nowotwór jelita grubego

Oceń
nowotwór jelita grubego - 1.7/5. Oddano 3 głosy.

Nowotwór jelita grubego jest zaliczany do nowotworów złośliwych. Atakuje jedną z części jelita grubego (kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy lub odbytnicy). Nowotwór jelita grubego może rozwijać się nawet 10 lat bez konkretnych objawów. Częściej chorują na niego mężczyźni niż kobiety. Rzadko kiedy występuje przed 40 rokiem życia. Największą zachorowalność obserwuje się w siódmej dekadzie życia. Nowotwór jelita grubego częściej występuje u osób zmagających się z chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, z polipami w jelicie grubym a także u osób, u których w rodzinie występowała już ta choroba i palących.

Otręby a płatki owsiane – różnice, zastosowanie

Małgorzata Mleko ponad miesiąc temu

Czy wiesz, czym różnią się płatki od otrębów owsianych? Czy stosujesz te produkty w swojej kuchni? Jakie właściwości niosą ze sobą? Czy warto po nie sięgać? Rozwiej swoje wątpliwości!

Dieta u chorych ze stomią – zasady, wskazania oraz produkty

Dominika Maj ponad miesiąc temu

Czy posiadanie stomii musi oznaczać gorszą jakość życia? Czy na pacjentów nakładana jest inna dieta niż w przypadku pozostałych ludzi? Jakie zmiany należy wprowadzić, aby móc normalnie funkcjonować?

Śliwki skutecznym sposobem na prewencje nowotworu!

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Badania potwierdzają pozytywne działanie suszonych śliwek na układ pokarmowy człowieka. Ich właściwości mogą skutecznie przeciwdziałać występowaniu nowotworu jelita grubego!

Objawy nowotworu jelita grubego

We wczesnej fazie choroby nowotwór jelita grubego przebiega bezobjawowo. Dopiero w bardziej zaawansowanej fazie pojawiają się m.in. zaparcia i biegunki, krwawienie z odbytu, wymioty i nudności, długie cienkie stolce, utrata apetytu i masy ciała.

Nowotwór złośliwy jelita grubego

Nowotwór jelita grubego należy do nowotworów złośliwych. Szybkie wykrycie zmian jest jednak sposobem na zapobiegnięcie przerzutów.

Nowotwór jelita grubego – rokowania

Rokowania jelita grubego zależą od stadia jego wykrycia. Im wcześniej zmiany nowotworowe zostaną wykryte tym rokowania rosną. Rak jelita grubego znajduje się na trzecim miejscu pod względem częstości zachorowań wśród obu płci. Przeżywalność jednak nadal jest mało zadowalająca i w Polsce wynosi 44%.