psychologia

Metoda Gabriela, czyli jak schudnąć bez diety

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Kolejny tygodniowy jadłospis i rozpisany plan treningowy, kolejne wyrzeczenia, kolejne wątpliwości. Mieszanka strachu i obaw, czy rozpoczęta redukcja masy ciała przyniesie oczekiwane rezultaty. Czy warto męczyć się z kolejną „dietą cud”, która nie dość, że kosztuje wygórowaną cenę to jej efekty mogą okazać się krótkotrwałe? Czy da się schudnąć bez diety?

Zaburzenia jedzenia w ujęciu psychoanalitycznym

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

Jako pierwszy problematyce anoreksji w ujęciu psychoanalitycznym przyglądnął się Freud. Opisał on pacjentki anorektyczce jako nieradzące sobie z własnym napięciem seksualnym. Również późniejsi analitycy interpretowali to zaburzenie w kategorii opóźniania i zaprzeczania swojej kobiecości, zaś jeden z objawów – zanik miesiączkowania, miał pozwalać pacjentkom na przedłużanie dzieciństwa.

Cena posiłku wpływa na jego smak

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Zespół badawczy z Cornell University in Ithaca w Nowym Jorku przeprowadził eksperyment, który wykazuje dużą zależność pomiędzy ceną dania w restauracji a naszą oceną smaku zjedzonego posiłku. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze dla drogich dań, w przypadku tańszych nie ma ono aż tak dużego znaczenia.

Wolna wola – jesteśmy sprawcami czy obserwatorami własnych czynów?

Tomasz Starczewski ponad miesiąc temu

Czym własciwie jest wolna wola? Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć w świetle nauk bilogicznych, psychologii i neurologii. Czy człowiek może być odpowiedzialny za własne czyny?

Wywiad motywujący – praca z motywacją

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Określany jest mianem spokojnego dialogu i wyszukaną formą prowadzenia pacjenta. Jest niezwykle przydatny w przypadkach, gdy motywacja pacjenta do zmiany jest na niskim poziomie lub nie ma jej wcale.

Zakupoholizm – obsesyjne nabywanie przedmiotów

Zofia Mikoś ponad miesiąc temu

Najczęstsza przypadłość dotykająca współczesne społeczeństwo konsumpcyjne.

Ciekawość – pomaga się nam uczyć, ale dlaczego?

Tomasz Starczewski ponad miesiąc temu

Ciekawość to nie pierwszy stopień do piekła, a czynnik pozwalający szybciej zapamiętywać i prowadzący do efektywniejszej nauki.

Proste zasady dobrego celu – metoda SMART

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

Dowiedz się, jak najlepiej planować swoje działania, aby osiągnąć cel. Bądź SMART!

Dlaczego diety odchudzające nie działają? Poznaj 5 powodów

Iwona Jędrzejczyk ponad miesiąc temu

Dlaczego nie mogę schudnąć? Czy to pytanie spędza Ci sen z powiek? Jeżeli tak to poznaj 5 powodów, przez które Twoje starania stają się nieskuteczne.

Znaczenie rodziny w procesie odchudzania

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Osoby odchudzające potrzebują nie tylko samozaparcia, dobrze ułożonej diety i regularnej aktywności fizycznej, ale także motywacji. Zapewnić ją może rodzina i bliskie otoczenie.

Charakter i umiejętności przywódcze

Magdalena Piątek ponad miesiąc temu

Każdy menadżer zarządzający grupą ludzi musi odznaczać się pewnymi cechami osobowości. Dowiedz się, czy nadajesz się na lidera.

Wpływ typu osobowości na sposób odżywiania

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Czy wiesz, czym wyróżnia się Twoja osobowość? Dowiedz się, jaki ma ona wpływ na Twój sposób odżywiania.

Działaj, żyj i osiągaj swoje cele. Istnieć nie oznacza żyć!

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Nie przestawaj działać z powodu lęku przed błędami. Niech staną się one źródłem nauki. Brak działania powoduje stagnacje, która zubaża Twoje życie.

Jak pokonać wampira emocjonalnego

Magdalena Piątek ponad miesiąc temu

Jeżeli masz już dość osób, które wysysają z Ciebie wszelkie chęci do działania, poznaj sposoby na zwalczanie wampirów energetycznych.

Wampiry emocjonalne (energetyczne) i ich rola w naszym życiu

Magdalena Piątek ponad miesiąc temu

Nie pozwól, aby ktoś zakłócał Twój spokój. Jeśli czujesz, że ktoś Cię przytłacza, może warto zastanowić się nad zerwaniem kontaktu? Dbaj o to, aby relacje z innymi nie zniszczyły Twojego samopoczucia i pewności siebie.

Agresja – pozostałość po naszych przodkach

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Agresja i przemoc to zjawiska w dzisiejszym świecie postrzegane jako negatywne i szkodliwe. Z punku widzenia psychologii ewolucyjnej jest zgoła inaczej. Dlaczego? Czy mózg przestępcy różni się od mózgu osoby działającej zgodnie z prawem?

Trichotillomania, czyli hair pulling disorder – objawy, leczenie, grupy ryzyka

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

To rzadkie schorzenie, które prowadzi do samodzielnego pozbawiania się włosów. Najważniejsza w tym wypadku jest oprócz terapii farmakologicznej i psychologicznej, wsparcie najbliższych.

Nie kocham, nie lubię, nie szanuję...siebie – jak skutecznie radzić sobie z niską samooceną?

Katarzyna Jaros ponad miesiąc temu

Czy potrafisz określić swoją samoocenę? Dowiedz się od czego zależy jej wysoka bądź niska wartość!

Pracoholizm. Przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Każdy pracodawca chciałby zatrudniać osoby pracowite, sumienne, ambitne i oddane swojej pracy. Kiedy jednak zostaje zachwiana równowaga między wykonywaniem swoich obowiązków, a tym, że praca staje się całym życiem?

Ciekawostki psychologiczne – najnowsze odkrycia i obalone mity

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Ludzka psychika nadal pozostaje sferą nie do końca zgłębioną przez naukowców. Im więcej jednak o niej wiemy tym lepiej kontrolujemy swoje działania i nie poddajemy się manipulacjom.