle – właściwości, syrop z daktyli. Czy daktyle są zdrowe?

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Owoce palmy daktylowej, czyli tytułowe daktyle, są zasobnym źródłem składników mineralnych, witamin oraz błonnika pokarmowego. Są chętnie spożywane w formie świeżych lub suszonych owoców oraz stosowane jako zamiennik cukru w wypiekach. Ich wysoka wartość odżywcza daje podstawę do określenia daktyli mianem tzw. superfoods.

Suszone czy świeże owoce – co lepsze?

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Czy suszone śliwki mają takie same wartości odżywcze, co świeże? Co różni świeże owoce od ich suszonych odpowiedników? Które z nich lepiej spożywać i dlaczego?

Siarczyny – źródła, wpływ na zdrowie

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Od dawien dawna właściwości konserwujące i przeciwutleniające siarczynów wykorzystywano zarówno w przetwórstwie winiarskim, jak i owocowo-warzywnym, celem wydłużenia okresu przydatności do spożycia rozmaitych przetworów. Współcześnie na rynku krajowym zauważa się wzrost świadomości konsumentów oraz zainteresowania produktami naturalnymi, bez konserwantów – o doskonałych walorach smakowych. Siarczyny Siarczyny (E220–E228) znalazły zastosowanie w przemyśle owocowo-warzywnym jako środki zapobiegające rozwojowi bakterii, w mniejszym stopniu pleśni i drożdży, a także jako środki przeciwutleniające. Związki te wykazują największą skuteczność działania w środowisku kwaśnym. W żywności o odczynie obojętnym tracą swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Atrakcyjna barwa owoców suszonych moreli czy brzoskwiń jest wynikiem działania substancji oznaczanej symbolem E220. Hamujący efekt w stosunku do enzymu oksydazy polifenolowej wydaje się być korzystny dla producentów jak i konsumentów żywności

Sorbinian potasu – źródła, szkodliwość

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Brak czasu na codzienne przygotowywanie żywności oraz postęp technologiczny sprawił, iż przemysł spożywczy opanowały substancje dodatkowe, których należytym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, wydłużając tym samym termin ich przydatności do spożycia. Wśród szerokiej gamy dodatków do żywności jednym z najczęściej stosowanych jest biały, krystaliczny proszek oznaczony symbolem E202.

Warzywa i owoce suszone – produkcja, zalety i wady

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Jedną z metod utrwalenia jarzyn i słodkich plonów jest suszenie. Jak ta metoda wpływa na wartość odżywczą produktu oraz jakie zmiany możemy zaobserwować w ich strukturze oraz jakości? Czy warto spożywać suszone warzywa i owoce?

Na długie wyprawy wakacyjne zabierz ze sobą suszone owoce!

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Wakacje to czas urlopów i odpoczynku. Jednak niektórzy wolą wakacje spędzać aktywnie. Gdziekolwiek się znajdziemy, jakikolwiek sport będziemy uprawiać, warto mieć przy sobie suszone owoce!

Zalety i wady suszonych owoców – bomba witamin czy pustych kalorii

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Dla jednych – skoncentrowane źródło witamin i mikroelementów utrwalone w postaci małej, słodkiej przekąski. Dla innych – kaloryczna bomba, która poza olbrzymią ilością cukru ma nam niewiele do zaoferowania. Czy warto sięgać po suszone owoce? Kiedy i jakie wybierać, by czerpać jak najwięcej korzyści z ich spożywania?

Śliwki skutecznym sposobem na prewencje nowotworu!

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Badania potwierdzają pozytywne działanie suszonych śliwek na układ pokarmowy człowieka. Ich właściwości mogą skutecznie przeciwdziałać występowaniu nowotworu jelita grubego!