Śluz w kale u niemowlaka – przyczyny
Stolec niemowlaka może powiedzieć bardzo dużo rodzicom o jego stanie zdrowia. W większości przypadków różne rodzaje stolca oddawanego przez dziecko nie powinny być powodem do niepokoju. Pamiętajmy, że układ pokarmowy niemowlęcia cały czas się rozwija i pewne odstępstwa od normy są jak najbardziej naturalne.
Zatwardzenie u niemowlaka. Co stosować na zatwardzenie u niemowlaka?
Prawidłowa częstość oddawania stolca u dzieci powinna mieścić się w zakresie od 3 razy dziennie do 1 razu na 3 dni. Jeśli defekacja występuje rzadziej i wymaga dużego wysiłku, wówczas mówimy o zaparciu. Może być ono wywołane różnymi czynnikami [1].
Kasza manna dla dzieci i niemowląt. Kasza manna na śniadanie, na deser
Fit przepisy z kaszy manny, jak wprowadzić kaszę manną do diety niemowlaka?
Trądzik niemowlęcy – leczenie. Co na trądzik niemowlęcy?
Skóra noworodków pod wieloma względami różni się od skóry osób dorosłych. Znajduje się ona w stadium dojrzewania, dlatego spełnianie przez nią odpowiednich funkcji jest trudniejsze. Warstwa rogowa jest cieńsza i delikatniejsza, dlatego nie stanowi wystarczającej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Niedostatecznie rozwinięte u niemowląt są gruczoły łojowe oraz potowe. Z tego powodu w pierwszych miesiącach życia dziecka często pojawiają się jednostki chorobowe związane ze skórą. Do niegroźnych i przemijających objawów skórnych pojawiających się na wczesnym etapie życia zaliczamy m.in. trądzik niemowlęcy [1]. Przyjrzyjmy się mu bliżej.
Skaza białkowa u niemowlaka – objawy. Dieta matki karmiącej
Skaza białkowa jest to rodzaj alergii pokarmowej, który spędza sen z powiek wielu mamom, szczególnie tym mniej doświadczonym w macierzyństwie. Nieprawidłowa reakcja organizmu może rozwijać się po spożyciu nie tylko mleka, ale również innych produktów zawierających alergeny.
Uczulenie na gluten u niemowląt – objawy
Uczulenie na gluten jest tematem wartym uwagi, gdyż większość myli ją i stawia na równi z celiakią, która jest chorobą immunologiczną i przynosi zupełnie inne skutki w funkcjonowaniu organizmu, a co ważniejsze także w strukturze błony śluzowej jelita. Zagadnienie to jest istotne, gdyż dotyka coraz większą ilość osób, które niekiedy nie są świadome występowania uczulenia lub też nie łączą go z odczuwanymi objawami.
Niedobór żelaza u dzieci – przyczyny, objawy. Co jeść przy niedoborze żelaza u dzieci?
Żelazo jest pierwiastkiem uznanym za niezbędny do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu dziecka. Większość żelaza zgromadzonego w organizmie wchodzi w skład hemoglobiny (barwnik krwi), która odpowiada za transport tlenu po organizmie.
Kaszki dla niemowląt – kukurydziana, ryżowa, jaglana. Od kiedy podawać kaszkę?
Kaszki zbożowe ze względu na swoją specyficzną konsystencję, stanowią przejściowy pokarm na etapie rozszerzania diety niemowlęcia, pomagając mu w przejściu od diety płynnej bazującej na mleku do pokarmów o konsystencji stałej. Kaszki dla niemowląt stanowią istotny element diety dziecka w pierwszym roku życia, szczególnie polecane są na posiłek poranny.
Anemia u niemowląt – przyczyny, objawy, wskazówki dietetyczne
U niemowląt można wyróżnić zasadniczo trzy grupy niedokrwistości spowodowane odmiennymi czynnikami. Stawiając diagnozę anemii u niemowlaka, należy wziąć pod uwagę wiek oraz masę urodzeniową jego ciała.
Witamina C w diecie dziecka – najlepsze źródła, suplementacja
Urozmaicona i zgodna z zaleceniami żywieniowymi dieta dziecka powinna dostarczyć niezbędnych witamin oraz składników mineralnych, które warunkują prawidłowy przebieg rozmaitych procesów metabolicznych zachodzących w każdym momencie życia. Ważną rolę pełni witamina C, którą w łatwy sposób jesteś w stanie wprowadzić do diety dziecka, unikając stosowania preparatów farmaceutycznych.
Napój ryżowy – w ciąży, podczas karmienia, dla niemowląt i dzieci
Sięgamy coraz częściej po napoje roślinne, których przykładem może być mleko ryżowe. Czy jest to dobry produkt w diecie kobiety w ciąży, mamy karmiącej oraz niemowląt i dzieci?
Metoda BLW – zalety, wady, przepisy
Wspólny stół, wspólny posiłek, rodzina… są to szczególnie ważne aspekty w życiu małego człowieka. Czas wprowadzania pokarmów uzupełniających przysparza wielu stresów zatroskanym rodzicom. Okres tysiąca pierwszych dni odgrywa kluczową rolę w programowaniu metabolicznym oraz wpływa na jakość życia dziecka, także w przyszłości.
Wprowadzanie glutenu do diety dziecka – najnowsze wytyczne
W 2016 roku Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaktualizowało swoje stanowisko wobec wprowadzania nowych produktów do diety niemowląt. Dowiedz się, kiedy w bezpieczny sposób wprowadzić gluten do diety dziecka.
Dieta i odpowiednia waga wpływa na wzrost IQ w pierwszych miesiącach życia
Naukowcy dowodzą, że na wzrost IQ duży wpływ ma wielkość czaszki po urodzeniu, a także jej wzrost oraz waga dziecka w pierwszych miesiącach życia. Wskazali także na produkty spożywcze, które wspomagają rozwój inteligencji u dzieci.
Zalety karmienia piersią w świetle najnowszych badań
Najnowsze badania naukowe wskazują na coraz większy wpływ karmienia piersią na przyszły stan zdrowia matki i dziecka. Wyniki te powinny zachęcać młode mamy do karmienia swoich pociech pokarmem naturalnym.
Leczenie żywieniowe osób chorych na fenyloketonurię
Fenyloketonuria to choroba bardzo rzadka, jednak wymagająca ścisłej diety już od chwili jej zdiagnozowania. Poznaj produkty, które powinny na stałe zostać wykluczone z diety osób chorych.
Hydrolizaty białkowe pomocne w leczeniu dzieci z alergią pokarmową
Niepożądana reakcja układu odpornościowego na składniki pokarmu, to częsta choroba, która w szczególności dotyczy małych dzieci. W tej sytuacji z pomocą przychodzą hydrolizaty białkowe.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !