Kwashiorkor – objawy i leczenie niedożywienia
Chudnięcie podczas choroby nie jest normalnym objawem i należy temu przeciwdziałać. Niedożywienie upośledza funkcjonowanie organizmu, a nawet może spowodować śmierć. Najszybciej do wyniszczenia organizmu doprowadza niedożywienie typu kwashiorkor.
Niedożywienie – objawy, skutki. Niedożywienie dzieci
Obecnie jednym największych problemów żywieniowych w krajach rozwiniętych jest zbyt duża masa ciała ich mieszkańców. Wynika ona zwykle z nieprawidłowego sposobu żywienia oraz braku aktywności fizycznej tych osób. Nie należy jednak zapominać, że problem odwrotny, czyli niedożywienie, również występuje w tych krajach i wiąże się z szeregiem niebezpiecznych powikłań. Ważne jest więc, aby znać objawy sygnalizujące problem w celu uniknięcia konsekwencji wynikających z przewlekłego niedożywienia.
Dieta wysokokaloryczna – dla kogo? Jadłospis i produkty wysokokaloryczne
Spadek wskaźnika BMI poniżej wartości 18,5 kg/m2 świadczy o wychudzeniu organizmu, a zarazem stanowi pierwszy sygnał alarmujący. Niedożywienie bowiem jest stanem wywołanym niedoborem składników odżywczych i może wynikać z przyjmowania niedostatecznej ilości pożywienia, jak również świadczyć o poważnych zaburzeniach zdrowotnych. Choć w praktyce niedobór masy ciała (podobnie jak jej nadmiar) spotykany jest dość często, temat ten w świetle współczesnej mody na odchudzanie bywa pomijany.
Alkoreksja – procenty zamiast jedzenia
Szczupła sylwetka ciągle jest w modzie, a sposobów by ją osiągnąć jest naprawdę wiele. Zarówno tych zdrowych np. zmiana nawyków żywieniowych i urozmaicenie diety, aktywność fizyczna, jak i szkodliwych, będącymi zaburzeniami w obrębie odżywiania, np. anoreksja czy bulimia. Wśród tych ostatnich pojawiają się także nowe odmiany jak: diabulimia, manoreksja i alkoreksja.
Kacheksja, czyli objawy i leczenie zespołu wyniszczenia organizmu
Zaburzenia odżywiania w przebiegu choroby nowotworowej występują aż u 75% pacjentów. Przewlekłe niedożywienie i jadłowstręt bardzo często prowadzi do kacheksji – zespołu wyniszczenia organizmu, który znacznie pogarsza rokowanie pacjenta onkologicznego. Jakie są objawy tego stanu i jak powinno wyglądać jego leczenie?
Niedożywienie u osób starszych, czyli przyczyny braku apetytu
Świadomość żywieniowa grupy wiekowej powyżej 65 lat jest niewysoka, często występują w niej zaburzenia odżywiania, niedożywienie oraz znaczne niedobory minerałów i witamin, które wpływają na pogorszenie stanu zdrowia oraz sprawności psychomotorycznej pacjentów.
Niedożywienie – mechanizmu adaptacyjne organizmu
Organizm w stanach zagrożenia, z powodu braku dostarczonych składników odżywczych, uaktywnia mechanizmy adaptacyjne do nowych warunków. Wpływa to na rozregulowanie metabolizmu, rozdrażnienie, obniżenie aktywności fizycznej organizmu i utratę chęci do życia towarzyskiego.
Dieta na przytycie, czyli jak zdrowo walczyć z niedowagą
Gdzie nie spojrzeć, wszyscy się odchudzają. Są jednak osoby, które chciałyby przytyć, czy to ze względów zdrowotnych czy estetycznych. Jak zrobić to zdrowo i racjonalnie?
Leczenie żywieniowe – stosowane w intensywnej terapii oraz opiece paliatywnej
Ciężko chorzy pacjenci często borykają się z niedożywieniem, a nawet anoreksją. W takich przypadkach stosowane jest leczenie żywieniowe.
Leczenie żywieniowe nie tylko w szpitalu – może odbywać się również w domu
Leczenie żywieniowe jest bardzo ważnym elementem terapii. Obecnie nie musi odbywać się wyłącznie w szpitalu. W domowych warunkach pacjenci również mają szansę na wracanie do zdrowia.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !