Kolka żółciowa – objawy. Co na atak kolki żółciowej?
Ból bądź dyskomfort w nadbrzuszu o różnym stopniu nasilenia to jeden z najczęstszych symptomów choroby jamy brzusznej – kamicy żółciowej. W piśmiennictwie polskim czynniki ryzyka tego schorzenia określane się jako 5 x P, co w praktyce oznacza kolejno płeć piękną, puszystą, płodną, jak i w pełni wieku (po czterdziestce). Choć kamica na ogół przebiega bezobjawowo, i tylko niewielki procent (0,5–4%) przypadków przechodzi w objawową postać, pierwszym symptomem, którego nie da się nie zauważyć jest atak kolki żółciowej.
Cholestaza – objawy, leczenie i dieta
Cholestazą nazywamy zastój żółci spowodowany jej nieprawidłową produkcją lub przepływem do dwunastnicy. W wyniku tego stanu dochodzi do upośledzonego trawienia i wchłaniania tłuszczów, uciążliwego świądu skóry i żółtaczki. Co prowadzi do wystąpienia cholestazy, jak ją rozpoznać, jak jej zapobiegać i jak ją leczyć? Czy dieta ma znaczenie w prewencji i terapii zastoju żółci?
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – zasady, produkty zalecane i zakazane, efekty
Po resekcji pęcherzyka, w organizmie nie ma miejsca na gromadzenie nadmiaru żółci, w związku z czym dieta po zabiegu powinna być łatwostrawna i niskotłuszczowa.
Kamica żółciowa – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka oraz dietoterapia
Rozwój techniki oraz szeroka dostępność nieinwazyjnej ultrasonografii znacznie ułatwiły wykrywanie, jednocześnie zwiększając liczbę osób wyleczonych z kamicy żółciowej.
Kamienie żółciowe – domowe sposoby
Kamienie żółciowe to złogi powstające w pęcherzyku żółciowym. Problem ten spotykany jest zdecydowanie częściej u osób starszych oraz statystycznie częściej u kobiet niż u mężczyzn.