geny

Mukowiscydoza – objawy, leczenie, dieta

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Pomimo postępu medycyny mukowiscydoza wciąż pozostaje chorobą nieuleczalną, w której każdy dzień jest walką o lepsze jutro.

DNA – czy może samodzielnie neutralizować choroby genetyczne?

Justyna Piekara ponad miesiąc temu

Według doniesień opublikowanych w serwisie „Nature Biotechnology”, u pewnych osób DNA prawdopodobnie potrafi samodzielnie neutralizować choroby genetyczne.

Genodieta, czyli dieta zgodna z DNA – założenia i badania

Dominika Maj ponad miesiąc temu

Dieta zgodna z materiałem genetycznym jest okrzyknięta w niektórych kręgach najbardziej spersonalizowaną dietą świata. Czy indywidualne podejście do pacjenta jest kluczem do sukcesu w walce z chorobami i nadwagą?

Agresywne zachowanie po alkoholu – winne geny!

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Naukowcy z University of Helsinki przeprowadzili badania, z których wynika, że agresywne zachowanie po spożyciu alkoholu może być wynikiem mutacji genów. Badania przeprowadzone były na Finach, wśród których wspomnianą mutację posiada ponad 100 tysięcy osób.

Geny winne podatności na otyłość!

Justyna Piekara ponad miesiąc temu

Geny wpływają na każdy aspekt ludzkiej fizjologii, rozwoju i adaptacji. Otyłość nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Postępy w dziedzinie genomiki i bioinformatyki przyczyniły się do lepszego zrozumienia jej molekularnego tła. Dzięki nowej wiedzy diagnozowanie i leczenie otyłości jest coraz skuteczniejsze!

Nowe odkrycia dotyczące prewencji chorób serca

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Dieta bogata w zdrowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe może ochronić przed chorobami serca, ale czy wszystkich? Nowe badania dotyczące diety Eskimosów wskazują na większą zależność pomiędzy genetyką a dietą niż to nam się wydawało dotychczas.

Lipodystrofia – objawy, przyczyny, leczenie oraz dieta

Karolina Kowalska ponad miesiąc temu

Lipodystrofie to grupa rzadkich schorzeń polegających na zaniku tkanki tłuszczowej z warstwy podskórnej, rzadziej występuje zanik tłuszczu trzewnego. Mogą występować na całym ciele lub ograniczać się do konkretnych jego części

Programowanie płodowe – głód matki a otyłość dziecka w przyszłości

Justyna Maciejewska ponad miesiąc temu

Czy wiesz, że głód kobiety w ciąży może przełożyć się na otyłość dziecka w przyszłości?

Samolubny gen – czy naszym życiem sterują geny?

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Ile prawdy jest w tym, że naszym życiem sterują geny? Czy teoria Samolubnego genu znajduje potwierdzenie w życiu codziennym?

Nutrigenetyka i nutrigenomika w leczeniu chorób o podłożu żywieniowym

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Nasz kod genetyczny przechowuje również informacje na temat najlepszej dla nas diety! Nutrigenetyka i nutrigenomika są dziedzinami nauki, które zajmują się tym szalenie ciekawym powiązaniem.

Fit Test – badanie, które określa genetyczne podłoże twojego sposobu odżywiania

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Każdy z nas posiada inny zestaw genów, które warunkują cechy indywidualne, także sposób odżywiania.

Motywacja do wysiłku fizycznego – czy jest zależna od naszych genów?

Justyna Piekara ponad miesiąc temu

Co sprawia, że dla jednych aktywność fizyczna to przyjemność, a inni wolą spędzać godziny przed telewizorem? Za tę zależność po części odpowiedzialne są nasze geny!