medycyna naturalna

Oceń
medycyna naturalna - 3.5/5. Oddano 2 głosy.

Czosnek w ciąży na przeziębienie. Mleko z czosnkiem w ciąży

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Czosnek od lat uważany jest za jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków, ponieważ zawiera rozmaite substancje aktywne biologicznie, które warunkują jego prozdrowotne działanie. Stanowi on składnik wielu suplementów diety, które mają za zadanie redukować ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych. Skuteczność tego produktu spowodowała, że cieszy się on sporą popularnością, jednak czy może on być stosowany również w ciąży?

Właściwości i zastosowanie liści malin. Czy herbata z nich jest zdrowa?

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Właściwości prozdrowotne owoców maliny znane są już od starożytności. Uprawiane były one m.in. przez Greków i Rzymian. Maliny uznawane są za cenny surowiec leczniczy, od tysiącleci wykorzystuje się je zarówno w celach odżywczych, jak i dietetycznych. Dotyczy to nie tylko samych owoców maliny, ale również ich liści.   

Jak używać ałun? Poznaj jego właściwości, zastosowanie i szkodliwość

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Ałun jest minerałem naturalnego pochodzenia stosowanym w codziennym życiu. Dotąd używany był głównie zewnętrznie, jednak obecne badania i innowacyjne terapie dowodzą, iż równie skuteczny jest on we wspomaganiu leczenia wielu chorób. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o możliwościach jego stosowania, jak i potencjalnym zagrożeniu, jakie ze sobą niesie.

Arjuna (migdałecznik) – działanie i przeciwwskazania

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Arjuna jest rośliną stosowaną w medycynie naturalnej, powszechnie dostępną szczególnie w Indiach. Ze względu na swoje szerokie terapeutyczne działanie znalazła zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, zwłaszcza tych związanych z układem sercowo-naczyniowym.

Dziki pochrzyn (Wild Yam) – właściwości, zastosowanie i skutki uboczne

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Z roku na rok rośnie zainteresowanie wykorzystywaniem substancji roślinnych w terapii wielu schorzeń. Możemy do nich zaliczyć pochrzyn dziki, czyli Wild Yam. Znany jest on przede wszystkim ze swoim prozdrowotnych właściwości – łagodzi m.in. bóle miesiączkowe i objawy menopauzy, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy. Jakie efekty daje suplementacja dzikim pochrzynem?

Czepota puszysta – działanie i leczenie boreliozy

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Czepota puszysta znana jest szerzej jako koci pazur. Jakie właściwości ma ta egzotyczna roślina? Czy może pomóc w boreliozie?

Asafetyda, smrodzieniec, czarcie łajno – właściwości lecznicze niezwykłej przyprawy

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Niegdyś znana i powszechnie stosowana jako surowiec apteczny, dziś nieco zapomniana. Ta niewątpliwie okazała, dorastająca niemal do trzech metrów wysokości, bylina po dziś dzień rośnie na piaszczystych, kamienistych terenach północnych Indii, Iranu i Afganistanu. Pomimo że niektórych odstrasza nie tyle sama nazwa, co specyficzny, czosnkowy zapach, to właśnie czarcie łajno może stać się skutecznym środkiem w leczeniu chronicznych wzdęć oraz zespołu jelita drażliwego.

Gorzknik kanadyjski – działanie i skutki uboczne

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Gorzknik kanadyjski jest bardzo charakterystyczną dla swej rodziny rośliną. Jakie ma właściwości i czym grozi nieodpowiednie dawkowanie?

Amla (agrest indyjski) – właściwości odchudzające

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Agrest jest rośliną, którą zna każdy z nas, np. z przydomowego ogródka. Okazuje się, że Indie mają swoją odmianę owego specjału, która niezwykle bogata jest w składniki o działaniu przeciwutleniającym. Anka jest skuteczna nie tylko w niwelowaniu ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych (jak np. nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, otyłość), ale także o wiele poważniejszych przypadłości, takich jak nowotwory czy marskość wątroby. Przeczytaj artykuł i poznaj więcej dobroczynnych właściwości agrestu indyjskiego!

Jakie właściwości ma dziki bez? Syrop, sok i nalewka z dzikiego bzu

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Dziki bez dobrze znany jest ze swojego specyficznego, cierpkiego smaku oraz działania prozdrowotnego. Jakie właściwości ma ten owoc i jego przetwory?

Właściwości lecznicze jasnoty białej – pomoże w leczeniu trądziku i nie tylko

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Jasnota biała, zwana również białą, głuchą lub martwą pokrzywą, charakteryzuje się naprzemianległymi liśćmi oraz białymi kwiatami, będącymi cennym surowcem zielarskim. Od wieków wykorzystywane są one w medycynie ludowej do łagodzenia bolesnych miesiączek, przy dolegliwościach związanych z przewodem pokarmowym czy w leczeniu trądziku młodzieńczego. Jakimi innymi właściwościami odznacza się jasnota biała?

Olej CBD z konopii – co leczy, jak działa?

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Leczenie za pomocą medycznej marihuany budzi liczne kontrowersje wśród społeczeństwa. Przyjrzyjmy się kannabidiolowi, czyli jednej z najlepiej dotychczas przebadanej substancji występującej w konopiach siewnych.

Podbiał pospolity – właściwości. Kiedy stosować liście podbiału i syrop z podbiału?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Podbiał pospolity to roślina stosowana w wielu domach do celów leczniczych. Jest to także częsty składnik wielu preparatów farmaceutycznych stosowanych m.in. w celu leczenia uporczywego kaszlu. Znany również jako ośla stopa czy koński kwiat jest stosunkowo słabo popularny, a szkoda, gdyż jego właściwości są zbawienne! Przeczytaj artykuł i poznaj je wszystkie.

Działanie żywokostu lekarskiego. Żywokost na stawy i żylaki. Jak zrobić maść z żywokostu?

Dominika Suślik ponad miesiąc temu

Żywokost lekarski od dawna stosowany była w tradycyjnej medycynie do leczenia tępych urazów, takich jak kontuzje czy nadwyrężenia mięśni i ścięgien. Ekstrakty z żywokostu mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i gojące rany. Pod jaką postacią najlepiej stosować tę roślinę, by przynosiła pożądany efekt, a jakiej bezwzględnie unikać, aby sobie nie zaszkodzić?

Gorzka sól na oczyszczanie jelit i wątroby. Skutki uboczne stosowania gorzkiej soli

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Gorzka sól znana jest od lat. Wykorzystywana była jako środek poprawiający kondycję włosów, skóry i paznokci oraz oczyszczający organizm. Do tej pory gorzka sól cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób stosujących naturalne metody leczenia podstawowych zaburzeń organizmu. Taką substancję można zakupić w każdej aptece oraz drogerii internetowej. Warto jednak pamiętać, że przed użyciem gorzkiej soli należy koniecznie zapoznać się z przeciwwskazaniami dotyczącymi jej stosowania oraz możliwymi skutkami ubocznymi, które może ona powodować.

Picie drożdży – efekty i skutki uboczne. Drożdże do picia jako idealny środek na porost włosów

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Drożdże mają bardzo szerokie zastosowanie – kulinarne i nie tylko. Zazwyczaj używane są jako półprodukt w procesach przetwórczych, jednak czasem są również spożywane niemal bezpośrednio, jedynie po rozpuszczeniu w wodzie. Co może nieść ze sobą picie drożdży?

Czy sól gorzka pomaga w odchudzaniu? Działanie gorzkiej soli

Sól gorzka, czyli sól Epsom, od wielu lat znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Na ten związek składają się dwa minerały – siarka i magnez. Charakteryzuje się on działaniem odtruwającym, odkwaszającym i przeciwzapalnym. Ponadto wykazuje aktywność antyłojotokową oraz regenerującą. Sól gorzka wykorzystywana jest zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Czy stosowanie soli Epsom prowadzi do utraty zbędnych kilogramów?

Skrzyp polny – właściwości lecznicze. Skrzyp polny do picia

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Skrzyp polny doceniany jest od dawna za swoje właściwości lecznicze. W ostatnich czasach diametralnie wzrasta liczba schorzeń, nie tylko cywilizacyjnych, które wpływają znacząco na pogorszenie jakości życia ludzi na całym świecie, a także prowadzą do śmierci. Ceny farmaceutyków z roku na rok rosną, a same preparaty wpływają niekiedy na organizm równie toksycznie. Właśnie z tego powodu rośnie popularność fitoterapii. Jedną z roślin niezwykle docenianych z leczniczego punktu widzenia jest właśnie skrzyp polny, jednak cechuje się on o wiele szerszymi właściwościami. Przeczytaj artykuł i poznaj je wszystkie!